Jak samodzielnie zmienić sprzedawcę gazu?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2021-11-05 16:10
802
Ceny gazu coraz bardziej rosną. Dlatego też coraz więcej osób poszukuje sposobu na zmniejszenie wysokości rachunków za miesięczne zużycie gazu w domu jednorodzinnym. Jednym z nich jest zmiana sprzedawcy gazu, od którego zależą wysokości opłat abonamentowych, a także sama cena gazu. Podpowiadamy więc, jak samodzielnie dokonać zmiany sprzedawcy gazu, dopełniając wszelkich formalności.
Kiedy warto rozważyć zmianę sprzedawcy gazu?
Sprzedawcę gazu może zmienić każdy bez żadnych dodatkowych opłat. Dlatego też warto rozważyć taką decyzję, zwłaszcza jeśli wysokość dotychczasowych rachunków w przeliczeniu na miesięczne zużycie gazu w domu jednorodzinnym w porównaniu do tego ile będą one wynosić u nowego sprzedawcy, jest znacznie wyższa.
Zmianę sprzedawcy prądu warto także rozważyć w przypadku kiedy chcemy uzyskać gwarancję stałej ceny gazu, a dotychczasowy jego dostawca nie zapewnia takiej opcji lub jeśli w skład oferty nowego podmiotu sprzedającego gaz wchodzą korzystne zniżki czy dodatkowe usługi.
Zmiana sprzedawcy gazu bez pełnomocnictwa krok po kroku
Aby zmienić sprzedawcę gazu, można skorzystać z dwóch dostępnych opcji. Pierwszą z nich jest udzielenie pełnomocnictwa nowej firmie, która załatwia wszelkie formalności, w tym także wypowiada starą umowę. Drugim rozwiązaniem jest natomiast dokonanie tego w samodzielny sposób, co daje z pewnością większą kontrolę na każdym etapie tego procesu. W związku z tym poniżej podpowiadamy jak samodzielnie zmienić sprzedawcę gazu w 4 krokach.
Krok pierwszy — wybór nowego sprzedawcy gazu
Pierwszym krokiem przy zmianie sprzedawcy prądu jest wybranie nowej firmy, z którą zostanie podpisana umowa. W tym przypadku należy więc, analizując dostępne na rynku oferty, nie tylko zwracać uwagę na cenę za 1 kWh gazu i wysokość opłaty abonamentowej, ale także na:
-
czas trwania umowy i warunki jej wypowiedzenia, niekiedy firmy kuszą bowiem niższymi stawkami za zakup od nich gazu, jednak pod warunkiem podpisania umowy na określony czas bez możliwości jej wypowiedzenia pod groźbą kary umownej,
-
rodzaj umowy, czy będzie ona umową kompleksową, czy też oddzielnie podpisywana zarówno ze sprzedawcą gazu, jak i jego dystrybutorem,
-
dodatkowe usługi wchodzące w skład oferty,
-
możliwość skorzystania z gwarancji stałej ceny za gaz
-
dokładnie przeanalizuj opinie o sprzedawcach: https://zmianasprzedawcygazu.pl tu jest ich naprawdę sporo
Krok drugi — podpisanie umowy z nowym sprzedawcą gazu
Po wybraniu najlepszej oferty pora na podpisanie nowej umowy ze sprzedawcą gazu. Potrzebne do tego będzie więc miesięczne zużycie gazu w domu jednorodzinnym, na podstawie którego przypisana zostanie grupa taryfowa oraz informacje o terminie obowiązywania dotychczasowej umowy. Warto także spisać obecny stan gazomierza, wraz z jego numerem.
Krok trzeci — Wypowiedzenie umowy ze starym sprzedawcą gazu
Jednocześnie po podpisaniu nowej umowy z nowym sprzedawcą gazu należy także wypowiedzieć tę wciąż obowiązującą. Wypowiedzenie umowy stary sprzedawca może natomiast rozpatrywać nawet do kilku tygodniu. Należy się więc liczyć z jeszcze co najmniej jednym rachunkiem od niego.
Krok czwarty — Poinformowanie Operatora Systemu Dystrybucji zmiany sprzedawcy gazu
Ostatnim krokiem przy samodzielnej zmianie sprzedawcy gazu jest powiadomienie o tym Operatora Systemu Dystrybucyjnego, który ma 21 dni na rozpatrzenie takiego zgłoszenia.
Podsumowując, zmiana sprzedawcy gazu nie jest wcale tak trudna, jakby mogło się to wydawać. Daje ona natomiast szansę na niższe rachunki za gaz nawet o kilka procent. Dlatego też warto ją rozważyć, chcąc zmniejszyć kwoty, jakie są płacone za miesięczne zużycie gazu w domu jednorodzinnym.