Jak skutecznie chronić ogród przed szkodnikami?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2024-09-11 16:07
198
Piękny ogród to nie tylko różne odcienie zieleni i wielokolorowe kwiaty. To również masa problemów, z którymi musi radzić sobie właściciel. Obok chorób, ogromne trudności generują szkodniki – tak zwierzęta, jak i insekty, które pasożytują na roślinach, doprowadzając najczęściej do ich bardzo głębokich uszkodzeń. Jak skutecznie chronić ogród przed szkodnikami, by cieszyć się jego pięknem?
Z jakimi szkodnikami możesz spotkać się w ogrodzie?
W przydomowym ogrodzie możesz, niestety, spotkać się z ogromną liczbą potencjalnie groźnych dla roślin szkodników. Wśród owadów, które stanowią zagrożenie dla roślin ogrodowych, można wspomnieć o takich, jak:
-
mrówki – pracowite i pożyteczne, ale, przez swoje „zwyczaje” żywieniowe, polegające na utrzymywaniu mszyc przeznaczonych do karmienia królowej i larw, dochodzi do obciążania roślin, na których mszyce te żerują,
-
ślimaki – które potrafią, przy swoich stosunkowo niewielkich rozmiarach, dosłownie zjeść pół ogrodu, stopniowo niszcząc rośliny jedna po drugiej,
-
gąsienice – na przykład motyli, bywają równie żarłoczne, co ślimaki.
Obok insektów, w Twoim ogrodzie znaleźć się mogą również zwierzęta. Do tych najbardziej znienawidzonych przez ogrodników należą niewielkie krety, które rozkopują grządki, a także zjadają systemy korzeniowe roślin. Podobne problemy możesz mieć w swoim ogrodzie z myszami, ale też niektórymi gatunkami ptaków czy większymi zwierzętami takimi, jak zające i sarny (często spotykane w ogrodach zlokalizowanych za miastem, w pobliżu lasu, chociaż wcale nie jest to regułą – coraz częściej dzikie zwierzęta można spotkać także w centrum aglomeracji miejskich).
Jakimi metodami można walczyć ze szkodnikami ogrodowymi?
Metod walki ze szkodnikami w ogrodach jest naprawdę sporo. Poniżej przyglądamy się tym, które są najczęściej wybierane przez ogrodników.
Skutecznym sposobem zwalczania szkodników jest zastosowanie środków chemicznych (w tym środki ochrony roślin). Wiąże się to jednak z szeregiem dodatkowych, negatywnych skutków. Substancje tego rodzaju nie pozostają bowiem obojętne dla środowiska – obok eliminacji niechcianych insektów zachodzi ryzyko zatrucia gleby, jak i unicestwienia zwierząt i owadów pożytecznych dla zdrowia roślin. Jak zatem chronić ogród w bardziej ekologiczny sposób?
Postaw na naturalne środki szkodnikobójcze. Okazuje się, że wiele roślin, ale też składników ogólnodostępnych, na przykład w kuchni, może zadziałać na niechcianych lokatorów ogrodu odstraszająco. Rośliny można spryskiwać naturalnymi naparami – szkodniki odstręcza wrotycz, pokrzywa czy żywokost, ale też wywary z czosnku i cebuli, intensywnie działające na zmysł węchu szkodników.
Można też stosować bariery mechaniczne. Przed ślimakami chronią tak zwane pułapki piwne (czyli niskie pojemniki wypełnione tym płynem), ale też niewielkie płotki wokół roślin – ślimaki mają spore problemy z ich pokonaniem. Przed kretami czy też niektórymi innymi gryzoniami chronią natomiast zwykle, plastikowe siatki rozkładane bezpośrednio na gruncie.
Szukaj sprzymierzeńców
Chcesz zadbać o to, by szkodniki omijały Twój ogród? Szukaj naturalnych sprzymierzeńców! Przygotuj w ogrodzie budki dla jeży, zostawiając im także niewielkie sterty liści jesienią – odwdzięczą się usuwaniem ślimaków i innych owadów.
Wiele szkodników unika także zapachu zwierząt domowych. Pies, który regularnie wychodzi do ogrodu może odstraszać krety, myszy i szczury, a także ptaki. Podobnie zresztą, jak i koty – w ich przypadku należy jednak dopilnować, by nie polowały – bo mogą stanowić zagrożenie dla ekosystemu.