Dom wolnostojący czy segment w zabudowie szeregowej – co lepiej wybrać?
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2022-12-10 02:40
312
Dom, z chociażby niewielkim ogródkiem, to marzenie wielu Polaków. Niestety rosnące ceny działek, materiałów budowlanych i samego wykonawstwa coraz częściej zniechęcają do budowy własnego miejsca na ziemi. Szukając jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań, część z inwestorów decyduje się na dom w zabudowie szeregowej, który jest alternatywą dla tradycyjnego budownictwa wolnostojącego. Co będzie korzystniejsze? Porównajmy obydwa rozwiązania.
Wolnostojący dom jednorodzinny
Tradycyjny dom jednorodzinny wymaga osadzenia na sporej działce. To bywa dość skomplikowane w warunkach miejskiej zabudowy. Potencjalnych nabywców odstrasza wysoka cena działek i nieruchomości oraz brak odpowiednio dużej przestrzeni na wybudowanie domu marzeń. Lepszym wyjściem byłaby budowa na obrzeżach miasta. To rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością dojazdów do centrum i stania w korkach, co może pochłaniać zbyt dużo czasu.Dom wolnostojący ma wiele zalet. Działka ograniczona płotem, zamykana brama wjazdowa, brak sąsiadów przez ścianę oraz absolutna prywatność i wolność wyborów to plusy, których nie można lekceważyć. Jednak projekt i budowa tego typu domu bywają zdecydowanie droższe niż zamieszkanie w segmencie szeregowym, gdzie wady i zalety wydają się równoważne.
Wady domów wolnostojących
Pomimo wielu zalet, dom wolnostojący może mieć także wady. Najbardziej istotnym minusem jest cena. Zaprojektowanie i realizacja budowy tego typu inwestycji może być nawet dwa razy wyższa niż szeregówki. Ceny gotowych nieruchomości przekraczają budżet wielu polskich rodzin, dlatego wiele osób decyduje się na budowę systemem gospodarczym. Wtedy inwestycję można podzielić na etapy. Pierwszym jest zakup projektu, kolejnym przygotowanie działki pod budowę, a dopiero następnym faktyczne prace budowlane. Wiele z nich można wykonać samodzielnie. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Boels pozwala wynająć potrzebne narzędzia, a pomoc zaprzyjaźnionej ekipy budowlanej znacznie obniża koszty.Kolejną wadą jest brak bliskiego sąsiedztwa. Chociaż nie zawsze jesteśmy zżyci z sąsiadami, to jednak w kryzysowych sytuacjach lub nagłych wypadkach pomoc sąsiedzka bywa wybawieniem z kłopotów.
Budownictwo szeregowe
Domy w zabudowie szeregowej są zazwyczaj mniejsze, usytuowane na niewielkiej działce, bez piwnic i strychów, ze wspólnym z sąsiadami podjazdem i stykającymi się ogrodami. Tzw. szeregówki to równie często wybierany projekt domu, zarówno dla rodziny, jak i pary. Domy w zabudowie szeregowej to coraz częstsza propozycja miejskiej zabudowy, realizowana nawet w pobliżu centrum. Obecnie w wielu miastach powstają osiedla takich domów, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Wiele osób kupuje takie nieruchomości w stanie deweloperskim lub pod klucz.
Zalety domów szeregowych
Po pierwsze: ekonomia. Budynki szeregowe są zdecydowanie tańsze w budowie niż wolno stojące. Każdy z domów graniczy z sąsiednim ścianą, dzięki czemu zmniejszają się koszty w zakresie materiałów. Takie rozwiązanie również sprzyja lepszej izolacji termicznej.Po drugie: bliskość sąsiadów. Mieszkający sąsiedzi za ścianą to nie zawsze dobra opcja, gdyż nigdy nie wiadomo, jaki będą prowadzić tryb życia. Jednak w pewnych okolicznościach, bliskie sąsiedztwo może być błogosławieństwem. Z tego powodu warto zadbać o dobre kontakty z lokatorami mieszkającymi obok, bo nigdy nie wiadomo kiedy ich pomoc będzie potrzebna.Po trzecie: prywatność. Chociaż jest to dom z bliskim sąsiedztwem, to jednak z założenia jest odrębnym obiektem, dlatego zapewnia wyższą swobodę niż mieszkanie w bloku.
Wady domu w zabudowie szeregowej
Bliskość sąsiadów może być dość uciążliwa. Lokatorzy urządzający huczne imprezy, słuchający głośnej muzyki czy lubiący grillowanie w ogrodzie mogą nadwyrężyć naszą cierpliwość. Po wprowadzeniu się do domu warto wypracować kompromisy, które pozwolą na zachowanie poprawnych relacji sąsiedzkich.Dość istotną wadą jest konieczność podejmowania wraz z sąsiadami wspólnych decyzji w sprawie wymiany lub remontu dachu, elewacji czy ogrodzenia. Tutaj również trzeba wspiąć się na wyżyny dyplomacji i uzgodnić dogodne terminy oraz ogólną koncepcję zmian, które zadowolą obie strony.To najważniejsze wady i zalety obydwu rodzaju domów, jednak wybór zamieszkania w jednym z nich to tak naprawdę zawsze indywidualna decyzja.