Producent elektroniki w Polsce - jak znaleźć najlepszego dostawcę usług EMS?
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2023-08-26 00:00
252
Wybór dostawcy usług EMS to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona dobrym researchem. Zanim podpisze się umowę z producentem elektroniki, warto sprawdzić kilka kwestii i nie bać się zadawać pytań. W końcu ta współpraca będzie miała bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firmy klienta. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Dostawca usług EMS to kontraktowy producent elektroniki, który na zlecenie kontrahentów tworzy podzespoły elektroniczne niezbędne do budowy gotowych produktów, np. płytki PCB. Od tego jak działa i jakie ma doświadczenie zależy terminowość realizacji zlecenia oraz jakość otrzymanych elementów. A te kwestie wpływają z kolei na tempo wprowadzania produktów na rynek, postrzeganie firmy klienta, jej wiarygodność, zadowolenie klientów końcowych, a także na koszty.
Wybór dostawcy jest kluczowym, ale trudnym procesem. Wymaga przygotowania – m.in. sprawdzenia, który producent elektroniki w Polsce dysponuje odpowiednim parkiem maszynowym i ma oczekiwane moce przerobowe.
Profil działalności – zakres usług
Na początek należy zobaczyć, w czym specjalizuje się konkretny dostawca i jaki zakres usług oferuje. Np. produkcja płytek PCB może obejmować wytworzenie płytek, montaż SMT, montaż THT, testy elektryczne oraz automatyczną inspekcję optyczną, ale niektórzy, w tym firma Printor (https://printor.pl) zajmują się również montażem podzespołów w urządzeniach docelowych, programowaniem, pokrywaniem gotowych produktów lakierami lub zalewami zabezpieczającymi czy przeprowadzaniem testów funkcjonalnych. W zależności od potrzeb można wybrać dostawcę z kompleksową ofertą albo specjalizującego się w pojedynczych usługach.
Doświadczenie
Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, od ilu lat firma istnieje na rynku i ile projektów zrealizowała do tej pory. Dlaczego? Ponieważ doświadczenie w tej branży wpływa m.in. na umiejętność przewidywania trendów, planowania produkcji oraz skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw.
Polski producent elektroniki, który ma na swoim koncie współprace z dużymi firmami, zazwyczaj wie, jak ważna jest obsługa klienta i o nią dba, a jednocześnie ceni sobie transparentność, dlatego umożliwia przeprowadzanie audytów.
Park maszynowy
Produkcja elektroniki nie byłaby możliwa bez parku maszynowego. Nowoczesne urządzenia są niezbędne do przeprowadzania montażu powierzchniowego komponentów na obwodach drukowanych czy frezowania płytek PCB. Jednak trzeba pamiętać, że nawet największe parki maszynowe mają swoje ograniczenia – określone moce produkcyjne.
Jeżeli potrzebuje się produkcji seryjnej z montażem końcowym, trzeba po prostu ustalić, czy konkretny dostawca ją oferuje.
Terminowość
Największym wyzwaniem w przypadku produkcji elektroniki jest terminowość realizacji usług. Wpływają na nią nie tylko kwestie wewnętrzne – dostępność linii produkcyjnej i ewentualne błędy, które mogą się pojawić, lecz także zewnętrzne – dostęp do komponentów. Sytuacja na rynku komponentów bywa różna. Czasami pojawiają się problemy z dostawami, które trzeba umieć przewidzieć. Dlatego bardzo ważne jest skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw, w tym kontakt z dostawcami alternatywnymi.