Kamera termowizyjna w leśnictwie i myślistwie
OGłOSZENIA
materiał partnera
2021-11-30 17:21
549
Źródło zdjęcia: Irene Fox / Shutterstock.com
Kamera termowizyjna to jedno z ciekawszych urządzeń wykorzystywanych w leśnictwie i myślistwie. Wiele osób, słabo interesujących się tematem gadżetów dla leśników nie zdaje sobie sprawy na jakiej zasadzie działa kamera termowizyjna. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule w uproszczeniu opisujemy zasadę działania termowizji.
Kamera termowizyjna
Kamera termowizyjna działa wykorzystując promieniowanie podczerwone, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Promieniowanie podczerwone jest generowane przez wszystkie obiekty, które mają temperaturę większą zera bezwzględnego (tj. 0 K = -273,15 stopnic Celsjusza). W efekcie promieniowanie podczerwone jest generowane niemal przez wszystkie obiekty na ziemi. Mimo to odnotowywanie promieniowania podczerwonego jest istotne, gdyż intensywność promieniowania jest zależna od temperatury danego obiektu. Tym samym np. człowiek lub zwierzę generuje więcej promieniowania niż chłodniejsze otoczenie. Właśnie ten fakt wykorzystuje kamera termowizyjna. Dzięki urządzeniu tego typu zbierane są dane o sile promieniowania podczerwonego i następnie są przekształcane na obraz, który można łatwo odczytać. Mowa oczywiście o charakterystycznym obrazie o różnych barwach. Kolor czerwony może symbolizować cieplejsze obszary a chłodniejsze barwy z reguły odpowiadają obszarom o niższej temperaturze. Dzisiejsza technika pozwala na podgląd obrazu termowizyjnego niemal w czasie rzeczywistym (nie wliczając w to kwestii związanych z minimalnymi opóźnianiami wynikającymi z odświeżania obrazu). Oczywiście zarówno czas odświeżania oraz jakość obrazu w dużej mierze zależy od jakości wybranego modelu, dlatego warto wybierać modele od renomowanych producentów np. TETRAO optyka.
Zastosowanie kamery termowizyjnej w leśnictwie i myślistwie
W leśnictwie kamera termowizyjna przydaje się do obserwowania zwierzyny. Dzięki niej można lepiej poznać zwyczaje życia zwierząt tam, gdzie ciężko coś dojrzeć gołym okiem np. w nocy, we mgle lub w gęstych leśnych zaroślach. Poza tym, z termowizji korzystają myśliwi. Dzięki zastosowaniu termowizji obranie celu w warunkach nocnych jest oczywiście znacznie łatwiejsze. Ponadto, termowizja w lasach bywa wykorzystywana do rozpoznawania źródeł ognia oraz do prowadzenia działań chroniących las (np. przed nielegalną wycinką drzew).
Źródło zdjęcia: funstarts33 / Shutterstock.com