Jak tanio założyć sklep internetowy
OGłOSZENIA
materiał partnera
2020-09-23 11:43
994
Jeśli trafiłeś na ten artykuł to prawdopodobnie szukasz niskobudżetowych rozwiązań do prowadzenia sprzedaży on-line. Świetnie!
W tym krótkim artykule postaram się zainteresować Cię rozwiązaniem jakim jest sklep utworzony na podstawie duetu WordPress + WooCommerce.
WordPress jest najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią w sieci. Jest to proste w obsłudze gdyż bardzo intuicyjne narzędzie, dzięki któremu również osoba, która nie posiada wiedzy programistycznej jest w stanie stworzyć piękną i funkcjonalną stronę www, bloga. Kiedy zaś do podstawowej instalacji WordPress dodamy wtyczkę WooCommerce, otrzymujemy w pełni funkcjonalny sklep internetowy. A teraz najlepsze - zarówno sam WordPress jak i WooCommerce są całkowicie bezpłatne. Brzmi nieźle, prawda?
Czego w takim razie potrzebujesz aby założyć sklep?
Na pewno pomysłu na niego no ale zakłam, że ten już masz. Potrzebne Ci będzie konto hostingowe - czyli miejsce na serwerze gdzie zainstalujesz WordPressa. Wybierając hosting zwróć uwagę, czy jest to taki, który jest dedykowany pod WordPress, ułatwi Ci to pracę jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym programem.
Domena - a więc adres www, Twojego sklepu. Domena powinna być nazwą łatwą do zapamiętania, najlepiej bez polskich znaków, jednoznacznie nawiązującą do tego co chcesz sprzedawać, no i oczywiście unikalną.
Jeśli chcesz się skoncentrować na rynku polskim wybierz domenę z końcówką .pl, jeśli zaś planujesz sprzedaż również poza granicami .eu lub .com.
Certyfikat SSL aby zakupy w Twoim sklepie były bezpieczne (obecnie na wielu kontach hostingowych certyfikat SSL masz w cenie hostingu).
Kiedy masz już serwer i domenę możesz przystąpić do instalacji WordPressa + WooCommerce na swoim koncie hostingowym. Nie będę podawać tu instrukcji jak to wykonać krok po kroku, znajdziesz na ten temat bez trudu sporo informacji w sieci. Możesz np zerknąć na wpis Jak założyć sklep internetowy na blogu pod wymownym tytułem Jak Zrobić stronę. Autor bloga to praktyk i szkoleniowiec, który prowadzi również kursy z zakresu WordPressa . Zawarł we wspomnianym wpisie ogromną dawkę wiedzy na temat jak założyć sklep internetowy, szereg praktycznych porad, a język jakim się posługuje jest zrozumiały i czytelny również dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w internecie. Co ważne wpis jest systematycznie aktualizowany aby dostarczyć Ci na prawdę najświeższych informacji.
Dlaczego WordPress?
Jak już wiesz jest to oprogramowanie bezpłatne, ale to nie jedyna jego zaleta. dzięki temu, że WordPress jest oprogramowaniem typu Open Source pracując z nim masz praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowywania swojego sklepu i jego funkcji dzięki dostępowi do ponad 1000 wtyczek (niektóre z wtyczek są płatne). Do dyspozycji masz również tysiące szablonów graficznych, które możesz dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb, dzięki czemu nie będąc grafikiem jesteś w stanie stworzyć sklep, który będzie nie tylko unikalny pod względem funkcjonalności ale również zachwyci potencjalnych Klientów swoim wyglądem. Fakt, że WordPress jest najpopularniejszym systemem CMS skutkuje tym, że w sieci istnieje ogromna społeczność pasjonatów WordPressa skupiona na różnych stronach, grupach, formach dyskusyjnych - masz więc gdzie zaglądać i zadawać pytania jeśli w pracy z WordPressem natrafisz a jakiś problem. Kolejną niewątpliwą zaletą WordPressa jest fakt, że dzięki wbudowanemu systemowi tagów i komentarzy jest on niezwykle łatwy w promowaniu i pozycjonowaniu. Dodatkowo istnieją różne wtyczki wspomagające SEO.
A czy to rozwiązanie ma jakieś wady?
Jak każdego programu również WordPressa musisz się po prostu nauczyć. Możesz oczywiście zlecić wykonanie sklepu na WordPress na zewnątrz ale wówczas pojawią się koszty, które przy odrobinie dobrej woli i chęci nauki możesz pominąć. Zwłaszcza, że jeśli poważnie myślisz o swoim udziale w branży e-commerce, znajomość programu, na którym stworzony jest Twój sklep ułatwi Ci nie tylko zarządzanie samym sklepem ale pozwoli go też rozwijać możliwie najmniejszym nakładem środków, a zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na promocję sklepu , która jest niezwykle istotna jeśli chcesz się doczekać zwrotu z inwestycji. Pamiętaj, również o odpowiedzialności za swój sklep a co się z tym wiąże systematycznej aktualizacji oprogramowania, ponieważ popularność WordPressa sprawia, że jest on też jednym z najczęściej hakowanych systemów - zwłaszcza jeśli zaniedbasz punkt wcześniejszy czyli dbałość o jego bezpieczeństwo.