Jak znaleźć najlepszy fundusz inwestycyjny: Kluczowe czynniki do rozważenia przed inwestycją
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2023-07-29 00:16
227
Bogata oferta polskich towarzystw funduszy inwestycyjnych powoduje, że wybór konkretnego funduszu inwestycyjnego nie jest łatwy. Aby podjąć odpowiednią decyzję trzeba przede wszystkim określić swój profil ryzyka.
Inwestując swoje oszczędności możemy postawić na rozwiązania, które są uważane za bardziej bezpieczne oraz takie, które cieszą się opinią bardziej ryzykownych, ale co do zasady potencjalnie mogą wypracować wyższą stopę zwrotu, a więc dać nam więcej zarobić. Do tych pierwszych zaliczane są przede wszystkim fundusze obligacji skarbowych, natomiast za dużo bardziej ryzykowne uchodzą fundusze akcyjne, czyli fundusze inwestujące w akcje notowane na giełdach spółek.
Boisz się ryzyka? Postaw na fundusz obligacji skarbowych
Jeśli więc nasza tolerancja na ryzyko jest niewielka, to wówczas powinniśmy postawić na zakup jednostek uczestnictwa funduszy obligacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie fundusze obligacji inwestują wyłącznie w obligacje skarbowe. Część z nich kupuje obligacje korporacyjne, a ten rodzaj inwestycji już znacząco podnosi ryzyko całej inwestycji, bo obligacje korporacyjne to po prostu papiery wartościowe emitowane przez spółki. A każda spółka jest zawsze zagrożona bankructwem. Choć w wypadku obligacji skarbowych – papierów wartościowych emitowanych przez skarb państwa – bankructwo też nie jest całkowicie wykluczone, to jednak bankructwa państw zdarzają się niezwykle rzadko.
Gdy nasza akceptacja ryzyko jest większa, możemy kupić jednostki uczestnictwa funduszy akcyjnych. Ich wybór jest niezwykle bogaty, więc rozważając różne warianty warto zadać sobie pytanie, na jakim rynku chcemy inwestować. Czy lepiej wybrać fundusz inwestujący wyłącznie na polskim rynku, czy może postawić na spółki notowane na giełdach w innych krajach?
Polska czy świat?
Inwestowanie na rodzimym rynku ma swoje zalety. Łatwiej nam śledzić zachowanie warszawskiego parkietu niż monitorować to, co dzieje się na przykład w Nowym Jorku lub Szanghaju, większość z nas ma znacznie lepszy przegląd rodzimej gospodarki niż tego co dzieje się w Stanach Zjednoczonych lub państwach azjatyckich. Wadą jest natomiast to, że polska giełda jest rynkiem dość wąskim, nieporównywalnie mniejszym niż europejski, azjatycki lub amerykański. Co do zasady uważa się, że inwestowanie na szerszym rynku jest bezpieczniejsze.
Oferta funduszy inwestycyjnych w Polsce jest tak szeroka, że nie determinuje ona wyboru tylko między funduszami obligacyjnymi a akcyjnymi. Być może dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza w wypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z rynkiem kapitałowym – jest postawienie na fundusze inwestycyjne mieszane. Łączą one zalety funduszy obligacyjnych i akcyjnych, a to oznacza, że dywersyfikują ryzyko. Innym często zalecanym rozwiązaniem przez doradców inwestycyjnych jest podzielenie swoich oszczędności między bardziej ryzykowny fundusz akcyjny, a bezpieczniejszy fundusz obligacji skarbowych.
Zastrzeżenia prawne
Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Asset Management S.A. i Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działają na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.