Czajnik elektryczny – co warto wiedzieć przed zakupem?
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2021-02-06 01:28
858
Czajnik to jeden z obowiązkowych sprzętów w każdej kuchni. Choć na pozór może się wydawać, że do jego zakupu nie trzeba przywiązywać dużej wagi, to w rzeczywistości dobrze jest przyjrzeć się poszczególnym parametrom wybranego modelu, a nie oceniać go jedynie po wyglądzie i cenie. Jak wybrać najlepszy czajnik do kuchni? Podpowiadamy!
Czajnik elektryczny – najważniejsze parametry
Kupując czajnik elektryczny (duży wybór czajników o różnych specyfikacjach i w różnych wariantach cenowych znajdziesz tutaj: https://www.morele.net/kategoria/czajniki-elektryczne-85/) poświęć nieco czasu na przeanalizowanie takich czynników jak:
• rodzaj grzałki,
• pojemność,
• moc,
• obudowa,
• wskaźnik poziomu wody,
• rodzaj filtra,
• kabel.
Jaki rodzaj grzałki wybrać?
Czajniki elektryczne dostępne są w dwóch wariantach: z grzałką spiralną lub płytową. Większą popularnością cieszą się te z grzałką płytową, gdyż czajniki z grzałką spiralną łatwo spalić – wystarczy, że woda nie zakrywa całej powierzchni grzałki. Dodatkowo te pierwsze mają wyższą moc i łatwiej się je czyści.
Obudowa czajnika – jaka sprawdzi się najlepiej?
Wbrew pozorom znaczenie ma również materiał, z jakiego wykonana jest obudowa. W sklepach ze sprzętem AGD dostępne są m.in. czajniki plastikowe, ze stali nierdzewnej i szklane. Największym zainteresowaniem cieszą się te pierwsze, gdyż są najtańsze i najlżejsze. Kluczowy jest ten drugi aspekt, biorąc pod uwagę, że czajnik podnosi się jedną ręką.
Jaka moc czajnika będzie odpowiednia?
Zasada jest prosta – im większa moc, tym szybciej czajnik zagotuje wodę, ale jednocześnie zużyje więcej energii elektrycznej. Czajniki mają moc od 700W do nawet 3000W. Polecane są czajniki z mocą znajdującą się w przedziale od 2000W do 2400W – w ich przypadku czas zagotowania litra wody wynosi ok. 2,5 minuty.
Rodzaj filtra – jaki wybrać?
Czajnik może mieć filtr z siateczki nylonowej lub stalowej, węglowy albo mieć ze sobą zintegrowany. Najtańszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest filtr z siateczki nylonowej, ale efektywniejszy jest ten wykonany z siateczki stalowej – wychwytuje nawet drobne zanieczyszczenia. Z kolei filtr węglowy oprócz drobnych zanieczyszczeń zniweluje także nieprzyjemne zapachy. W przypadku czajnika z dzbankiem woda najpierw przecieka przez filtr dzbanka filtrującego, a dopiero później trafia do czajnika. Na ten moment tej ostatni wariant najlepiej sprawdza się przy filtracji.