Jak sprawdzić jakość AdBlue?
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2024-07-21 21:43
76
Głównym zadaniem płynu AdBlue jest oczyszczenie spalin powstałych w wyniku spalania oleju napędowego. Dzięki temu dodatkowi są one czystsze i zawierają znacznie mniej substancji szkodliwych dla środowiska – jeśli oczywiście ich jakość spełnia odpowiednie standardy. W przeciwnym wypadku emisja zanieczyszczeń może wręcz wzrosnąć, a układ paliwowy ulec uszkodzeniu. Jak więc sprawdzać jakość płynu AdBlue?
Z czego składa się AdBlue?
Dodatek do układu wydechowego rozkłada powstałe na skutek spalania diesla szkodliwe cząsteczki tlenku azotu na amoniak i dwutlenek węgla. Sam płyn to nic innego jak roztwór mocznika i demineralizowanej wody. Charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem i delikatnie żółtawą barwą. Sekret skuteczności preparatu to jego idealne stężenie (32,5%), bezwzględna czystość płynu (przejrzystość barwy) oraz precyzyjnie wyważone proporcje składników. Na etapie produkcji wszystkie te parametry powinny zostać potwierdzone certyfikatem gwarantującym zgodność z normą ISO 22241.
Zanieczyszczenia AdBlue i ich konsekwencje
Preparat jeszcze na etapie produkcji lub później – na różnych etapach dystrybuowania – może ulec zanieczyszczeniu. Każdy przypadkowy związek chemiczny, który dostanie się do preparatu może mieć skrajnie negatywny wpływ na skuteczność AdBlue. W szczególności należy wystrzegać się rozmaitych związków metali, a także pierwiastków powodujących degradację mocznika, np. ureazy, za produkcję której odpowiadają bakterie i drożdże. Jakie są potencjalne konsekwencje stosowania zanieczyszczonego płynu AdBlue?
Zanieczyszczony płyn AdBlue w obiegu może uszkodzić pompę oraz wtryski, konieczne więc będzie nie tylko czyszczenie całego układu paliwowego, ale także wymiana wspomnianych elementów. Ponadto w sytuacji użycia preparatu z nieznanym dodatkiem trudno przewidzieć, jakie reakcje będą zachodzić w katalizatorze. Najpewniej jednak niepożądane składniki będą się w nim odkładać, powodując z czasem jego awarię, a emisja zanieczyszczeń powiększy się zamiast zmaleć. By więc wiedzieć, że preparat działa, jak należy, warto zrobić wszystko, by upewnić się, że jego jakość spełnia najwyższe standardy.
Jak sprawdzić jakość AdBlue?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie jakości płynu AdBlue jest test wizualny. Każde dostrzegalne gołym okiem zmętnienie preparatu lub też widoczne drobinki czy zanieczyszczenia powinny spowodować wycofanie płynu z użytku. Jedyne substancje dodatkowe, które mogą wchodzić w skład preparatu to te specjalistyczne, które wspomagają utrzymanie stabilności i trwałości roztworu oraz zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń w systemie SCR. Te jednak mogą być dodane wyłącznie przez certyfikowanego producenta, ponadto w żadnym stopniu nie powodują zmętnienia plynu AdBlue.
Bardziej specjalistyczna metoda sprawdzania jakości AdBlue to testy laboratoryjne. Te pozwalają bardzo dokładnie określić zawartość składników bazowych – mocznika i wody, a także wykryć obecność różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wysyłka próbki preparatu do ekspertyzy laboratoryjnej ma sens zwłaszcza w przypadku dysponowania większymi ilościami płynu.
Zadbaj o jakość preparatu AdBlue!
Korzystając z płynu AdBlue, unikaj używania preparatu po upływie jego terminu ważności. Wystrzegaj się również przelewania otwartego – najlepiej korzystaj z zamkniętych systemów przelewania. Zadbaj także o to, by płyn nie był przechowywany w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach: najlepiej jeśli będzie magazynowany w zacienionych pomieszczeniach, tylko w sterylnych pojemnikach ze stali nierdzewnej lub polietylenu, zgodnych z normą ISO 22241 lub większych zbiornikach na AdBlue. Przede wszystkim jednak zadbaj o pozyskiwanie płynu AdBlue ze sprawdzonego źródła. Jeśli szukasz profesjonalnego dostawcy preparatu, skontaktuj się z nami. Współpracujemy z czołowymi producentami, dbamy o produkty zarówno podczas ich magazynowania, jak i transportu, i wreszcie proponujemy kompleksową obsługę.
Dowiedz się więcej o dystrybucji AdBlue dla Twojego biznesu.