Ile kosztuje zarejestrowanie firmy? Opłaty krok po kroku
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2023-09-19 23:35
174
Nie trzeba martwić się tym, ile kosztuje zarejestrowanie firmy. Nie jest to związane z żadnymi kosztami. Tak samo sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o złożenie wniosku dotyczącego założenia działalności gospodarczej.
Kiedy powinna odbywać się rejestracja firmy?
W żadnym razie nie jest konkretnie określony przedział czasowy, w którym wyłącznie można zakładać nowe działalności gospodarcze. Jest to zależne od tego, kiedy dany właściciel podejmie decyzję o tym, by poczynić właśnie taki krok. Aby rozpocząć działalność, konieczne jest:
- złożenie wniosku CEIDG-1, co można dokonać osobiście, listem poleconym lub też drogą elektroniczną. Musi on być złożony do Urzędu Miasta lub Gminy.
- automatyczne nadanie numeru REGON oraz NIP dla nowej działalności gospodarczej. Jednocześnie taki wpis trafia także do właściwego urzędu skarbowego.
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek najpóźniej w ciągu 7 dni od założenia firmy zgłoszenia tego, jaka będzie wysokość opłacanych przez niego składek ZUS. W tym celu można skorzystać z druku ZUA (ubezpieczenie zdrowotne i społeczne) lub druku ZZA (wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne).
Niektórzy przedsiębiorcy mają obowiązek składania wniosku VAT-R. Jest to konieczne w momencie, gdy:
- firma musi być zarejestrowana do VAT. Wówczas zgłoszenie musi być wykonane najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem świadczenia usług lub sprzedaży towarów z konkretnych kategorii,
- właściciel firmy w danym roku uzyska ponad 150 000 zł obrotu ze sprzedaży,
- przedsiębiorca świadczy usługi doradcze, jubilerskie lub prawnicze,
- sprzedawane towary są opodatkowane akcyzą.
Rejestracja firmy w żadnym przypadku nie musi być realizowana samodzielnie. Z powodzeniem można skorzystać z pomocy doświadczonych konsultantów. Więcej na ten temat można przeczytać pod linkiem: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Założenie firmy to zerowe koszty. Ile trzeba zapłacić za jej prowadzenie?
Rejestracja firmy w każdym przypadku jest darmowa. Inaczej sprawa przedstawia się w momencie opłacania comiesięcznych składek ZUS oraz podatków. W tym przypadku nie można sobie pozwolić na dopuszczenie zaniedbań. Ułatwieniem dla początkujących właścicieli jest możliwość korzystania z preferencyjnych składek, tzw. ,,małego ZUS-u". Mogą one mieć zastosowanie w przypadku osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie miały własnego biznesu oraz nie będą świadczyły usług względem poprzedniego pracodawcy.
Sporym ułatwieniem dla osób, które chcą zmniejszyć opłatę za ZUS, jest możliwość zawarcia umowy o pracę. Wówczas, gdy pracownik będzie otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie, będzie zobowiązany do opłacania wyłącznie składki zdrowotnej.
W każdym roku kalendarzowym składki ZUS nie ulegają zmianie. Podatek z kolei jest zależny od obrotów konkretnego przedsiębiorstwa.
Czy należy mieć na uwadze dodatkowe koszty?
Bez wątpienia już od samego początku idealnie jest mieć na względzie podjęcie współpracy z księgowymi, którzy mają doświadczenie w swoim fachu. Już na wstępie nie można dopuścić do zaniedbań w tym zakresie. Pomocą służy biuro rachunkowe online https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online