Kiedy i gdzie powstały pierwsze komiksy?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2023-03-01 17:45
724
Komiksy, czyli historie obrazkowe z niewielką ilością tekstu cieszą mają swoje rzesze fanów, a najstarsze i najbardziej unikalne egzemplarze osiągają na aukcjach ogromne ceny. Choć historia komiksu kojarzy się z przełomem XIX i XX wieku, jego korzenie sięgają w przeszłość o wiele dalej.
Za protoplastów komiksów uznaje się obecnie obrazkowe historie, jakie umieszczali na ścianach grobowców starożytni Egipcjanie. Były to opowieści z życia codziennego, które – choć nie zawierały słów – można było bez problemu odczytać i zrozumieć. Początki komiksu, jaki znamy obecnie, są jednak zdecydowanie późniejsze i sięgają XIX wieku.
Więcej ilustracji niż słów
Pierwszą książeczką, w której dominowały rysunki, a słów było niewiele, jest wydana w 1865 roku w Niemczech pozycja „Max und Moritz. Eine Bubengeschichte in sieben Streichen”. Za pierwszy prawdziwy komiks uznawany jest jednak „The Yellow Kid”. To historia o chłopcu w żółtym ubranku, która pojawiła się w 1895 roku jako dodatek do amerykańskiej gazety „New York World”. Jej twórca, Richard Outcault uważany jest za ojca komiksów. Zarówno pierwszy, jak i kolejne komiksy wyglądały dość podobnie. Były to krótkie historie obrazkowe zaopatrzone w dymi, w których znajdowały się krótkie wypowiedzi bohaterów. Komiksy ukazywały się w postaci pasków umieszczanych w gazetach. Jako oddzielna forma wydawnicza zaczęły funkcjonować kilkadziesiąt lat później, gdy w 1933 roku wydano komiks „Funnies on Paradise”.
Złota era komiksów
Pierwsze komiksy cieszyły się tak dużą popularnością wśród czytelników, że powstawało ich coraz więcej. Za złotą erę komiksów uznaje się lata 30. i 40. ubiegłego wieku. Wtedy na rynku pojawiły się komiksowe opowieści o superbohaterach, między innymi Spidermanie i Supermanie, które wydawane były przez kolejne dziesięciolecia i były inspiracją dla innych form artystycznego wyrazu, jak książki czy filmy. Z biegiem czasu miały też coraz wyższą artystyczną, a rysunki do nich tworzyli najlepsi artyści graficy swoich czasów. Wśród komiksowych historii można znaleźć nie tylko opowieści o superbohaterach, ale również historie detektywistyczne i kryminalne, opowieści oparte na faktach i wiele innych. Do dziś komiksy są uwielbiane przez czytelników, sięgają po nie zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Oprócz wartości kulturowej, krótkie historie obrazkowe mają też całkiem wymierną wartość finansową. Najstarsze wydania kultowych komiksów osiągają na aukcjach ceny liczone w milionach dolarów.