Ubezpieczenie OC przewoźnika czyli polisa dla firm transportowych
OGłOSZENIA
materiał zewnętrzny
2020-10-28 22:15
1138
”ubezpieczenie OC przewoźnika”
Ubezpieczenie z jednej strony dobrowolne, ale z drugiej konieczne, by działać na rynku. OC nie każdemu znane, a jednak tak bardzo istotne, by w razie różnego rodzaju zdarzeń losowych, nie stać się ofiarą zadłużeń. O czym mowa? O OC przewoźnika, a więc polisie, z której korzystają dziś praktycznie wszystkie firmy transportowe. Tego typu ubezpieczenie daje przewoźnikom, klientom, jak również i przewożonym towarom odpowiednią ochronę. Oczywiście w zależności od tego, jaki rodzaj polisy się wybierze i na który wariant postawi, takie też zabezpieczenie będzie się posiadało.
Czym jest OC przewoźnika?
Jest to ubezpieczenie skierowane dla firm oferujących usługi transportowe. W skrócie określane jako OCPD, stanowi taki rodzaj polisy, który wybrać mogą jedynie firmy świadczące usługi przewozu towarów. Może to być rozwiązanie i dla jednoosobowych działalności gospodarczych i dla przedsiębiorstw spedycyjnych. Co więc takie ubezpieczenie OC przewoźnika gwarantuje? Chroni ono przede wszystkim przewożony przez dostawcę towar. Jak wiadomo od momentu jego odebrania, aż do przekazania odbiorcy, to właśnie przewoźnik jest w pełni odpowiedzialny za to, co znajduje się w samochodzie. Wszelkie uszkodzenia, zniszczenia czy kradzież spoczywają na barkach przewoźników. Jeśli nie posiadaliby oni OC, wówczas wszelkie straty musieliby pokrywać z własnej kieszeni. Mając zaś taką polisę, jest ona formą ochrony ubezpieczeniowej, pokrywając za przewoźnika wszelkie straty. Jeżdżąc każdego dnia po drogach, czy to krajowych czy też zagranicznych, nie jesteśmy w stanie tak naprawdę absolutnie przewidzieć żadnych sytuacji. Kradzież towaru w nocy na parkingu, wypadek samochodowy, przewrócenie się palet w samochodzie. Każda taka sytuacja mogłaby spowodować ogromne straty dla firmy transportowej, dlatego też ubezpieczenie OC przewoźnika, to jak najbardziej warta uwagi opcja dla każdej takiej firmy.
OC przewoźnika - nieobowiązkowe a jednak obowiązkowe
Z całą pewnością OC przewoźnika jest jednym z najbardziej nietypowych ubezpieczeń, jakie mogą zaoferować nam towarzystwa ubezpieczeniowe. Ze strony prawnej, nie są one bowiem obowiązkowe i żadna firma transportowa nie ma tego obowiązku, by je wykupić. Nie ma więc nakazu zakupu takiej polisy. Jest to jednak tylko teoria określona na mocy Ustawy Prawa Przewozowego i konwencji CMR. W praktyce jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, bowiem żadna firma nie podpisze umowy z przewoźnikiem, który takiego OC nie posiada, bowiem sama ryzykowałaby brakiem wypłaty odszkodowania w wyniku zniszczenia, uszkodzenia czy nie dowiezienia towaru na miejsce.
OCPD jest więc formą gwarantu bezpieczeństwa, w którym to odpowiedzialność finansowa przeniesiona jest na ubezpieczyciela. Daje to gwarancję, że klient w wyniku strat szybko otrzyma rekompensatę za poniesione straty, co na pewno nie byłoby tak możliwe, gdyby chodziło o wypłatę tych strat bezpośrednio od przewoźnika. Każda firma transportowa posiadając ubezpieczenie OC przewoźnika staje się dla klienta wiarygodną i profesjonalną i z taką właśnie z chęcią wejdzie on we współpracę.
Zakres ochrony OC przewoźnika
W przypadku ubezpieczenia wiadomo, iż każdy wariant polisy określa zupełnie inny zakres ochrony i jest on uzależniony od kwoty, jaką przewoźnik na takie OC chce wydać. W każdym więc przypadku należy indywidualnie dopasować konkretną ofertę, tak, aby móc w pełni dobrać ją do swoich potrzeb, preferencji i oczekiwań. Im lepsza i bardziej korzystna polisa, tym większa kwota ubezpieczenia. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru na pewno warto wziąć pod uwagę kilka propozycji, porównać je, sprawdzić i w konsekwencji wybrać taką, która okaże się być po prostu najlepsza.
W skład OC przewoźnika wchodzi między innymi odszkodowanie za szkody rzeczowe, które polegają na utracie, ubytku lub też uszkodzeniu towaru, a także i odszkodowanie za szkody finansowe, które wynikają z opóźnień w dostawie. Są to podstawy polisy OC, jakie otrzymuje każdy przewoźnik wykupujący taką polisę. Oczywiście przed podpisaniem umowy, można dobrowolnie kształtować wszelkie rozszerzenia ochrony, jak również i ograniczenia, tak, aby dopasować ją w pełni do potrzeb swojej firmy i swoich oczekiwań.
Czy OC przewoźnika jest drogie?
Tak naprawde trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko uzależnione jest od bardzo wielu czynników i w każdym przypadku składka ustalana jest indywidualnie. Pod uwagę na pewno bierze się roczne dochody firmy, rodzaj transportowanych towarów czy też sumę gwarancyjną, jaka określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Istotne znaczenie mają także rozszerzenia polisy, a także i zakres terytorialny, a więc czy dane ubezpieczenie OC przewoźnika dotyczy tylko transportu krajowego czy również i międzynarodowego.