JOW - recepta dla Polski czy jeden z wielu systemów wyborczych?
KOMENTARZE
Jan Kochanowski
2015-08-18 15:11
59014
Nawet frekwencja powyżej 50 procent i pozytywna odpowiedź w referendum niczego nie zmieni z automatu. Powód jest bardzo prosty, aby zmienić system wyborczy w Polsce należy zmienić konstytucję. Może to zrobić sejm ¾ głosów, co nie jest proste.
W rozdziale IV Konstytucji czytamy:
1. Sejm składa się z 460 posłów.
2. Wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
W różnych krajach mamy przeróżne systemy wyborcze, od wyborów w okręgach jednomandatowych przeprowadzanych w różnoraki sposób, po wybory proporcjonalne również liczone różnymi metodami, do systemu mieszanego.
Niemniej nie znam kraju, w którym system wyborczy nie byłby oparty o partie polityczne. Stąd też jeżeli zwolennicy JOW-ów, uważają że jest to recepta dla Polski to mogą się grubo mylić. Inną sprawą jest sama działalność partii politycznych, sposób ich finansowania, wyłanianie kandydatów do organów przedstawicielskich czy jawność funkcjonowania,
Doświadczenia Polski w zakresie wyborów do Senatu w jednomandatowych okręgach wyborczych wykazały, że prawie wszystkie mandaty zdobyły dwie największe partie. Pozostałe mimo otrzymanego poparcia nie mają swoich przedstawicieli w Senacie, czy to jest sprawiedliwe? Ostatnie wybory w Wielkiej Brytanii również pokazały niedoskonałość tej metody, Partia Niepodległości /UKiP/ uzyskując 3,9 mln głosów zdobyła tylko 1 mandat. Natomiast wygrywający wybory Konserwatyści 11,3 mln głosów 331 mandatów.
Dlatego dyskutując o systemie wyborczym w państwie musimy mieć na względzie jego dobro, a za tym idzie dobro obywateli , nie można takiej rzeczy robić na kolanie.
Komentarze: