Detoksykacja alkoholowa
OGłOSZENIA
materiał partnera
2021-12-20 19:22
511
Detoksykacja alkoholowa
Detoksykacja alkoholowa to zabieg mający na celu uwolnienie organizmu od trujących produktów rozkładu alkoholu. Z jej pomocą można powstrzymać objawy odstawienia (kac), złagodzić nieprzyjemne odczucia i poprawić samopoczucie. Wątroba odgrywa główną rolę w procesie usuwania etanolu z krwi. Przy regularnym spożywaniu napojów alkoholowych ten narząd cierpi najbardziej. Wątroba alkoholika nie radzi sobie z dużymi obciążeniami, dlatego aldehydy octowe i inne toksyczne substancje stopniowo gromadzą się w komórkach organizmu. Rezultatem jest ciężkie zatrucie alkoholem.Toksyny mają szkodliwy wpływ na wszystkie narządy i tkanki, zaburzając pracę serca, płuc, mózgu i układu pokarmowego.
Kiedy potrzebna jest detoksykacja alkoholowa?
Kiedy toksyczne produkty metabolizmu etanolu dostają się do mózgu, u osoby nadużywającej alkoholu występują następujące objawy:
-
Pogorszenie aktywności mózgu. Przy regularnym piciu alkoholu alkoholik nie może skoncentrować się na wykonywaniu podstawowych czynności.
-
Niekontrolowane drżenie rąk i całego ciała.
-
Ból głowy, nudności, wymioty.
-
Zmęczenie, apatia, depresja.
-
Podwyższona temperatura ciała, gwałtowne skoki ciśnienia krwi.
-
Palpitacja serca.
W zaawansowanych przypadkach zatrucie alkoholem objawia się w postaci: halucynacji wzrokowych, splątania, wybuchów agresji. Detoksykacja organizmu pomoże szybko i bezboleśnie przywrócić osobę uzależnioną do dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego.
Jak przebiega detoksykacja?
Pomimo tego, że wiele osób przechodzących zatrucie alkoholowe woli leczyć się w domu, to stacjonarna detoksykacja alkoholowa jest znacznie skuteczniejsza. W trakcie zabiegu jest się pod stałą opieką personelu medycznego, który w razie potrzeby jest w stanie udzielić natychmiastowej pomocy. Przeciętnie zabieg trwa około dwóch godzin, ale jeśli osoba uzależniona od alkoholu zostanie przyjęta do ośrodka odwykowego po długim ciągu alkoholowym, wyjście z alkoholizmu może potrwać kilkanaście dni.Trzeba pamiętać, że detoksykacja alkoholowa nie zastępuje leczenia uzależnienia od alkoholu. Przywrócenie człowieka do trzeźwego życia wymaga miesięcy pracy z doświadczonym psychoterapeutą. Jednak bez wstępnego odtrucia niemożliwe jest dalsze leczenie, ponieważ w stanie odurzenia osoba nie jest zdolna do konstruktywnego dialogu ze specjalistą.
Jak pomaga detoksykacja alkoholowa?
Zatrucie alkoholem powoduje zmiany funkcji psychologicznych, fizjologicznych i behawioralnych człowieka.
Detoksykacja alkoholowa:
-
Eliminuje toksyny z organizmu.
-
Normalizuje procesy metaboliczne.
-
Odbudowuje odporność.
-
Stabilizuje pracę narządów wewnętrznych.
Dopiero po oczyszczeniu organizmu z wszelkiego rodzaju trucizn można przystąpić do psychoterapii, wszycia wszywki alkoholowej.Takie czynności są wykonywane w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu. Detoksykacja organizmu lekami jest możliwa, jeśli osoba uzależniona ma do czynienia z umiarkowanym lub ciężkim zatruciem alkoholem.Takiemu zatruciu towarzyszą zwykle nudności, migrena, zaburzenia oddychania i tętna, ale czasami pojawiają się powikłania, które mogą prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.
Do detoksykacji alkoholowej stosuje się następujące leki:
-
Absorbenty. Pomagają usuwać toksyny z organizmu.
-
Środki uspokajające i przeciwlękowe.
-
Witaminy z grupy B, magnez i wapń, kwas askorbinowy pomagają normalizować procesy metaboliczne i poprawiają skład krwi.
-
Diuretyki. Stosowanie tych leków zapobiega rozwojowi obrzęku mózgu w wyniku wlewu dużych ilości płynów.
-
Leki nasenne.
-
Leki przywracające funkcje wątroby.
-
Leki przeciwdrgawkowe.
Głównym środkiem detoksykacji jest podanie kroplówki z roztworem, którego skład przepisuje lekarz po zbadaniu pacjenta i przestudiowaniu jego historii medycznej. Są to najczęściej leki na bazie glukozy lub roztworu soli fizjologicznej w celu przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej w odwodnionym organizmie alkoholika. W przypadku ciężkiego zatrucia alkoholem lekarz przepisuje płukanie żołądka.
Detoksykacja alkoholowa domowymi sposobami
Przy łagodnym zatruciu alkoholem i tylko w tym przypadku można oczyścić organizm za pomocą środków ludowych. Ponieważ zatruciu towarzyszy odwodnienie, najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jest przywrócenie równowagi wodnej w organizmie. Aby to zrobić, należy pić dużo wody, w tym wody mineralnej, naturalnych soków, naparów ziołowych i wywarów. Ważne jest, aby w tym czasie wykluczyć z diety tłuste potrawy. Zamiast tego najlepiej jeść warzywa i owoce, dania na bazie ryżu, owsiankę. Spożywając takie produkty pomoże się organizmowi przyspieszyć metabolizm i oczyścić się z toksyn.
Pomyślny powrót do zdrowia jest możliwy tylko przy zdrowym śnie, lekkiej aktywności fizycznej i przebywaniu na świeżym powietrzu. Cały ten kompleks metod pomoże pozbyć się kaca i głodu alkoholu, ale trzeba zrozumieć, że nie jest to leczenie alkoholizmu, a jedynie eliminacja objawów. Przezwyciężenie uzależnienia psychicznego samodzielnie lub z pomocą bliskich jest prawie niemożliwe. Dlatego w przypadku poważnych problemów z alkoholem należy natychmiast zwrócić się o pomoc do specjalistów w ośrodku leczenia uzależnień.