Pytania na rozmowie o pracę - jest czego się bać?
OGłOSZENIA
materiał partnera
2019-12-25 16:07
1967
Niemal każda rozmowa o pracę jest źródłem stresu i wielu obaw o jej wynik. Nie brakuje osób, które z przerażeniem ryzują w swojej głowie obraz okrutnego rekrutera, który za wszelką cenę będzie starał się pokazać, że jest wielu innych, znacznie lepszych kandydatów na dane stanowisko. Czy rzeczywiście rozmowa kwalifikacyjna jest powodem do obaw? A może zamiast budowania w sobie niepotrzebnego lęku lepiej skupić się na przygotowaniach do spotkania?
Rozmowa o pracę – niezbędny etap rekrutacji
Oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl to zaledwie pierwszy krok w kierunku nowego pracodawcy. Im bardziej dane ogłoszenie wygląda atrakcyjnie, tym szersze grono kandydatów skusi. Atrakcyjna praca przyciąga do siebie nie tylko osoby będące akurat bez żadnego zatrudnienia, ale też pracowników poszukujących nowych wyzwań, których nie dostarcza im obecna firma.
Duże zainteresowanie ofertą pracy niesie za sobą ogromną ilość odpowiedzi na ogłoszenie. Rekruterzy przeglądają dokumenty aplikacyjne i spośród nich wybierają kandydatów do kolejnego etapu, jakim jest rozmowa kwalifikacyjna.
Po co organizuje się rozmowę kwalifikacyjną?
Zadaniem rozmowy o pracę jest weryfikacja danego kandydata pod kątem kwalifikacji i kompetencji, o jakich wspomniał on w swoich dokumentach aplikacyjnych. Jeśli pracodawca zaprosił Cię na takie spotkanie oznacza to, że zainteresował się Twoją osobą i widzi w Tobie potencjalnego pracownika. Na takie spotkanie możesz więc pójść bez obaw – to nie przypadek, że otrzymałeś na nie zaproszenie.
Podczas rozmowy o pracę rekruter zadaje pytania, które potwierdzą informacje z Twojego CV lub pokażą, że pisząc dokument nie byłeś szczery. Zazwyczaj kandydat proszony jest również o rozwinięcie treści Listu Motywacyjnego. Zdarza się też, że dostaje do wykonania zadanie związane z ewentualną przyszłą pracą, by sprawdzić jego kompetencje. Każda z odpowiedzi jest odpowiednio punktowana, a ostateczny wynik decyduje o wyborze najlepszego kandydata na dane stanowisko.
Przygotuj się do spotkania i bądź naturalny
Szczerość i naturalność w zachowaniu to najlepsi sojusznicy każdego kandydata do pracy. Trudno jednak je zachować, gdy dopada nas stres. Z nim natomiast łatwo jest walczyć odpowiednim przygotowaniem się do spotkania. Pewność siebie, swoich kompetencji oraz kwalifikacji dodają energii i motywują do podejmowania wyzwań, a ta jest mile widziana przez każdego pracodawcę.