Prace ziemne na obwodnicy Strzelec
INWESTYCJE
red.
2023-03-21 13:52
11300
Na placu budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich wykonawca rozpoczyna roboty ziemne. Dziś budowę zainaugurowano symbolicznym wbiciem „pierwszej łopaty”.
– Inaugurujemy budowę obwodnicy Strzelec Krajeńskich, pierwszej inwestycji w województwie lubuskim, która powstanie w ramach programu obwodnicowego. Dzięki tej drodze mieszkańcy odpoczną od ruchu tranzytowego, a poruszanie się po ulicach miasta będzie bezpieczniejsze – powiedział obecny dziś na budowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Obwodnica Strzelec Krajeńskich w ciągu drogi krajowej nr 22 jest jedną z sześciu inwestycji przewidzianych do realizacji w województwie lubuskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Pierwszą, która przeszła do etapu realizacji. GDDKiA umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę trasy podpisała w maju 2021 roku. Opiewa na kwotę 78 mln zł, a zakończenie robót planowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
Będzie to jednojezdniowa, dwupasowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ponad 7,3 km. W zakres inwestycji wchodzi budowa obiektów mostowych, skrzyżowań jednopoziomowych oraz urządzeń ochrony środowiska, w tym przejść dla zwierząt. Wykonana zostanie także infrastruktura towarzysząca, m.in. oświetlenie drogowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W drodze uzgodnień i konsultacji, również z udziałem lokalnej społeczności, prowadzonych na etapie opracowania dokumentacji do decyzji środowiskowej, do realizacji przyjęty został wariant omijający Strzelce Krajeńskie od strony północnej. Początek obwodnicy znajduje się na DK22 w rejonie miejscowości Brzoza, a trasa początkowo biegnie głównie przez tereny rolne. Na wysokości drugiego kilometra planowana obwodnica przecina drogę lokalną i przebiega w pobliżu zabudowań miejscowości Piastowo. Za trzecim kilometrem przecina drogę wojewódzką nr 156, a nieco dalej drogę lokalną do wsi Bronowice. Następnie biegnie przez dolinę cieku Młynówka, pomiędzy stawem rybnym a kompleksem obszarów podmokłych i Jeziorem Górnym. W dalszej części trasa poprowadzona została w pobliżu zabudowań produkcyjnych miejscowości Strzelce Klasztorne, a następnie zabudowań mieszkalnych Małego Osiedla, za którym łączy się ponownie z DK22.
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przygotowała firma Multiconsult Polska z Warszawy. Projekt i budowa leży po stronie Colas Polska.
Komentarze: