Lampa UV do akwarium lub stawu
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2021-03-03 01:36
1256
Sterylizator, czyli lampa UV może okazać się przydatnym akcesorium, szczególnie wtedy, gdy szukamy skutecznego sposobu na zwiększenie wydajności filtra. Sterylizatory mogą być używane zarówno w akwariach domowych, jak i stawach czy oczkach wodnych i we wszystkich tych zbiornikach pełnią one podobne zadanie. Kiedy potrzebny jest sterylizator i jak go używać?
Sterylizacja światłem UV
Sterylizacja światłem ultrafioletowym jest bardzo praktyczna, gdyż oferuje świetne rezultaty przy niewielkiej ingerencji. Nie musimy do wody dodawać żadnych preparatów, nie narażamy zatem zwierząt czy roślin na ewentualne skutki uboczne. Światło UV świetnie radzi sobie z patogenami, wirusami, bakteriami oraz glonami, zapewniając skuteczne wsparcie dla działania filtra. Do stawów możemy zakupić specjalne filtry z wbudowaną lampą UV, zaś w akwariach możemy zamontować ją samodzielnie (ważne, żeby umieścić ją za filtrem, by jej skuteczność była jak najwyższa).
W jakim zbiorniku potrzeby może być sterylizator?
Zakup takiej lampy może być usprawiedliwiony, jeśli w akwarium zmagamy się z glonami lub mętną wodą i jest to najczęstszy powód jej instalacji. W przypadku większych zbiorników, takich jak stawy czy oczka wodne, sytuacja jest bardzo podobna, choć częściej sterylizator montuje się w takim zbiorniku zapobiegawczo – by problem glonów rozwiązać, zanim stanie się on faktycznie problemem. Zwłaszcza w akwariach warto mieć na uwadze fakt, że lampa taka nie powinna działać nieprzerwanie, bez końca. Lampa UV jest wsparciem dla filtra, jednak przez swoje działanie może niszczyć także pożyteczne mikroorganizmy, kolonie bakterii nitryfikacyjnych.
Filtr przelewowy z lampą UV do oczka wodnego AQUA NOVA.
To urządzenie może wyjaławiać wodę, dlatego jego działanie powinno być raczej doraźne. W zależności od modelu lampy oraz wielkości zbiornika, sterylizator powinien pracować przez kilka godzin dziennie i przez określony czas, do momentu ustabilizowania się sytuacji w zbiorniku. Jeśli chodzi zaś o większe akweny, takie jak ogrodowe oczka wodne i stawy, tutaj lampa może działać przez cały sezon letni. Zarówno w przypadku akwariów, jak i oczek wodnych, nie zaleca się montażu lampy zaraz na początku ich funkcjonowania. Zbiorniki potrzebują czasu, aby wytworzyć pożyteczne kolonie bakterii, które wspomagają filtrację wody i podtrzymują życie zwierząt.
Budowa lampy UV
Najczęściej do czynienia mamy z lampami zewnętrznymi, to jest takimi, które nie są zanurzane bezpośrednio w wodzie. Takie lampy są najwydajniejsze, dlatego ich kupno bardziej się opłaca. Lampę UV warto umieści za filtrem. To urządzenie ma dwa otwory – pierwszy, którym woda wpływa do środka lampy, gdzie zostaje poddana działaniu światła ultrafioletowego oraz drugi, którym czysta opuszcza lampę i trafia do zbiornika. Lampa może być na stałe przymocowana do filtra lub umieszczona samodzielnie za nim, by oczyszczać wodę pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych.
Lampa UV powinna być czyszczona średnio raz na miesiąc. Elementem, który powinniśmy wymieniać raz na jakiś czas jest promiennik – średnio musimy wymienić go po 8000 godzin pracy. Dzięki temu urządzenie będzie pracowało bez zarzutu, oferując możliwie najlepsze rezultaty.