Cukier w życiu sportowca – dlaczego jest ważny?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2020-03-23 23:26
2359
Uprawianie sportu to w dzisiejszych czasach moda i dobry kierunek, żeby móc się rozwijać i jednocześnie dbać o swoje zdrowie. Nie ma nic dziwnego w tym, że dorosły człowiek chce aktywnie spędzać czas, dlatego też tak popularne są różnego rodzaju maratony. Przebiegnięcie kilkunastu kilometrów daje wyrzut endorfiny i w konsekwencji sprawia, że czujemy się po prostu lepiej. Warto również pamiętać o tym, że jest to także doskonały sposób na schudnięcie, a także utrzymanie długiego i pomyślnego zdrowia… oczywiście, jeżeli będziemy pamiętać o diecie. Pełnowartościowe posiłki dają bowiem siłę, żeby móc się rozwijać.
Pytaniem pozostaje cukier, któremu przeciwnych jest wielu naukowców oraz lekarzy – wszystko przez jego związki z otyłością. Otyłość nie grozi jednak sportowcowi, który codziennie spala dużo kalorii, a więc zastanawiać się można, jak wygląda jego dzienne zapotrzebowanie na cukier. Czy faktycznie ono występuje? Czy sportowiec musi jeść słodkie produkty?
Otóż tak! Wystarczy, że robi to w sposób rozsądny, doskonale zdając sobie sprawę ze swojego zapotrzebowania energetycznego, kiedy to jest świadom, iż musi jeść pełnowartościowe posiłki. Tak, sportowiec również ma dzienne zapotrzebowanie na cukier i tylko od niego zależy, jak będzie go przyjmował.
Uprawiaj sport z głową
Uprawianie sportu jest bardzo przyjemnym rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu, w którym zaczynamy się identyfikować jako osoby dbające o własne zdrowie. Co za tym idzie, niekiedy liczymy kalorie – cukier wszak posiada ich sporo – i stajemy się tak dobrać posiłki, żeby jednocześnie zaspokoić głód oraz potrzeby energetyczne, a z drugiej strony kładziemy nacisk na to, by nie przytyć, bo to się kończy spadkiem kondycji.
Jednakże samo uprawianie sportu to nie wszystko, o czym zapomina część początkujących. Wydaje im się, że skoro ćwiczyli przez tydzień bardzo intensywnie, to oznacza już to, iż będą momentalnie chudnąć. Nie dzieje się tak jednak, jakby chcieli – po pierwsze, trening musi trwać długo. Po drugie, zwiększa się masa mięśniowa ćwiczącej osoby, a więc… tyjemy. Ale nie jest to niezdrowe tycie, bowiem wizualnie nasza sylwetka się kształtuje. Po prostu mięśnie są cięższe od tłuszczu i w związku z tym musimy przygotować się na to, że najpierw one się nieco zmienią.
Musimy również pamiętać, że drakońska dieta w połączeniu ze sportem sprawi, że będziemy praktycznie bez sił, a wyczerpanie może stać się dla nas w pewnym momencie wręcz niebezpieczne, nie będziemy bowiem zaspokajać wszystkich potrzeb naszego organizmu.
Czytaj także: 10 pomysłów na zdrowe słodycze
Duża dawka energii
Sportowcy bez wątpienia nie powinni przesadzać z cukrem, bo duża dawka glukozy sprawia, że szybko dociera się do swoich granic wytrzymałości, spada też poziom insuliny i ogólnie zdrowie cierpi na przedawkowaniu. Nie zmienia to jednak faktu, że po długiej przebieżce słodki posiłek jest dobrym pomysłem, pozwala bowiem na pewien czas odzyskać sporą część utraconej energii.
Warto mieć na względzie, że nie bez powodu dodaje się cukier do napojów izotonicznych – to naprawdę niezły pomysł na regenerację, zwłaszcza po długim, intensywnym wysiłku fizycznym. Jeżeli pozostajemy przy granicach 40-60 gramów dziennie, to będziemy mogli wykorzystać ów cukier do wzmocnienia naszego treningu i sprawić, że będzie on działał na naszą korzyść. Jedna z gwiazd NBA, Carmelo Anthony, opanował mistrzostwo właśnie dzięki temu, że spełniał dzienne zapotrzebowanie na cukier. Cukier w owocach, warto dodać, bo dodawał ich sporo do swojej diety, ale również z nimi nie przesadzał. Gdyby jego żywienie się wyglądało inaczej, zapewne nie doszedłby do miejsca, w którym jest teraz. Warto więc o tym pamiętać, kiedy chcemy uprawiać sport wyczynowo.
Chudniesz tak czy siak
Utrzymanie zdrowej dawki cukru w diecie i jednoczesne uprawianie sportu sprawi, że w dość szybki sposób będziemy spalać nadmierne kalorie, a przy tym nasze zdrowie i metabolizm wciąż będzie się poprawiać. Wypoczęty i energiczny organizm ma znacznie więcej możliwości spalania, co z kolei sprawia, że proces chudnięcia przebiega relatywnie szybko. Sprowadzając to wszystko do prostej konkluzji: kiedy uprawiamy sport, to chudniemy, chyba, że naszym zadaniem jest zwiększyć masę i podnosić ciężary. Ale jeżeli tego nie robimy, to proces spalania będzie naprawdę bardzo szybki.
Musimy wiedzieć o tym, że sportowiec wręcz musi jeść, nie może sobie odpuścić żadnego posiłku, bo zwyczajnie nie będzie miał później siły na ćwiczenia. Nie jest więc tak, że głodujemy i jednocześnie aktywnie spalamy tłuszcz, bo po pewnym czasie nadejdzie silna senność, a także i inne nieprzyjemne doznania. Brak cukru jest tak samo zły, jak jego nadmiar, w związku z tym dbajmy o to, żeby nasz organizm dostawał absolutnie wszystko.
Reasumując, jeżeli uprawiamy sport, to naszym zadaniem jest przede wszystkim dbać o dietę i o to, byśmy mieli siłę na kolejne ćwiczenia. To, jak do tego podejdziemy, jest bardzo sprzężone z wynikami, które ostatecznie osiągniemy, bądźmy więc świadomi tego, że kalorie w cukrze są nam bardzo potrzebne, jeżeli chcemy zachować formę. Uczmy się na temat tego, co powinniśmy jeść!