Upadłość konsumencka a małżeństwo
OGłOSZENIA
materiał partnera
2023-02-21 17:22
207
Upadłość konsumencka nie tylko pozwala na wyjście z długów, ale również w istotny sposób zmienia sytuację prawną dłużnika. Nie pozostaje ona bez wpływu na wzajemne uregulowania między małżonkami.
Czym jest upadłość konsumencka?
Na czym polega upadłość konsumencka? Jest to procedura sądowa, dzięki której dłużnik niewypłacalny, może "uwolnić się" od długów i zacząć od nowa. Uwolnienie to nie polega jednak na umorzeniu zobowiązań bez żadnych konsekwencji. Zaspokojenie roszczeń wierzycieli nastąpi bowiem z majątku upadłego, na którym zarząd przejmie syndyk. Osoba, wobec której orzeczono więc upadłość konsumencką zdejmie z siebie brzemię zadłużenia, ale jednocześnie utraci składniki majątku i będzie znacząco ograniczona w dokonywaniu rozporządzeń majątkowych.
Kto może ogłosić upadłość? Opcja ta przewidziana jest dla osób fizycznych, które od przynajmniej trzech miesięcy nie mogą uregulować długów, a ich dochody nie pozwalają na spłatę zobowiązań i jednoczesne zaspokojenie potrzeb życia codziennego. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wstrzymuje postępowania sądowe czy egzekucyjne wobec upadłego.
Więcej o upadłości konsumenckiej znaleźć można tutaj.
Upadłość konsumencka a małżeństwo – konsekwencje ogłoszenia
Podstawową konsekwencją jaką pociąga za sobą dla majątku małżonków ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest powstanie między nimi rozdzielności majątkowej. Jeśli przed ogłoszeniem upadłości cały majątek był objęty wspólnością, po orzeczeniu stanie się on masą upadłości. Nie będzie wtedy można podzielić majątku, w związku z czym upadłość jednego z małżonków będzie mieć istotny wpływ na sytuację finansową obojga. Co nie wchodzi do masy upadłościowej? Wyjątkiem będą przedmioty, które małżonkowi upadłego służą do prowadzenia działalności gospodarczej. Nawet w tym przypadku jest haczyk – tej zasadzie nie podlegają rzeczy nabyte nabyte do majątku wspólnego na dwa lata przed ogłoszeniem upadłości. Małżonek upadłego może w toku postępowania upadłościowego stać się wierzycielem równym innym wierzycielom upadłego. W jego przypadku swoistym długiem będzie wierzytelności z tytułu udziału w majątku wspólnym. Co jeśli małżonkowie mieli tak zwaną intercyzę? Będzie ona skutecznie chronić współmałżonka jeśli zawarto ją minimum na dwa lata przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Michał Śląski.