Wózek widłowy elektryczny - jak wybrać najlepszy model?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2022-04-19 15:52
607
Wybór i zakup wózka widłowego do firmy to zawsze duża odpowiedzialność. Aby dokonać dobrej decyzji, warto pod uwagę wziąć nie tylko ceny dostępnych na rynku urządzeń, ale również kilka dodatkowych wymagań, o których wspominamy w artykule poniżej. Wszystko po to, aby wybrać najlepszy wózek widłowy elektryczny.
Dlaczego wózki widłowe elektryczne?
Obecnie pojazdy z napędem elektrycznym stanowią dominujący odsetek wśród nowych nabywanych wózków widłowych. Wynika to z kilku czynników:
- wózki widłowe elektryczne są bardziej uniwersalne niż ich spalinowe odpowiedniki - mogą pracować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz;
- napęd elektryczny jest dużo bardziej ekologiczny. Nie wpływa on negatywnie na stan powietrza, gdyż podczas eksploatacji elektrycznych urządzeń nie wytwarzają się spaliny;
- praca na wózkach elektrycznych jest cicha, co znacznie podnosi komfort wykonywania zadań (szczególnie przy całodziennej obsłudze urządzenia);
- wózki elektryczne są zasilane przy pomocy wymiennych akumulatorów. Ich ładowanie trwa co prawda kilka godzin, natomiast posiadając jeden zapasowy wymienny akumulator możliwe jest ładowanie baterii naprzemiennie i korzystanie z wózka w trybie pracy wielozmianowej.
Do tego, choć koszt zakupu wózków widłowych elektrycznych jest nieco wyższy niż jest to w przypadku widlaków spalinowych czy gazowych, to charakteryzuje je duża wytrzymałość i solidność wykonania, dzięki czemu mogą bez problemów być eksploatowane przez wiele lat.
Elektryczne wózki widłowe - podział i charakterystyka
Podobnie jak wśród innego typu wózków jezdniowych, tak i w przypadku pojazdów elektrycznych dostrzec można różnorodne podziały w obrębie jednej grupy urządzeń.
Elektryczne wózki widłowe podzielić można ze względu na natężenie prądu w akumulatorach, w jakie zostały wyposażone:
- 24 V,
- 48 V,
- lub 80 V.
Inny podział odnosić się może nie do samego napędu, ale do konstrukcji, gdyż wyróżnia się:
- wózki widłowe elektryczne trójkołowe
- oraz wózki elektryczne czterokołowe.
Wózki można podzielić również na te, które posiadają w pełni zabudowaną kabinę i te, które jej nie posiadają. Jednak w tym przypadku podział ten jest dość płynny, gdyż w większości przypadków montaż dodatkowych elementów jest możliwy za odpowiednią opłatą.
Wózki trójkołowe a czterokołowe
Różnica w budowie wózków widłowych elektrycznych odbija się nie tylko na kwestiach wizualnych, ale przede wszystkim na wartości udźwigu oraz prowadzeniu urządzenia.
Elektryczne wózki widłowe trójkołowe charakteryzuje raczej niewielki udźwig (do 2-3 ton), co wynika z faktu, że maszyny tego typu posiadają lżejszą konstrukcję. W porównaniu z wózkami o czterech kołach są one dużo bardziej zwrotne, a ich promień skrętu jest niewielki. Z łatwością poruszają się po wąskich korytarzach magazynowych czy niewielkich powierzchniach.
Z kolei wózki czterokołowe są przystosowane do transportowania ładunków o większej masie, co za tym idzie są dużo bardziej wydajne podczas intensywnej pracy.
Czym kierować się kupując wózek widłowy elektryczny?
Wózki widłowe to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w transporcie oraz składowaniu ładunków. Przed zakupem konkretnego modelu warto upewnić się, czy na pewno będzie on optymalnie dopasowany do potrzeb firmy. W tym celu należy:
1. Sprawdzić udźwig maksymalny wózka widłowego i porównać go z maksymalną wagą obsługiwanych palet czy też innego rodzaju ładunków. Udźwig wózka powinien być nieco większy, tak aby pojazd nie uległ przeciążeniu.
2. Porównać maksymalną wysokość unoszenia ładunków przez wózek z wysokością regałów, które mają obsługiwać. To ważne, aby możliwe było rozmieszczenie ładunków w najwyższych partiach magazynu.
3. Koniecznie zmierzyć szerokość dróg transportowych oraz zbadać czy na swojej trasie wózek mógłby napotkać na jakieś przeszkody, takie jak np. wzniesienia lub progi. Przed zakupem należy ocenić czy wózek widłowy poradzi sobie ze standardową trasą czy też konieczne będzie przebudowanie jej lub wybór innego urządzenia.
Co decyduje o tym, że dany model wózka jest najlepszy? Są to zdecydowanie kwestie indywidualne oraz dopasowanie wymagań do możliwości sprzętowych. Jednak jest jeszcze coś, co zazwyczaj jest uniwersalne dla większości urządzeń, a mowa o marce wózków widłowych.
Nie od dziś wiadomo, że w parze z dobrze znaną marką idzie wysoka jakość wykonania. Wybierając elektryczne wózki widłowe znanych firm, takich jak Manitou, Toyota, Still czy Linde masz gwarancję:
- wykorzystania w konstrukcji solidnych, trwałych części,
- zastosowania nowoczesnych technologii oraz rozwiązań, które były testowane i które ułatwiają pracę,
- łatwego dostępu do części zamiennych czy osprzętu do wózków widłowych, gdyż urządzenia tych marek są znane i dostępne w wielu krajach,
- długiej żywotności maszyn.
Producenci wózków widłowych przykładają dużą wagę do tego, aby produkty ich marek były wydajne, komfortowe i godnie reprezentowały znane firmy.
O tym musisz pamiętać!
Gdy emocje związane z samym wyborem i zakupem pojazdu już nieco opadną, należy zwrócić uwagę także na inne aspekty. Wybierając elektryczne wózki widłowe do magazynu należy pamiętać, żeby zadysponować dla nich specjalne miejsca - przeznaczone do ładowania baterii oraz postojowe - w których pojazdy będą bezpiecznie zaparkowane.
Istotne jest również aby pamiętać o regularnych przeglądach wózków widłowych - w tym celu dobrze podpisać umowę z serwisem wózków, który będzie nadzorował stan techniczny urządzeń. Można także zatrudnić na własną rękę do firmy konserwatora wózków widłowych.
Ważne jest także zdobycie odpowiednich uprawnień przez operatorów wózków widłowych. Każdy powinien posiadać ukończony kurs, zezwalający na obsługę wózków jezdniowych unoszących.
Wózki widłowe elektryczne - podsumowanie
Obsługa palet jest znacznie łatwiejsza, gdy znajdzie się urządzenie idealne do przewożenia ładunków, unoszenia oraz składowania ich w magazynach. Sprawdź dokładnie udźwig i maksymalną wysokość unoszenia i wybieraj modele wózków widłowych elektrycznych, które sprawdzą się za każdym razem, gdy tylko będą potrzebne.