Czy peeling na zmarszczki działa?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2024-09-17 14:33
198
Istnieje wiele metod przeciw zmarszczkom, które możesz wdrożyć do swojej regularnej pielęgnacji. Wśród nich na uwagę zasługuje peeling skóry – choć głównie kojarzymy jego właściwości oczyszczające, może przynieść także upragniony efekt wygładzenia. Warto rozważyć też peeling chemiczny na zmarszczki w zaufanym gabinecie kosmetycznym. Taki zabieg gwarantuje szybciej zauważalne rezultaty.
Jak działa peeling na zmarszczki?
Jak informuje ekspertka w dziedzinie kosmetyki prowadząca bloga https://magdalenajaglarz.pl/ – peeling skóry to zabieg kosmetyczny lub dermatologiczny, który wspomaga złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka. Tym samym:
-
oczyszcza i wygładza skórę,
-
wyrównuje koloryt skóry,
-
stymuluje mikrokrążenie i procesy regeneracji skóry,
-
zwiększa zdolność skóry do absorpcji składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych, np. o właściwościach anti-aging.
W kwestii wpływu na zmarszczki kluczowe działanie peelingów polega na kontrolowanym uszkadzaniu skóry. Dzięki niemu zwiększa się aktywność fibroblastów (komórek skóry) odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, czyli dwóch białek kluczowych dla gęstości, jędrności i elastyczności skóry.
Jaki peeling na zmarszczki wybrać?
Każdy peeling skóry może mieć właściwości przeciwzmarszczkowe – ze względu na właściwości wymienione powyżej. Warto mieć jednak na uwadze, że domowe peelingi mechaniczne (z drobinkami) i enzymatyczne nie będą w tej kwestii tak efektywne jak profesjonalne zabiegi gabinetowe.
Najsilniejsze działanie na zmarszczki gwarantują peelingi chemiczne. Bazują na silniejszych składnikach, często też o wyższych stężeniach niż te w kosmetykach do użytku domowego. Ze względu na nie można wywoływać znacznie głębszą przebudowę struktury skóry.
Co ważne, kosmetolodzy dostosowują składniki peelingów na zmarszczki do rodzaju i aktualnych potrzeb skóry każdej osoby. Inny zabieg może zostać zaproponowany w przypadku cery tłustej i problematycznej, a inny dla skóry suchej i wrażliwej.
Popularne składniki peelingów chemicznych na zmarszczki to przede wszystkim:
-
kwas trichlorooctowy (TCA) – stanowi jeden z najsilniejszych kwasów organicznych, który dociera do głębokich warstw skóry,
-
kwas glikolowy – zaliczany do kwasów AHA, zmniejsza widoczność zmarszczek, blizn potrądzikowych i przebarwień skórnych,
-
kwas kojowy – ma właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym może spowalniać procesy starzeniowe skóry,
-
roztwór fenolu – używany w tzw. peelingu fenolowym, świetnie sprawdza się w przypadku głębokich bruzd i zmarszczek.
Zależnie od konkretnego przypadku może różnić się zarówno czas wykonywania peelingu na zmarszczki, jak i jego cena, okres rehabilitacji oraz efekt.
Pielęgnacja skóry po peelingu na zmarszczki – 5 kluczowych zasad
Odpowiednio dobrany peeling nie powinien znacząco podrażniać skóry. Nie zmienia to jednak faktu, że skóra peelingowana wymaga bardziej uważnej, starannej pielęgnacji. Staraj się przestrzegać poniższych zaleceń.
1. Dbaj o barierę hydro-lipidową – stosuj lekki, hipoalergiczny krem nawilżający, który nie będzie nadmiernie obciążać skóry. W jego składzie powinny znaleźć się ceramidy, pantenol oraz ekstrakt z wąkroty azjatyckiej.
2. Nie bagatelizuj ochrony przeciwsłonecznej – po peelingu (zwłaszcza chemicznym) Twoja skóra staje się znacznie wrażliwsza na promieniowanie UV, a to właśnie ono odpowiada za przyspieszone procesy starzeniowe. Z tego względu na dzień obowiązkowo stosuj krem z filtrem SPF 50+.
3. Wykonuj delikatne oczyszczanie – najlepiej dwuetapowe: olejkiem/emulsją, a następnie pianką myjącą. Unikaj innych, złuszczających składników w kosmetykach myjących, np. kwasów AHA. Postaw na produkty o prostych składach, bez alkoholu i innych substancji drażniących.
4. Przestrzegaj zaleceń osoby wykonującej zabieg – mogą dotyczyć one np. wykluczenia z dotychczasowej pielęgnacji innych składników aktywnych, takich jak retinol.
5. Systematycznie powtarzaj peelingi – domowe możesz wykonywać 1-3 razy w tygodniu (zależnie od typu cery), a gabinetowe zgodnie z zaleceniami kosmetologa, np. co 2-3 tygodnie. W ten sposób uzyskasz najbardziej widoczne rezultaty.
Jak poprawić działanie zabiegów na zmarszczki?
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na peelingi, mikrodermabrazję czy retinol na zmarszczki, działanie tego rodzaju zabiegów na zmarszczki możesz poprawić dzięki suplementacji kolagenu.
Jak wspomina wyżej Magdalena Jaglarz, by spłycić już widoczne zmarszczki, konieczna jest stymulacja fibroblastów do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Osoby suplementujące kolagen dostarczają swojemu organizmowi cenne aminokwasy, z których organizm syntezuje te białka skórne.
Wysokiej jakości suplementy zawierają kolagen w formie hydrolizowanej. Poddano go specjalnej obróbce enzymatycznej, dzięki której charakteryzuje się mniejszymi cząsteczkami i może być znacznie lepiej wchłaniany do organizmu niż kolagen naturalnie występujący w żywności.
Czy peeling na zmarszczki działa? Podsumowanie
Tak, peelingi na zmarszczki naprawdę mogą działać – pod warunkiem że są one odpowiednio dobrane pod kątem aktualnych potrzeb skóry. Najlepiej sprawdzają się peelingi chemiczne na zmarszczki wykonywane w gabinetach kosmetycznych, bo bazują na silniejszych składnikach. Wykwalifikowany kosmetolog dobierze dla Ciebie odpowiedni peeling, np. bezpieczny dla cery wrażliwej. Dzięki niemu Twoja skóra może intensywniej produkować kolagen nadający jej pożądaną gęstość, jędrność i elastyczność.