Instalacja paneli fotowoltaicznych
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2020-10-30 01:18
866
”fotowoltaika Kielce”
Instalacja fotowoltaiczna stanowi na przestrzeni ostatnich lat doskonałą inwestycję, która choć jest stosunkowo droga, po kilku latach zwraca się z nawiązką. W nowoczesnych domach wybierana jest ona coraz częściej. Z możliwości jej dofinansowania korzysta coraz szersza grupa odbiorców. Każdy z nas z pewnością wie, jak wiele kosztuje nas prąd. Dziś niemal wszystkie urządzenia są elektroniczne, a my każdą z wykonywanych rzeczy obsługujemy poprzez wykorzystanie właśnie prądu. Zastosowanie fotowoltaiki okazuje się być doskonałą opcją, szczególnie dla określonych budynków i dla konkretnych inwestorów. W tym artykule postaramy się nieco bardziej przybliżyć temat fotowoltaiki i zastosowania paneli, w odniesieniu właśnie do tego, kiedy opłaca się je instalować.
W jaki sposób powstaje prąd dzięki panelom fotowoltaicznym?
Aby energia elektryczna mogła zostać wytworzona z promieniowania słonecznego za pomocą ogniw fotowoltaicznych, niezbędnym elementem są panele. To właśnie one składają się z wielu ogniw krzemowych, które połączone są ze sobą równolegle lub szeregowo. Najczęściej wykorzystywanymi są ogniwa monokrystaliczne, bowiem wykazują one największą efektywność na poziomie blisko 17 - 18%, a także i polikrystaliczne, w których to uzyskać można 16 - 17% pozyskania energii. To, co na pewno odgrywa znaczącą rolę w takich panelach, to moc szczytowa, która jest najbardziej charakterystycznym parametrem każdego szczegółu. Zawarta jest ona w granicach 280 - 300 W, określonej dla promieniowania słonecznego, które szacowane jest na poziomie 1000W/m2. W przypadku osób, które decydują się zainwestować w fotowoltaikę kluczowe znaczenie ma roczna efektywność pozyskiwania energii elektrycznej, która dotyczy powierzchni danych ogniw i ich mocy.
Odpowiadając sobie na pytanie, skąd pochodzi prąd, ten pozyskiwany jest z ogniw i jako prąd stały, przechodzi on przez inwerter, czyli falownik. Jego zadaniem jest zamiana tego prądu stałego na zmienny, dzięki któremu zyskuje on takie parametry, by można było podłączyć go do ogólnokrajowej sieci elektroenergetycznej.
Czy moc ogniw obniża się?
Oczywiście, że tak. Wpływ wielu czynników zewnętrznych, jak również i starzenie się ogniw ma ogromny wpływ na obniżenie mocy paneli. Istotne znaczenie ma lokalizacja paneli, zacienienie ich, zbyt wysoka temperatura, zanieczyszczenie powierzchni ogniw, czy też słabsza przezroczystość warstw ochronnych. Co więcej, pod wpływem lat ogniwa starzeją się i tym samym wykazują one mniejszą efektywność wytwarzania prądu. W każdym roku działania następuje więc spadek pozyskiwania energii i wynosi on od 0,5 do 2% po każdym roku działania.
Kiedy można liczyć na oszczędności w przypadku fotowoltaiki?
Oszczędność jest możliwa z pewnością wtedy, gdy dana instalacja zostanie odpowiednio zaprojektowana i dopasowana do potrzeb mieszkańców i samego budynku. Tylko bowiem w ten sposób dana ilość paneli będzie w stanie wytworzyć taką ilość prądu, by ten wystarczył do codziennego jego wykorzystania. Planując więc taką inwestycję, bardzo ważnym elementem jest określenie, jaka ilość energii elektrycznej jest potrzebna w ciągu roku, by móc do niej dobrać moc konkretnej instalacji i co za tym idzie, poniesione w związku z tym koszty. Patrząc na statystyki, przeciętne zużycie energii elektrycznej w domu, w którym nie ma ogrzewania elektrycznego wynosi 3000 - 5000 kWh. Jeśli średnia kwota wynosi 0,6 zł/ kWH, to znaczy, że roczne rachunki za prąd będą nas kosztować między 1800 - 3000 złotych. Aby instalacja fotowoltaiczna spełniała swoje zadania, musi ona pozyskać ze słońca około 5000 kWh, tak, aby pokryć zapotrzebowanie na prąd dla danego domu i dla jego mieszkańców. Jeśli prąd zostanie wytworzony w mniejszej ilości, wówczas właściciel fotowoltaiki będzie musiał pokryć pozostałe koszty, które zostały wykorzystane w tradycyjny sposób. A czy opłaca się wytwarzać prąd z nadwyżką? Nie, bowiem energetyka za niego i tak nie zapłaci. Inwestując więc w panele fotowoltaiczne, na pewno należy mieć na uwadze odpowiedni projekt, tak, aby został on całkowicie dopasowany do potrzeb mieszkańców i pozwolił wytwarzać taką ilość energii, jaka faktycznie jest potrzebna.
Wybór odpowiedniej firmy
Bez wątpienia jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy w pełni się skupić jest wybór firmy, która tworzy panele fotowoltaiczne, projektuje fotowoltaikę i stara się tak dopasować całość instalacji, by ta spełniała swoje zadania najlepiej, jak tylko to możliwe. Dobra firma posiada ugruntowaną pozycję na rynku, ma zespół doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, bazuje na najlepszych rozwiązaniach. Przed podjęciem współpracy z konkretną, dobrze jest porównać kilka ofert, sprawdzić je ze sobą, zobaczyć opinie i dopiero mając 100% pewności, podpisać umowę i oczekiwać na koniec danej inwestycji.