Opiekuni w żłobkach poszukiwani- trzy rzeczy, które warto wiedzieć o zawodzie
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2021-04-20 00:52
1084
Jaka szkoła jest wymagana, by pracować jako opiekun w żłobku? Czy konieczne są ukończone studia? Jak wygląda praca z najmłodszymi? Co ułatwia wykonywanie zawodu?
Żłobek to miejsce szczególne, w którym stykają się dzieci na różnych etapach rozwoju. Wszystkie je łączy to, że uczą się nowych rzeczy. W żłobkach przebywają maluchy do lat trzech. Zatem cały czas poznają otaczający świat. I to opiekun wprowadza je w dużej mierze na nieznane lądy. Bo w końcu dziecko spędza w tym miejscu kilka godzin dziennie. Praca nie należy do łatwych, ale cieszy się szacunkiem społecznym i daje mnóstwo satysfakcji. Co warto o niej wiedzieć?
Praca w żłobku nie tylko dla magistrów
Nasze drogi życiowe czasem nie pozwalają na realizacje marzeń i pragnień w okresie, kiedy wybierana jest ścieżka życiowa. W przypadku zawodu opiekuna w żłobku nic straconego. Zgodnie z prawem opiekunem może być osoba, która ukończyła studia i wykonuje zawód pielęgniarki, opiekunki dziecięcej, położnej, nauczyciela przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Opcją jest też kurs, który obejmuje 280 godzin teorii i praktyki. Opracowany tak, by po jego ukończeniu absolwent posiadał kompetencje do sprawowania pełnej opieki nad dziećmi do trzech lat. Tym sposobem zdecydowanie szybciej uzyskasz kompetencje do wykonywania tego zawodu. Obecnie opiekun dziecięcy kurs możliwy jest, w części teoretycznej, online. Co dla kobiet ma szczególne znaczenie. Można połączyć edukację z wychowaniem dzieci, pracą, domem. Oczywiście jest również praktyka zawodowa, podczas której przygotujesz się do jego wykonywania. Ma ona duże znaczenie, bo to dzięki niej pewnie poczujesz się w otoczeniu najmłodszych.
Dobra kondycja fizyczna
W pracy opiekuna w żłobku przydaje się dobra kondycja fizyczna. Dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe i lubią wszystko dotknąć, sprawdzić, wkładać do buzi, ogólnie mają dużo energii. Pod opieką opiekun ma kilka maluchów, liczba zależy od tego, czy wśród dzieci są też niepełnosprawne. Jeśli tak, to jest ich pod opieką mniej. W każdym razie nie jest to lekka praca pod względem fizycznym, w związku z czym przede wszystkim dla osób, które lubią być w ruchu.
Kreatywność, pomysłowość, oczy dookoła głowy
Opiekun w żłobku przede wszystkim musi sobie zaskarbić sympatię wśród dzieci. W innym przypadku może się borykać z ich częstym płaczem i brakiem chęci co do współpracy. Przydają się takie cechy jak pomysłowość, kreatywność i niezbędna jest umiejętność organizacji czasu. Dlatego cały czas opłaca się podnosić swoje kwalifikacje przez różnego rodzaju kursy, sprawdź na stronie: https://niania.pro/. Dzięki nim zaproponujesz dzieciom takie formy spędzania czasu, które nie tylko będą miały pozytywny wpływ na ich rozwój, ale przede wszystkim zaangażują je.
Coraz więcej rodziców oddaje dzieci do żłobków, dlatego potrzebni są opiekunowie. A to stała praca na lata.