Co może wideodomofon? Przegląd dodatkowych funkcjonalności
OGłOSZENIA
materiał partnera
2021-04-01 00:39
830
Współczesne wideodomofony to znacznie więcej niż tylko prosty zestaw do rozmowy wyposażony w kamerę. Bardziej skomplikowane systemy umożliwiają kontrolę wejść i wyjść, automatyzację i archiwizację przepływu osób, sterowanie bramą garażową czy rozbudowę o dodatkowy monitoring CCTV. Do czego jeszcze można wykorzystać multifunkcjonalny system wideodomofonowy?
Rozbudowane systemy wideodomofonowe - jak działają?
Nowoczesne wideodomofony stają się częścią systemu automatyki domowej. Pod tym pojęciem kryją się różnego rodzaju urządzenia i czujniki, które usprawniają wiele aspektów życia codziennego. Mogą na przykład sterować oświetleniem lub zdalnym uruchamianiem rolet, czy też automatycznie włączać alarm po wykryciu zagrożenia.
Typowy system wideodomofonowy tworzą:
- Panel zewnętrzny - nazywany również wideobramofonem. Jest wyposażony w kamerę, przycisk do wywołania połączenia i oczywiście mikrofon oraz głośnik.
- Panel wewnętrzny - najczęściej montowany na ścianę w przedpokoju - składa się z monitora, na którym widać strefę wejścia, głośnika i mikrofonu. W rozbudowanych systemach będzie to kilka monitorów (pokazujących obraz z wielu kamer) oraz dodatkowe elementy, np. przycisk otwierania garażu czy włączania światła.
- Zasilacz domofonowy - w umiarkowanie rozbudowanych systemach wystarczy jeden centralny, w tych bardziej skomplikowanych może zajść potrzeba wykorzystania dodatkowych zasilaczy.
- Rygiel elektromagnetyczny (elektrozaczep) - czyli elektronarzędzie, które utrzymuje bramę zamkniętą i otwiera ją na podstawie komendy z panelu wewnętrznego (co inicjuje się najczęściej przez naciśnięcie przycisku).
Bezpieczeństwo i automatyzacja strefy wejściowej
Wśród istotnych funkcji automatyzujących strefę wejściową warto wymienić możliwość otwierania bramy za pomocą kodu, przy użyciu smartfona, ale także na podstawie informacji biometrycznych - przez odczyt linii papilarnych czy detekcję twarzy. Te zaawansowane rozwiązania wykorzystywane są najczęściej w użytku komercyjnym, nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zaimplementować je w domu. Trzeba jednak liczyć się z odpowiednio wyższymi kosztami tak innowacyjnego rozwiązania.
Monitory w panelu wewnętrznym można także wykorzystać do odbierania obrazu z dodatkowych kamer CCTV (czyli kamer przemysłowych) zlokalizowanych na terenie posesji. Pozwala to na wygodne monitorowanie strefy garażu czy tarasu, ale także ulicy przed domem. Wielu producentów wideodomofonów oferuje także opcję zapisu i przechowywania obrazów, co pozwala odtworzyć historię wejść i wyjść, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Wygodne systemy sterowania
System wideodomofonowy pozwala także sterować oświetleniem klatki schodowej czy otworzyć bramę do garażu. To bardzo wygodne, ponieważ od razu po otworzeniu furtki, możemy oświetlić naszemu gościowi drogę lub umożliwić mu zaparkowanie auta na terenie posesji. Sterowanie dodatkowymi funkcjonalnościami odbywa się najczęściej przy użyciu klawiszy funkcyjnych na panelu wewnętrznym.
Warto wiedzieć, że nowoczesne wideodomofony mogą być wyposażone w mobilne panele wewnętrzne, np. w formie pilota z niewielkim ekranem. Pozwala to odebrać połączenie i otworzyć drzwi czy bramę bez ruszania się z fotela. W użytku komercyjnym (np. w biurowcach) panele montuje się przy biurkach lub w salach konferencyjnych. Dzięki dużej uniwersalności i skalowalności tych rozwiązań, system można łatwo dostosować do konkretnych potrzeb i preferencji inwestora.
Wideodomofony oraz akcesoria tworzące system wideodomofonowy można nabyć w sklepie internetowym Eltrox: https://www.eltrox.pl/.