Artroskopia kolana – na czym polega zabieg i jak długo trwa rehabilitacja po niej?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2020-05-10 21:39
2059
Artroskopia to zabieg wziernikowania wnętrza stawów za pomocą urządzenia zwanego artroskopem. Poprzez niewielkie nacięcie w okolicy stawu wprowadzony zostaje artroskop umożliwiający obejrzenie i ocenę struktur wewnętrznych stawu. Jest to artroskopia diagnostyczna. Do stawu można następnie wprowadzić miniaturowe instrumenty chirurgiczne umożliwiające przeprowadzenie procedur leczniczych. Jest to artroskopia operacyjna. Staw kolanowy jest największym stawem ciała człowieka. Jego struktury często muszą przenosić obciążenia przekraczające jego wytrzymałość fizjologiczna więc często ulega kontuzjom, szczególnie u osób aktywnych fizycznie. Artroskopia kolana jest nowoczesną metoda endoskopowa umożliwiającą diagnostykę i terapię tego ważnego stawu.
Na czym polega zabieg?
W renomowanych centrach ortopedii odstąpiono od zabiegów operacyjnych na otwartym kolanie. Zastosowanie techniki endoskopowej umożliwia pełne i precyzyjne zbadanie struktur wewnętrznych jamy stawowej bez ich naruszenia, a następnie dokładne wykonanie kolejnych etapów procedur naprawczych. Małoinwazyjna technika artroskopowa polega na wprowadzeniu do stawu, poprzez małe nacięcia na skórze, sprzętu optycznego umożliwiającego obserwację stawu. Przez drugie nacięcie wprowadza się urządzenie robocze umożliwiające wykonanie zabiegu operacyjnego wewnątrz stawu. Artroskopia jest metoda bardzo precyzyjną, umożliwiająca szybką naprawę uszkodzonego stawu, znacząco skracająca czas hospitalizacji. Zabieg prowadzony metodą artroskopową minimalizuje śródoperacyjne uszkodzenia tkanek, zwiększa precyzję i jakość operacji, skraca czas hospitalizacji i przyśpiesza powrót pacjenta do pełnej aktywności. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja stanowiąca integralna część procesu leczenia. Powinna rozpocząć się już 12-24 godzin po zabiegu, a czas jej trwania to zazwyczaj półtora do trzech miesięcy. Dzięki małej inwazyjności artroskopii kolana rzadko występują powikłania a czas rehabilitacji jest krótszy.
Jakie są wskazania do artroskopii kolana?
Artroskopię stawu kolanowego wykonuje się w przypadku wszelkiego rodzaju urazów, uszkodzeń i niestabilności struktur stawu kolanowego. Metodę ta stosuje się w przypadku złamań śródstawowych, schorzeń reumatoidalnych, nowotworów w obrębie stawu, wrodzonych wad i deformacji oraz obecności ciał obcych w kolanie. Najczęstsze wskazania do artroskopii kolana to: uszkodzenie łąkotki, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, uszkodzenie chrząstki stawowej, zespól bocznego przyparcia rzepki oraz inne dolegliwości bólowe. Staw kolanowy ze względu na swoje umiejscowienie, przenoszone obciążenia, skomplikowana budowę i wykonywane funkcję jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i kontuzje. Artroskopia jest jedną z najlepszych, niemal bezinwazyjnych metod leczenia stawu kolanowego.
Czym kierować się w wyborze placówki wykonującej zabieg artroskopii kolana?
Staw kolanowy w znacznym stopniu decyduje o postawie i zdolności sprawnego przemieszczania. Wybierając placówkę medyczną wykonującą zabieg powinniśmy kierować się jej renomą, kwalifikacjami i doświadczeniem zespołów medycznych, wyposażeniem w nowoczesny sprzęt i kompleksowością całego procesu leczenia łącznie z rehabilitacja po zabiegu. Warunki te spełnia na przykład klinika ortopedii i rehabilitacji Carolina Medical Center w Gdańsku.