Rekrutacja do pracy może tak wyglądać
OGłOSZENIA
materiał partnera
2019-12-25 16:16
2001
Pracodawcy poszukują pracowników na różne sposoby. W wielu przypadkach proces rekrutacji i jej przebieg związane są z charakterem oferowanej pracy. W ogłoszeniach pojawiają się więc prośby o dołączenie do dokumentów aplikacyjnych np. autoprezentacji w formie wideo lub pokazania swoich atutów w prezentacji multimedialnej. Jak dzisiaj może wyglądać rekrutacja do pracy?
Sprawdź, co wysłać do rekrutera
Listy dokumentów i materiałów, które obowiązkowo należy dostarczyć do rekrutera, zawierają oferty pracy dostępne np. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Podstawowe dokumenty aplikacyjne to CV i List Motywacyjny, o które prosi dzisiaj niemal każdy pracodawca.
CV potraktuj, jak krótką wizytówkę. Przedstaw w nim swoje atutu, z których skorzysta przyszły pracodawca. Jeśli zainteresujesz nimi rekrutera, sięgnie on po napisany przez Ciebie List Motywacyjny. Zadbaj o jego atrakcyjną treść, by zachęcić pracodawcę do przeczytania całości. Przekonaj go, że oferowana praca czeka właśnie na Ciebie.
Może zdarzyć się, że kandydat ubiegający się na stanowisko związane np. z reprezentowaniem firmy na zewnątrz i pozyskiwaniem nowych kontrahentów poproszony zostanie o dostarczenie autoprezentacji w formie video. Nagranie pokaże pracodawcy, jak radzisz sobie z wystąpieniem przed nieznaną osobą.
Pracodawca może też zalecić kandydatom, by swoje dokumenty aplikacyjne przedstawili w formie prezentacji multimedialnej. Dzieje się tak głównie przy rekrutacji do pracy, w której liczą się zdolności twórcze i kreatywność.
Róże formy rozmowy o pracę
Wraz z biegiem czasu zmieniają się również formy rozmowy o pracę. Rozwój technologii umożliwia rekruterom przeprowadzanie jej nie tylko siedząc twarzą w twarz z kandydatem, ale też na odległość. Z pomocą przychodzą tu komunikatory i Internet.
Często jednym z etapów rekrutacji jest wstępna rozmowa o pracę. Nie wiąże się ona z zaproszeniem kandydata na spotkanie. Przeprowadza się ją telefonicznie, a od przebiegu takiej wymiany zdań zależy, czy dana osoba przejdzie do kolejnego etapu rekrutacji.
Bez względu na to, w jakiej formie prowadzona jest rozmowa kwalifikacyjna, wymaga ona odpowiedniego przygotowania się zarówno merytorycznie, jak i technicznie. Zadbaj więc o wiedzę, wygląd i naucz się opowiadać o swoich zaletach. Mając przed sobą spotkanie on line zwróć uwagę na estetykę miejsca, w którym planujesz ją odbyć. Na rozmowę przez telefon wybierz spokojny i cichy zakątek, w którym nic nie rozproszy Twojej uwagi.