Willa Pauckscha. Nie sprzedaje się rodowych sreber!
KOMENTARZE
GKD
2018-03-05 09:49
74265
Oświadczenie Gorzowskiego Klubu Dyskusyjnego:
Na ostatniej sesji, 28.02.2018 r., rada miasta podjęła nieoczekiwaną decyzję o sprzedaży willi Pauckscha z przeznaczeniem na hotel i biurowiec jednej z gorzowskich firm. Decyzja jest o tyle zaskakująca, że dotychczas nie było żadnych sygnałów o zamiarze sprzedaży tego obiektu, a jest to przecież jeden z najcenniejszych – jeśli nie najcenniejszy po Katedrze – zabytków Gorzowa.
Pałacyk został wybudowany w 1876 roku, jako rezydencja rodzinna Hermanna Pauckscha. Po wojnie aż do 2014 roku służył różnym instytucjom. Ostatnio pełnił funkcję wojewódzkiego, a następnie grodzkiego domu kultury. Dzięki ciągłości użytkowania i dwóm dotychczasowym remontom obiekt utrzymał swój oryginalny charakter. W jego wnętrzach zachowało się wiele oryginalnych elementów, takich jak stolarka, sztukaterie, malowane plafony czy przepiękne kominki. Miasto wyceniło obiekt na niecałe 5 mln zł, a radni zgodzili się wystawić go na sprzedaż za 20 % wartości czyli niecały milion złotych.
Przeznaczenie tego obiektu na biurowiec firmowy jest barbarzyństwem.
Nie mamy w Gorzowie zbyt wielu zabytków. Wojna i polityka powojennych władz pozbawiły miasto prawie wszystkiego co było w nim cenne. Podejmowane po roku 1990 próby ratowania co wartościowszych zabytkowych kamienic czy innych pozostałości, w większości nie były efektywne. Przykładem jest choćby kamienica przy Łokietka lub willa Herzoga, czyli charakterystyczny czerwony budynek na bulwarze, w którym kiedyś mieściła się Liga Obrony Kraju. Obecna propozycja prezydenta dotycząca sprzedaży kolejnego zabytku wygląda na desperackie pozbycie się problemu.
Gorzowski Klub Dyskusyjny wzywa radę miasta do uchylenia własnej uchwały, zezwalającej na sprzedaż nieruchomości, a prezydenta do powołania zespołu eksperckiego ds. opracowania rozwiązania sprawy, aby willa Pauckscha znalazła swoje przeznaczenie, została wyremontowana a jednocześnie pozostała własnością miasta i była dostępna dla mieszkańców. My ze swojej strony deklarujemy społeczny udział w takim zespole.
W trakcie spotkania Gorzowskiego Klubu Dyskusyjnego padło kilka propozycji wykorzystania obiektu. Najlepszą wydaje się utworzenie tam pałacu ślubów z restauracją, salą konferencyjną, miejscami noclegowymi oraz ekumeniczną kaplicą. Także znalazłoby się tam miejsce na multimedialne muzeum historii Gorzowa, a w ogrodzie jest miejsce na arboretum, w którym można zlokalizować estetyczną, ogrodową altanę rekreacyjną.
Wspólnie można stworzyć tam prawdziwą perłę, do której z pewnością zapisy na śluby czy reprezentacyjne rauty byłyby robione z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Odpowiedni marketing mógłby wytworzyć modę na zawieranie związków małżeńskich i kameralne przyjęcia w tym eklektycznym pałacu.
Idealnym rozwiązaniem pozwalającym na stworzenie takiego miejsca byłoby partnerstwo publiczno-prywatne, czyli forma, którą popiera obecny rząd. 26 lipca 2017 roku rada ministrów przyjęła „Politykę rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego” i zapewniła, że wszystkie inicjatywy realizowane według tej formuły będą mocno wspierane merytorycznie i finansowo. Wśród rządowych priorytetów dla takiego partnerstwa w inwestycjach są budynki publiczne, np. obecnie realizowana budowa budynku sądu rejonowego w Nowym Sączu. Projekt zakłada współpracę z partnerem prywatnym w zakresie zaprojektowania, wybudowania, finansowania i zarządzania nową siedzibą sądu rejonowego w Nowym Sączu. Umowa została zawarta na 24 lata, z czego 4 lata to budowa, a kolejne 20 lat to okres zarządzania budynkiem przez partnera prywatnego. Na podobnych zasadach mógłby powstać pałac ślubów w willi Pauckscha w Gorzowie. Miasto mogłoby zagwarantować zarządzanie pałacem ślubów np. przez dwadzieścia lat, a inwestor w zamian za remont dostałby prawo do użytkowania części usługowej. Są też możliwe inne projekty hybrydowe, w których formuły partnerstwa publiczno-prywatnego są realizowane z wykorzystaniem środków unijnych.
Szanowni państwo radni, jeszcze nie czas na sprzedaż rodowych sreber. Istnieje kilka innych możliwości, które trzeba przeanalizować. Uchylcie tę nieszczęsną dla miasta uchwałę i wstrzymajcie natychmiast sprzedaż willi Pauckscha.
dr Arnold Siwy
dr Piotr Klatta
dr Łukasz Grzesiak
Tomasz Sobierajczyk
Roman Kuźbiński
Hilary Błonka
Grażyna Nawrocka
Piotr Siuda
Dawid Gdula
Małgorzata Janicka
Jacek Bachalski
Alina Czyżewska
Magdalena Sobierajczyk
Hanna Kaup
Komentarze: