Jak zaoszczędzić na rachunkach zimą i poprawić komfort termiczny w letnie dni własnego domu
OGłOSZENIA
materiał partnera
2022-09-19 23:46
261
Wielu z nas zastanawia się nad tym, jaka będzie nadchodząca zima. Czy będzie łagodna, czy jednak mroźna? Jest to ważne pytanie w kontekście rosnących cen energii, opału, drewna i gazu. Im niższe będą zimą temperatury, tym więcej będziemy musieć zapłacić za ogrzewanie. Czy jednak można zrobić cokolwiek, aby zaoszczędzić zimą na rachunkach i zmniejszyć straty ciepła w swoim domu? Okazuje się, że tak. Jedno ze skuteczniejszych rozwiązań to zewnętrzne rolety.
Jak działają zewnętrzne rolety okienne?
Większość z Państwa na pewno widziała je przynajmniej raz. Dopasowane na wymiar do otworu okiennego lub drzwiowego rolety, składają się z wielu wąskich, aluminiowych listewek, które szczelnie wypełniają otwór, zabezpieczając wnętrze mieszkania przed światłem słonecznym. Rolety zewnętrzne mogą być sterowane na dwójnasób: ręcznie lub automatycznie. W tym pierwszym przypadku, aby podnieść rolety, będziemy musieli skorzystać ze specjalnego sznura. Rolety sterowane automatycznie wyposażone są w silnik elektryczny ukryty wewnątrz kasety, sterowany bezprzewodowym pilotem lub włącznikiem klawiszowym znajdującym się na ścianie.
Montaż rolety zewnętrznych
Dobra wiadomość dla wszystkich osób, które zainteresowane są montażem rolet zewnętrznych, jest taka, że można je założyć na każdym etapie korzystania z domu. Zarówno kiedy dom jest na etapie budowy, jak i wtedy kiedy jest ukończony i zamieszkany. Analizując różne sposoby montażu, najkorzystniej będzie zaplanować montaż rolet już na etapie budowy domu. Pozwala to w sposób estetyczny ukryć rolety w nadprożach, tak że będą niewidoczne spod elewacji. W przypadku montażu rolet, w już ukończonym budynku, można je zamocować w górnej części wnęki okiennej lub na ścianie zewnętrznej.
Jakie korzyści dają nam rolety zewnętrzne?
Kiedy już wiemy, jak działają oraz w jaki sposób montuje się rolety okienne, warto poznać wszystkie korzyści, które dzięki nim można zyskać.
Mniejsze straty ciepła zimą
Najwięcej ciepła z ogrzewanych budynków ucieka przez okna i dach. Zabezpieczając od zewnątrz okna roletami i zaciągając je na noc lub w czasie największych mrozów, znacząco redukujemy ilość marnowanej energii. W domu robi się cieplej, a koszty ogrzewania natychmiast się zmniejszają. Inwestycja w rolety okienne to dobra decyzja dla wszystkich właścicieli, których domy znajdują się w miejscach narażonych na duże podmuchy wiatru, a także tam, gdzie panują niskie temperatury. Pierwszy zwrot z inwestycji będzie można zauważyć już najbliższej zimy.
Większy komfort termiczny latem
Tak jak zimą okna przepuszczają sporą ilość ciepła na zewnątrz, tak i latem są powodem nadmiernego nagrzewania się wnętrz. Kiedy przez okna wpada do pomieszczenia światło słoneczne, automatycznie nagrzewa znajdujące się w nim powietrze, czyniąc korzystanie z mieszkania lub biura mało komfortowym. Aby skutecznie obniżyć temperaturę, konieczne jest włączenie klimatyzacji, co również generuje spore koszty. Można natomiast zapobiegać nagrzewaniu się pomieszczeń od słońca, tworząc zewnętrzną barierę w postaci rolet okiennych. Zaciągnięte po zewnętrznej stronie okna, nie wpuszczą do środka żadnych promieni, pozwalają zachować cenny chłód bez potrzeby włączania klimatyzacji.
Prywatność we własnym domu
3 bardzo ważny powód, by zdecydować się na rolety zewnętrzne w swoim domu, to wysoki stopień prywatności, które mogą nam zapewnić. Z ich obecności na pewno ucieszą się mieszkańcy domów w gęstej zabudowie, a także nieruchomości położonych tuż przy drodze lub chodniku. Kiedy zamkniemy rolety, do wnętrza nikt nie będzie mógł zajrzeć, a na zewnątrz nie wydostanie się ani jeden promień światła, zdradzający czy ktoś jest w domu, czy nie.