Umiejętności twarde - co to jest?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2019-12-27 16:55
2308
Wykształcenie to w dzisiejszych czasach ciut za mało, by odnaleźć się na rynku pracy i zanotować na swoim koncie spektakularny sukces zawodowy. Obecnie niemal każdy pracodawca oczekuje od kandydatów na pracowników dodatkowych umiejętności, które często trzeba zdobywać we własnym zakresie. Sprzyjają temu np. kursy, szkolenia, nauka na kolejnych szczeblach edukacji oraz doświadczenie zawodowe. To tak zwane kompetencje twarde, które łatwo zweryfikować.
Do czego potrzebne są kompetencje twarde?
Kompetencje twarde to nic innego, niż wiedza i umiejętności niezbędne do wykonywania konkretnych zadań. O tym, czego będzie wymagała od Ciebie dana praca, dowiesz się już podczas poszukiwania zatrudnienia. Wystarczy uważnie wczytać się w dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl oferty pracy. W ogłoszeniach mowa jest o tym, czego oczekuje się od kandydatów bezwzględnie oraz o tym, co będzie mile widziane.
Bez wskazanych kompetencji twardych nie będziesz w stanie sprostać postawionym Ci obowiązkom. Znajomość języka angielskiego na odpowiednim poziomie okaże się niezbędna, gdy staniesz przed zadaniem zadbania o utrzymanie kontaktów z międzynarodowymi kontrahentami. Bez specjalistycznej wiedzy zdobytej na studiach kierunkowych lub w szkole kształcącej w konkretnym zawodzie, nie dasz rady wykonać konkretnego zadania związanego z pracą na danym stanowisku.
Kompetencje twarde łatwo sprawdzić
Wiele osób odpowiadając na oferty pracy ulega pokusie, by nieco podkoloryzować swoje dokumenty aplikacyjne i w CV oraz w Liście Motywacyjnym powołują się na kompetencje, których w rzeczywistości nie posiadają. Pamiętaj, że tzw. umiejętności twarde łatwo zmierzyć i zweryfikować. Wystarczy, że szef poprosi Cię o dostarczenie certyfikatów lub świadectw potwierdzających ukończenie danej szkoły lub kursu. Może też zdarzyć się sytuacja, że rekruter zada Ci podczas rozmowy o pracę pytanie w języku obcym lub poprosi o rozwiązanie branżowego problemu albo zadania.
Te kompetencje twarde ułatwią znalezienie pracy
Znajomość języków obecnych to dzisiaj kompetencja, bez której trudno jest znaleźć satysfakcjonującą pracę. Wiele firm oczekuje od kandydatów, że będą oni w stanie skomunikować się z przedstawicielem kontrahenta z innego kraju lub nawiązać kontakt z klientem reprezentującym międzynarodowy rynek.
Spektakularnej kariery nie rozwiniesz bez wiedzy specjalistycznej. Jest ona niezbędna m.in. przy rozwiązywaniu zawiłych problemów lub podnoszeniu jakości wykonywanych usług.
Podstawową kompetencją pracownika biurowego będzie obsługa komputera i programów, a posiadanie prawa jazdy przyda się tam, gdzie praca związana jest z częstymi wyjazdami i koniecznością szybkiego przemieszczania się, np. w karierze przedstawiciela handlowego.
Podsumowując: Kompetencje twarde to podstawowe umiejętności niezbędne do wykonywania określonych zadań. Albo się je posiada, albo nie. Nie da się ich zastąpić. Można je zdobyć na kursach lub w szkole.