Karta EKUZ – co trzeba wiedzieć?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2021-06-09 00:26
697
Zagraniczne wyjazdy powoli stają się już możliwe, a co za tym idzie, warto przed spakowaniem walizek, pomyśleć o ubezpieczeniu. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dowiedz się najważniejszych rzeczy o tego typu ubezpieczeniu.
Co daje posiadanie karty EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, którego posiadacz uzyskuje unikalną możliwość do korzystania z publicznej opieki medycznej w takim samym zakresie, jak obywatele kraju, w jakim aktualnie się znajduje. W praktyce oznacza to, że mając kartę, możesz leczyć się podczas zagranicznego wyjazdu bez konieczności ponoszenia kosztów.
Gdzie możesz korzystać z kart EKUZ?
Zgodnie z zasadami programu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jako posiadacz kart będziesz więc mógł leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.
Kto może dołączyć do programu EKUZ?
Co do zasady karta EKUZ stanowi potwierdzenie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Mogą więc wyrobić ją:
- osoby zatrudnione,
- emeryci i renciści,
- rolnicy,
- osoby, które pobierają zasiłek przedemerytalny,
- młodzież do lat 18.
Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego a koronawirus
EKUZ gwarantuje pokrycie kosztów udzielenia pomocy medycznej w celu ratowania zdrowia i życia. Oznacza to, że w przypadku zakażenia koronawirusem otrzymasz wsparcie ambulatoryjne oraz zostaniesz hospitalizowany bez konieczności ponoszenia kosztów.
Jakich usług nie pokrywa EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma pewne ograniczenia i nie finansuje tych samych usług, co ubezpieczenie turystyczne. Mając kartę, nie licz więc na pokrycie kosztów:
- planowanych zabiegów,
- zabiegów, które nie są koniecznością,
- pomocy w prywatnych klinikach,
- transportu medycznego do Polski,
- polisy OC,
- rekompensaty za odwołany lot,
- ratownictwa,
- transportu zwłok.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wyrobienie karty jest bardzo proste. Wystarczy, że zgłosisz się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i wypełnisz wniosek potrzebny do wyrobienia dokumentu. Cały proces jest darmowy i nie zapłacisz zupełnie za nic. Wniosek możesz przesłać również pocztą lub poprzez wiadomość e-mail. Jeśli posiadasz profil zaufany, istnieje też możliwość skorzystania z Elektronicznej Skrzynki Podawczej. Sprawdź, gdzie wyrobić kartę EKUZ w Zielonej Górze: https://ekuz.com.pl/
Podsumowanie
Jak widzisz, karta EKUZ to ochrona, która może Ci się przydać podczas zagranicznych wojaży. Dołącz do programu już dzisiaj i zapewnij sobie bezpieczeństwo na czas pobytu poza Polską. Dzięki EKUZ będziesz spokojny i skupisz się tylko na tym, co przyjemne.