Dawne „dołki” zamienią się w centrum biznesu
INWESTYCJE
oprac. red.
2020-10-14 16:45
24250
Jest kontrakt z firmą, niebawem przejmie plac budowy i zacznie się remont wyczekiwany od dziesiątek lat. Zrujnowaną zabytkową willę Jaehnego przy Kosynierów Gdyńskich zamieni w perełkę Drew-Plast Dariusza Mazowieckiego. Ma być piękna i użyteczna w grudniu 2021.
Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa z Gorzowa podpisała umowę z generalnym wykonawcą modernizacji Willi Carla Jaehnego. Już niedługo w zabytkowym budynku powstanie Regionalne Centrum Przedsiębiorczości przy ZIPH. Wykonawcą przebudowy wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu jest firma PPHU Drew-Plast Dariusz Mazowiecki z Kłodawy. Wykonawca zobowiązał się do wykonania zadania w ciągu 14 miesięcy, czyli do 7 grudnia 2021 r.
Zabytkowa Willi Jaehnego powstała na przełomie XIX i XX wieku. Przed wojną należała do znanego w Landsbergu rodu fabrykantów – rodziny Jaehne. Od lat niszczejący budynek to pamiątka świetnych tradycji landsberskiej i gorzowskiej przedsiębiorczości. Zaraz po wojnie pełnił on funkcję związaną z biznesem, stając się siedzibą samorządu gospodarczego. Mieściła się w nim bowiem ekspozytura Poznańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. To tutaj odbywały się pierwsze w powojennym Gorzowie wystawy targowe. Później przez wiele lat mieścił się w niej komisariat milicyjny, a potem areszt. Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa starała się o pozyskanie budynku od 2006. Izba dzięki inwestycji chce nawiązać do historii i po 70. latach przywrócić jej funkcję związaną z biznesem. Regionalne Centrum Przedsiębiorczości będzie największym centrum wspierania i rozwoju biznesu w regionie. Izba dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 kompleksowo odrestauruje budynek i przywróci mu drugie życie.
Na powierzchni blisko 800 m kw powstaną m.in. nowoczesne pomieszczenia biurowe, multimedialne sale konferencyjne i szkoleniowe, przestrzeń coworkingowa, boxy do prywatnych spotkań biznesowych oraz część rekreacyjna do networkingu. Wszystkie one będą łączyły historię miejsca połączoną w subtelny sposób z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii.
Regionalne Centrum Przedsiębiorczości będzie oddziaływać na cały region. Dzięki skupieniu wielu funkcji w jednym miejscu lubuscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystać z wyspecjalizowanych usług dopasowanych do ich potrzeb. Regionalne Centrum Przedsiębiorczości będzie oferowało szeroką gamę usług dla biznesu. W ramach jego struktury będą funkcjonowały m.in. centra: szkoleniowe, Rozwoju Edukacji Zawodowej, Obsługi Przedsiębiorcy, Usług Prorozwojowych i Innowacyjnych oraz Monitorowania Przedsiębiorczości. Dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie powstanie interaktywny E-punkt. W Regionalnym Centrum Przedsiębiorczości funkcjonowały będą również placówki Lubuskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji oraz legalizacji dokumentów eksportowych.
Remont będzie kosztował 10 mln zł.
Komentarze: