Hale przemysłowe - co jest niezbędne do wyceny inwestycji?
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2023-08-26 00:08
195
Wyceny budowy hali przemysłowej nie da się wykonać ot tak. Dlaczego? Bo przy szacowaniu kosztów trzeba wziąć pod uwagę szereg kryteriów. Na inne kwoty należy się przygotować wtedy, gdy chce się wybudować nieduży obiekt logistyczny blisko dużego miasta na wcześniej przygotowanej działce, a na inne wtedy, gdy planuje się postawić wielką halę produkcyjną z dala od zabudowań. Jakie informacje będą potrzebne do stworzenia kosztorysu?
Hale przemysłowe mogą mieć różne zastosowanie. W zależności od potrzeb inwestorów są przestrzeniami, w których odbywa się produkcja, przechowywanie materiałów albo skąd wysyła się towary do klientów. Zdarza się również, że łączą wszystkie te funkcje. W części wydzielone zostają strefy socjalno-biurowe, w innych wstawia się wyłącznie park maszynowy.
Każde z tych kryteriów wpływa na koszt inwestycji. Czasami hale magazynowe są tańsze w budowie niż np. obiekty logistyczne, ale nie zawsze to tak wygląda.
Jakie informacje będą potrzebne firmie zajmującej się stawianiem hal do przygotowania wyceny?
Lokalizacja obiektu
Niezbędne są dane lokalizacyjne. Dlaczego? Ponieważ hala przemysłowa budowana w jednym miejscu może kosztować więcej niż w innym, mimo że parametry techniczne obu obiektów będą takie same.
Na ostateczny koszt inwestycji wpływają bowiem warunki gruntowe – czasami trzeba zastosować dodatkowe rozwiązania, które pozwolą bezpiecznie wybudować konstrukcje, konieczność transportu materiałów i wykwalifikowanej kadry na określoną odległość oraz oddziaływanie warunków środowiskowych. Hale stalowe mają różną wytrzymałość na obciążenia wynikające z wiatru lub zalegającego śniegu. W niektórych lokalizacjach te obciążenia są wyjątkowo duże, dlatego należy je uwzględnić przy projektowaniu hali.
Informacja o procesach
Równie ważne jak lokalizacja jest planowane wykorzystanie obiektu. W zależności od tego, jakie procesy będą zachodziły w środku, trzeba dobrać rodzaj konstrukcji. Hale stalowe – konstrukcje stalowe lub hybrydowe – w których transport wewnątrz ma się odbywać przy wykorzystaniu suwnic, wciągników czy żurawi warsztatowych wymagają zastosowania innych rozwiązań niż np. hale magazynowe z alejami regałowymi.
W przypadku suwnic do przeprowadzenia wyceny trzeba dysponować konkretnymi danymi dotyczącymi wysokości podnoszenia i szerokości belki suwnicowej, bo to ma bardzo duże znaczenie.
Wyposażenie hali
Oprócz tego niezbędne jest rozplanowanie liczby bram i doków przeładunkowych, wielkości zaplecza socjalno-biurowego i jego wyposażenia, sposobu doświetlenia obiektu, stanowisk pracy oraz innych elementów, które znajdą się wewnątrz budynku. Każda brama to dodatkowy wydatek, podobnie jak kolejne regały wysokiego składowania albo świetliki dachowe.
W optymalizacji kosztów inwestycji może pomóc doświadczony generalny wykonawca taki jak firma Commercecon: https://commercecon.pl
Systemy wentylacyjne, grzewcze i inne
Budownictwo przemysłowe musi spełnić szereg norm, dlatego już na etapie tworzenia wyceny trzeba uwzględnić systemy wentylacyjne, grzewcze i inne instalacje, które są niezbędne do prawidłowego oświetlenia, wymiany powietrza itp.
Inwestor powinien przekazać wykonawcy możliwe jak najwięcej informacji, a jednocześnie odpowiedzieć na jego pytania, żeby wycena była maksymalnie zbliżona do ostatecznych wydatków.