Historia i działanie szczoteczki sonicznej
OGłOSZENIA
materiał partnera
2021-10-29 18:13
1161
Szczoteczka soniczna stanowi jeden z typów szczoteczki elektrycznej. Charakteryzuje ją podłużna końcówka czyszcząca, która wykonuje w trakcie mycia ruchy wymiatające, a także innowacyjna praca z wykorzystaniem fal dźwiękowych. Pierwszą szczoteczkę soniczną zaprojektował amerykański naukowiec Robert Bock w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś tego rodzaju sprzęty są obecne niemal na całym świecie i powoli wypierają z rynku klasyczne szczoteczki manualne.
Nazwa szczoteczek sonicznych nie jest przypadkowa. „Sonic” to z języka angielskiego „dźwiękowy”. Słowo to nawiązuje do sposobu pracy proponowanego przez szczoteczki. A ten jest iście innowacyjny. W przypadku szczoteczek sonicznych nie mamy bowiem do czynienia z mechanicznym zbieraniem ze szkliwa bakterii, tylko wykorzystaniem do mycia fal dźwiękowych. Gdy tylko włączamy urządzenie, włosie szczoteczki zaczyna emitować drgania, które rozchodzą się nawet 4 mm od linii włókien. Drgania te prowokują do łączenia się ze sobą kropelki śliny, wody i pasty do zębów. W wyniku ich symbiozy w jamie ustnej formują się drobinki czyszczące, które wymywają z powierzchni zębów i obszarów trudno dostępnych szkodliwe osady.
Szczoteczka soniczna – krótka charakterystyka
Szczoteczki soniczne w trakcie mycia wykonują ruchy wymiatająco-pulsacyjne z prędkością nawet 96 000 ruchów na minutę. To wielokrotnie więcej niż są w stanie zaproponować szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne (do 10 000 ruchów rotacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych) i manualne (w ciągu minuty możesz nimi wykonać do 200-300 ruchów). Zawrotna szybkość pracy szczoteczek sonicznych przekłada się na dużo skuteczniejsze usuwanie z jamy ustnej bakterii. Urządzenia te działają przy tym w pełni bezinwazyjnie dla dziąseł, co gwarantują wspomniane wyżej, polecane przez stomatologów ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Przykład tego typu szczoteczek znajdziesz na stronie https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/szczoteczki-soniczne/
Najważniejsze wydarzenia w historii szczoteczki sonicznej
Dużą efektywność pracy urządzeń sonicznych, a także ich bezinwazyjność docenili użytkownicy na całym świecie. Szczoteczki tego rodzaju już dorównują popularnością szczoteczkom rotacyjno-pulsacyjnym i manualnym, a eksperci przewidują, że w niedalekiej przyszłości całkowicie zdominują rynek przyrządów do codziennego czyszczenia jamy ustnej. Historia szczoteczek sonicznych sięga jeszcze czasów drugiej wojny światowej. Oto jej najważniejsze momenty.
1939
Nie byłoby szczoteczki sonicznej bez… szczoteczki elektrycznej. Za prekursora sprzętów sonicznych można więc uznać szwajcarskiego naukowca Philippe-Guy Wooga. W 1939 roku stworzył on pierwszy przyrząd do czyszczenia jamy ustnej z wbudowanym w korpus silnikiem elektrycznym. Sprzęt początkowo był dedykowany osobom z ograniczoną sprawnością ruchową oraz użytkownikom aparatów ortodontycznych, jednak szybko zyskał spory rozgłos, który umożliwił mu rozwój.
1967
To rok, w którym zaopatrzono szczoteczki elektryczne w bezprzewodowe ładowarki. Od tamtej pory każdy tego rodzaju sprzęt mógł być użytkowany poza domem.
1987
Dwadzieścia lat później, w roku 1987, producenci zaczęli wyposażać kolejne szczoteczki elektryczne w obrotowe końcówki czyszczące. Inspirację do tego stanowił obecny w gabinetach stomatologicznych profesjonalny sprzęt do czyszczenia zębów. Takie wyprofilowanie umożliwiało szczoteczkom wykonywanie ruchów rotacyjno-pulsacyjnych.
1990
Nagły wzrost popularności szczoteczek elektrycznych sprawił, że stomatolodzy i inżynierzy rozpoczęli pracę nad projektem szczoteczki, która działałaby jeszcze efektywniej niż urządzenie z okrągłą głowicą czyszczącą. W efekcie na początku lat 90. amerykański naukowiec Robert Bock na specjalnej konferencji prasowej przedstawił światu projekt pierwszej szczoteczki sonicznej. Wynalazek natychmiast zyskał uznanie ekspertów branży stomatologicznej, którzy zgodnie uznali go za rewolucyjny.
1992
Tego roku szczoteczki soniczne zostały oficjalnie zatwierdzone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), jako sprzęty skuteczne i bezpieczne w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.
Współczesne szczoteczki soniczne
Dziś szczoteczki soniczne to najbardziej pożądane urządzenia do mycia zębów na rynku. Proponowane współcześnie przez producentów sprzęty dają użytkownikowi możliwość skorzystania z jednego z kilku programów pracy, automatycznie odmierzają zalecany czas czyszczenia, kontrolują siłę nacisku wywieranego na szkliwo, chroniąc zęby przed podrażnieniami. Dostępne są w wersjach zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Największą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne od firm Smilesonic, Philips Sonicare oraz Panasonic.