Co wywołuje infekcje intymne u kobiet?
OGłOSZENIA
artykuł sponsorowany
2024-03-28 16:57
112
Chociaż infekcje intymne to częsty problem zdrowotny kobiet, wciąż dla wielu osób stanowi temat tabu. Niesłusznie, ponieważ przyczyny dolegliwości są bardziej zróżnicowane, niż się powszechnie uważa. Jakie czynniki wpływają na rozwój infekcji intymnych? Czym leczyć infekcje intymne?
Pacjentki rozpoznające u siebie infekcję intymną często odczuwają wstyd, przez co odwlekają wizytę u lekarza specjalisty. Niestety opóźnia to postawienie prawidłowej diagnozy i co się z tym wiąże – podjęcie właściwego leczenia. To z kolei może mieć poważniejsze konsekwencje, szczególnie w ciąży, gdy infekcja intymna matki może przyczynić się do przedwczesnego porodu, poronienia oraz zakażenia dziecka.
Skąd biorą się infekcje intymne?
Infekcja intymna to ogólne określenie na zakażenie narządów płciowych takich jak srom, pochwa i szyjka macicy. Infekcje intymne najczęściej wywołane są przez bakterie (22-50%) i grzyby (17-39%), ale mogą być spowodowane także przez wirusy lub pasożyty. To, czy u danej pacjentki choroba się rozwinie, zależy od „kondycji” pochwy i jej fizjologicznej ochrony przed mikroorganizmami. Na stan mikroflory bakteryjnej pochwy mogą mieć wpływ m.in.:
- antybiotykoterapia;
- noszenie obcisłych, nieprzewiewnych ubrań;
- stosowanie niewłaściwych kosmetyków do higieny intymnej;
- urazy mechaniczne pochwy (np. mikrootarcia);
- zmiany hormonalne.
Infekcje intymne a zmiany w gospodarce hormonalnej
Jednym z czynników, który w znaczącym stopniu przyczynia się do powstania infekcji intymnych, są zmiany hormonalne, które z jednej strony osłabiają układ odpornościowy, a z drugiej zaburzają produkcję kwasu mlekowego odpowiedzialnego za prawidłowe pH pochwy.
Najwięcej zmian hormonalnych towarzyszy ciąży i menopauzie, stąd w Sieci można spotkać wiele artykułów o treści „Infekcje intymne a menopauza. Jak sobie radzić ze zwiększonym ryzykiem infekcji intymnych w okresie menopauzy!” czy dotyczących objawów infekcji intymnych w ciąży. W tym drugim przypadku jest to szczególnie ważne, ponieważ niewyleczona infekcja w ciąży może prowadzić nawet do poronienia.
Rodzaje infekcji intymnych i ich objawy
Do najczęstszych infekcji intymnych należą waginoza bakteryjna i kandydoza (inaczej grzybica).
Powszechne objawy infekcji intymnych to świąd i pieczenie okolic intymnych lub obrzęk. Infekcjom często towarzyszy także wydzielina, która w zależności od rodzaju infekcji i jej zaawansowania może mieć różne zabarwienie – mleczne, szare, zielonkawe i nieprzyjemny zapach.
Pozostałe objawy różnicujące infekcje intymne takie jak występowanie kolonii grzybów lub bakterii określa się na podstawie specjalistycznych badań.
Leczenie infekcji intymnych
Infekcje intymne leczy się doustnie, dopochwowo (globulki lub żele) lub miejscowo kremami. Substancje czynne w lekach stosowanych przy takich dolegliwościach to głównie metronidazol, klotrimazol, natamacyna.
Innego rodzaju leczenia wymaga schorzenie miejsc intymnych, jakim jest wszawica łonowa. Preparaty na wszy i gnidy dostępne są w postaci żelów, maści, płynów do stosowania na skórę lub szamponów. Większość z nich wydawana jest na receptę, więc aby wyleczyć chorobę, podobnie jak w przypadku infekcji intymnych, niezbędny jest kontakt z lekarzem.