Bezpieczna odległość od linii energetycznych - wyznaczanie pasa technologicznego
OGłOSZENIA
artykuł sponsorowany
2024-08-27 13:47
220
Jednym z podstawowych elementów przesyłowego systemu elektroenergetycznego są linie najwyższych napięć (NN). Z oczywistych względów związanych z bezpieczeństwem ludzi i utrzymaniem sieci, linie energetyczne tego typu muszą być budowane według obowiązujących norm i przepisów prawa. Trzeba zauważyć, że zachowanie bezpiecznej odległości od linii energetycznych jest między innymi związane z ustaleniem pasa technologicznego, o którym chcemy opowiedzieć w poniższym artykule.
Czym jest pas technologiczny?
Niewątpliwie jednym z podstawowych aspektów bezpieczeństwa przy projektowaniu napowietrznych linii energetycznych jest wyznaczenie pasa technologicznego. Wiadomo, że linie energetyczne NN emitują pole elektromagnetyczne i są źródłem hałasu. Natomiast przekroczenie ich dopuszczalnych poziomów może mieć negatywny wpływ na zdrowie i komfort życia ludzi. Należy zatem określić obszar bezpieczeństwa pod przewodami i w ich pobliżu, który nazywa się pasem technologicznym linii NN.
Zachowanie bezpiecznej odległości od linii energetycznych, a pas technologiczny
Należy pamiętać, że w obszarze pasa technologicznego występują ograniczenia związane z budową nieruchomości. Zatem we wskazanej odległości od linii energetycznej nie można postawić np. budynku mieszkalnego, czy innego budynku, w którym na stałe będą przebywali ludzie. Jak wskazuje Eltel Networks tak samo ważne jest zweryfikowanie aktualnej zabudowy przy budowie nowych linii najwyższych napięć.
W celu zachowania bezpiecznych odległości od linii energetycznych NN przyjmuje się następujące szerokości pasów technologicznych:
- Linie 750 kV - 140 m (2 × 70 m - od osi linii);
- Linie 400 kV - 70 m (2 × 35 m - od osi linii);
- Linie 400 kV - na słupach Z52 - 60 m (2 × 30 m - od osi linii);
- Linie 220 kV - jedno- i dwutorowe - 50 m (2 × 25 m - od osi linii).
Poza wskazanym obszarem nie występuje już niekorzystne oddziaływanie na środowisko, czyli zachowana jest bezpieczna odległość od linii energetycznej NN.
Pole elektromagnetyczne, a szerokość pasa technologicznego
Ze względu na oddziaływanie elektromagnetyczne, napowietrzna linia energetyczna powinna spełniać uwarunkowania prawne określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 2448) w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.
Dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, dopuszczalne poziomy pola elektromagnetycznego, charakteryzowane przez wartości następujących parametrów fizycznych, wynoszą:
- Częstotliwość f - 50 Hz;
- Składowa elektryczna E - 1000 V/m;
- Składowa magnetyczna H - 60 A/m.
Natomiast dla miejsc dostępnych dla ludzi wartości tychże parametrów są jednoznacznie określone w rozporządzeniu i zależne od częstotliwości pola elektromagnetycznego.
Budowa linii energetycznych, a aspekty bezpieczeństwa
Firmy zajmujące się budową i modernizacją linii energetycznych takie jak np. Eltel Networks, muszą zweryfikować wszystkie parametry techniczne i aspekty bezpieczeństwa już na etapie planowania danej inwestycji. Właściwe wyznaczenie pasa technologicznego to tylko jeden istotny element, który należy rozważyć podczas projektowania sieci przesyłowych elektroenergetycznych. Trzeba pamiętać, że kwestie bezpieczeństwa, w tym zachowanie bezpiecznej odległości od linii energetycznych, wiąże się z weryfikacją wielu przepisów, warunków i norm oraz kompleksowego podejścia do inwestycji.