Co warto wiedzieć o księgach wieczystych?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2023-10-18 15:29
134
Podczas zakupu nieruchomości trzeba pamiętać o tym, aby zajrzeć w księgi wieczyste. Wskazują one na dowód tożsamości, dzięki czemu uzyskamy cenne informacje o historii i ograniczeniach danej nieruchomości. Co warto wiedzieć o księgach wieczystych? Jakie działy znajdują się w księdze tego typu? Jakie dane tutaj znajdziemy?
Księga wieczysta - działy
Okazuje się, że księgi wieczyste opierają się na kilku działach. Ich znajomość z pewnością pozwoli nam uzyskać ważne informacje o nieruchomości. Z jakimi działami mamy do czynienia? Są one następujące:
- Dział I - dotyczy oznaczenia nieruchomości i praw własności
- Dział I-O - to oznaczenie nieruchomości
- Dział I-Sp - spis praw dotyczących własności
- Dział II - obejmuje wpisy własności i użytkowania wieczystego
- Dział III - obejmuje wpisy o ograniczonych prawach rzeczowych i innych prawach
- Dział IV - dotyczy wpisów o hipotece
Osoby kupujące nieruchomość muszą zwracać szczególną uwagę na wpisy odnośnie osób trzecich i przysługujących im praw. Ponadto, spore znaczenie mają wzmianki urzędowe, dotyczące np. wpłynięcia i rozpatrywania wniosku o wpis.
Informacje w księdze wieczystej
Faktem jest, że w księgach wieczystych znajduje się wiele różnorodnych informacji. Mogą one wskazywać na położenie nieruchomości, opis lokalu, dane właściciela, powierzchnię budynku, wnioski o wpis, dane o założeniu księgi, służebności, hipotekę, umowy pierwokupu itp. Pamiętajmy o tym, że informacje znajdujące w księdze wieczystej uzyskamy za pomocą portalu elektronicznego o nazwie Elektroniczne Księgi Wieczyste. Jest on prowadzony przesz ministerstwo sprawiedliwości.
Warto podkreślić, że księgi wieczyste mają publiczny charakter, dlatego każda osoba posiadająca ich numer identyfikacyjny może je sprawdzić. Znaczenie mają tutaj następujące zasady:
- Zasada pierwszeństwa wpisu - prawa rzeczowe wpisane do księgi mają pierwszeństwo zaspokojenia przed niewpisanymi prawami.
- Zasada jawności - oznacza, ze każdy może zajrzeć do księgi wieczystej.
- Zasada domniemanej zgodności ze stanem faktycznym - informacje zawarte w księdze są zgodne ze stanem faktycznym nieruchomości.
- Zasada rękojmi wiary publicznej - jeśli osoba trzecia nabywa własność i dokonuje tego z właścicielem, nabywa prawo na podstawie czynności prawnej dokonanej z właścicielem rzekomym.
Kto może założyć księgę wieczystą? Zazwyczaj takimi osobami są współwłaściciele, właściciele, osoby ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, osoby z przyznanym użytkowaniem wieczystym, czy też wierzyciele z prawem wpisu. Warto wiedzieć, że założenie księgi wieczystej odbywa się poprzez złożenie formularza KW-ZAL do sądu rejonowego wraz z tytułem własności i wpisem oraz wyrysem z rejestru gruntów.
Wpis do księgi wieczystej
Bardzo ważne jest to, że wpis do księgi wieczystej jest dokonywany w przypadku zmiany faktycznej sytuacji, jaka jest związana z nieruchomością. Kiedy trzeba dokonać taki wpis? Jest to niezbędne w razie:
- Zawarcia umowy dożywocia
- Zmiany właściciela nieruchomości
- Ustanowienia prawa ograniczonego na nieruchomości
- Ustanowienia hipoteki przymusowej
- Zawarcia umowy przedwstępnej
- Ustanowienia służebności
- Spłaty lub ustanowienia hipoteki
W każdej sytuacji musimy mieć na uwadze przepisy prawne, których należy przestrzegać.
Jak widzimy, księga wieczysta stanowi dla kupca dowód tożsamości o danej nieruchomości. Warto bliżej zapoznać się z treściami w księdze, jeszcze przed zakupem. Dzięki temu uzyskamy istotne informacje na ważne tematy, które dotyczą nieruchomości. Na szczęście księgi wieczyste są łatwo dostępne dla każdego. Więcej informacji o nich znajdą Państwo w Poradniku Przedsiębiorcy.