Przewłaszczenie na zabezpieczenie - jak działa i kiedy się je stosuje?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2023-11-14 16:55
205

Istnieją różne formy zabezpieczenia wierzytelności. Jedną z nich, ukształtowaną przez praktykę gospodarczą, jest przewłaszczenie na zabezpieczenie.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie to forma zabezpieczenia wierzytelności. Polega na tym, że dłużnik w celu zabezpieczenia wierzytelności, na przykład spłaty pożyczki, przenosi na wierzyciela własność rzeczy albo papierów wartościowych, niekiedy można spotkać się z opinią, że możliwe jest również przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie.
Dzięki takiemu rozwiązaniu wierzyciel zyskuje ruchomość, która pozostaje jego własnością w przypadku braku uregulowania zobowiązania przez dłużnika. Może wówczas nią rozporządzać w dowolny sposób, sprzedać ją albo z niej korzystać. Stanowi to swoiste wynagrodzenie, rekompensatę za brak uregulowania zobowiązania przez dłużnika.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest ustanawiane w formie umowy. Umowa zawierana jest pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Niekiedy w dokonaniu zabezpieczenia w tej formie pomaga dłużnikowi osoba trzecia, na przykład jego małżonek. Dopuszczalne jest dokonanie przewłaszczenia rzeczy niebędącej własnością dłużnika, a stanowiącej własność osoby trzeciej, na zabezpieczenie wierzytelności.
Jeżeli uznać, że dopuszczalne jest przewłaszczenie na zabezpieczenie również z wykorzystaniem nieruchomości, należy zadbać o to, by odpowiednie wpisy zostały dokonane w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Najpewniej zostałaby wówczas wpisana zmiana właściciela nieruchomości, a także roszczenie o zwrotne przeniesienie własności nieruchomości.Przewłaszczenie na zabezpieczenie uregulowane jest tylko w jednym akcie prawnym, a konkretnie w ustawie prawo bankowe. Nie oznacza to jednak, że ma zastosowanie wyłącznie w relacjach z bankiem.
Jeżeli natomiast chodzi o umowę przewłaszczenia na zabezpieczenie zawieraną z bankiem, to wskazuje się, że zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych. Jeżeli przeniesiona została własność rzeczy określonej co do gatunku lub zbioru rzeczy, dłużnik lub osoba trzecia obowiązani są wyodrębnić i oznaczyć rzecz lub zbiór rzeczy oraz prowadzić ewidencję zmian w zakresie przedmiotu przewłaszczenia, chyba że wyłączą ten obowiązek w umowie. Rzeczy oznaczone co do gatunku to rzeczy, które nie są konkretnymi przedmiotami, posiadają jakieś cechy charakterystyczne, rodzajowe i nie są niepowtarzalne. Są to rzeczy zamienne.