Agrotkanina - czym jest?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2023-07-26 14:18
168
Zarówno profesjonalni rolnicy, jak i amatorzy ogrodnictwa dążą do osiągnięcia jak
największej wydajności swojej pracy. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć
negatywnie na efektywność pracy i zniweczyć trud i wysiłek wkładany w uprawy oraz
pielęgnację ogrodu. Chociaż nie możemy zmienić warunków pogodowych, możemy
wpłynąć na inne czynniki, które są niekorzystne dla rolnictwa i ogrodnictwa. Jednym z
największych problemów dla ludzi zajmujących się uprawą roślin są chwasty
Chociaż można z nimi walczyć poprzez ich usuwanie, każdy, kto kiedykolwiek próbował tego dokonać, wie, że to pracochłonne i wymagające dużo czasu zadanie. Istnieją jednak inne skuteczne metody zabezpieczające nasze rośliny, które mogą jednocześnie przynieść im dodatkowe korzyści. Jednym z tych rozwiązań jest stosowanie agrotkaniny do zabezpieczenia gleby. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak dobrać odpowiednią gramaturę i grubość tego materiału, aby zabezpieczyć nasze rośliny i spełnić wymagane funkcje.
Czym jest agrotkanina?
Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie warto zastosować technikę zwaną ściółkowaniem. Polega ona na pokryciu powierzchni ziemi materiałem organicznym lub nieorganicznym. Bardzo popularnym materiałem organicznym do ściółkowania jest kora drzew iglastych. Innym rozwiązaniem jest stosowanie agrotkaniny, która jest tworzywem nieorganicznym i służy do ściółkowania. Wykonana jest z wytrzymałych włókien z polipropylenu, co zapewnia jej trwałość nawet przez kilkanaście lat. Agrotkanina posiada wiele przydatnych właściwości, m.in. chroni przed chwastami, nie wpływa negatywnie na glebę oraz stabilizuje poziom wilgoci podłoża, na którym jest umieszczona. Dostępna jest w czterech kolorach, białym, czarnym, a także w odcieniach brązu i zieleni. Dużą zaletą agrotkaniny jest fakt, że jej włókna pozwalają na swobodny przepływ wody i składników mineralnych, dzięki czemu rośliny posadzone na niej mogą być łatwo podlewane i obsypywane.
Grubość i gramatura agrotkaniny
Poszczególne rodzaje agrotkanin odróżniają się nie tylko kolorem, ale także grubością i gramaturą. Grubość agrotkaniny ma wpływ na wiele czynników, które wpływają na rozwój roślin. Im grubsza agrotkanina, tym lepiej zatrzymuje wilgoć w glebie, co jest korzystne dla wielu roślin, takich jak truskawki, papryka czy sałata. Dodatkowo produkty te zapewniają ochronę przed szkodnikami glebowymi. Grube agrotkaniny są łatwiejsze w obróbce i można je bezpiecznie pokrywać żwirem czy kamieniami. Gramatura agrotkaniny to parametr wpływający na jej wytrzymałość i wagę