Szybka kamera – jak wybrać urządzenie dopasowane do własnych potrzeb?
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2023-01-05 01:51
248
Szukasz kamer, które umożliwiają błyskawiczną rejestrację obrazu? Jesteś w dobrym miejscu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy sprzęt i na które kryteria należy zwrócić uwagę. Poznaj szczegóły i sięgnij po najlepsze rozwiązania na rynku.
Szybka kamera – najważniejsze parametry
Kluczowym aspektem, który decyduje o wyborze kamery jest specyfikacja techniczna. Ta obejmuje elementy, które przekładają się na jakość rejestrowanego obrazu oraz komfort użytkowania. Jednym z najważniejszych parametrów jest rozdzielczość. Ważna jest też maksymalna prędkość przy pełnej oraz zredukowanej rozdzielczości. Wartości te podawane są w klatkach na sekundę (FPS).
Ponadto warto rzucić okiem na elementy związane z sensorem oraz migawką. Równie istotna jest światłoczułość, pamięć i obsługiwane formaty danych. Na wygodę pracy wpływają wymiary i waga urządzenia. Ponadto sprawdź, jakie dodatkowe opcje zaproponował producent. Dziś szybka kamera charakteryzuje się wieloma nowoczesnymi funkcjami, więc z powodzeniem sięgniesz po model dopasowany do własnych potrzeb.
Najlepsze urządzenia sprawdzają się przy różnych zastosowaniach. Wśród nich można wyróżnić inżynierię materiałową, mechanikę płynów, mechanikę ciał stałych, balistykę, przemysł zbrojeniowy, badania nad spalaniem, plazmą, eksplozjami czy falami uderzeniowymi. To tylko niektóre spośród wielu rozwiązań, do których posłużą nowoczesne kamery.
Najlepsi producenci
Na rynku znajdziesz wiele urządzeń od różnych producentów. Natomiast o zakupie nigdy nie powinien decydować przypadek. Wśród najlepszych marek na pewno można wyróżnić japońską firmę Photron. To jeden z liderów w dziedzinie produkcji szybkich kamer. Te urządzenia pozwalają na zapis błyskawicznie zachodzących zjawisk fizycznych. Umożliwiają również rejestrację obrazu z prędkością nawet kilkudziesięciu tysięcy klatek na sekundę. Najczęściej sprzęty te wykorzystywane są przy testach zderzeniowych, testach poduszek powietrznych czy na taśmach produkcyjnych, które wytwarzają bardzo wiele elementów w krótkim czasie. Ponadto szybka kamera Photron znajdzie zastosowanie w pracach badawczo-rozwojowych.
Świetną propozycją dla wymagających może być również sprzęt marki Fastec. Chociaż to młoda firma, ma już na koncie wiele sukcesów. Do charakterystycznych cech tychże urządzeń należy prostota obsługi oraz mobilność. Niewielkie wymiary, zasilanie bateryjne, panel sterowania oraz wbudowany ekran sprawiają, że to w pełni przenośne i proste w obsłudze urządzenia.
Oprogramowanie i dodatkowy sprzęt
Wraz z kamerą otrzymasz oprogramowanie, które umożliwia współpracę z komputerem, zapis i poklatkowe przeglądanie video. Ponadto pozwala na szczegółową analizę materiału i umożliwia uzyskanie informacji na temat prędkości, przyspieszenia i przemieszczenia elementów.
Możesz sięgnąć po sprzęt dodatkowy w postaci skrzynek do zapisu równoległego różnych sygnałów analogowych. Kolejne rozwiązania to filtry, obiektywy, monitory, pierścienie, komputery czy zestawy oświetleniowe.