W sercu miasta powstaje ważny obiekt!
INWESTYCJE
Adam Oziewicz
2019-12-12 11:29
46820
Nowoczesna szkoła zawodowa na terenie dawnego szpitala miejskiego zmienia status – z fazy projektowania przechodzi w etap realizacji. Prace wykona Mirbud – zarząd spółki zapewnia, że proces przeprowadzi płynnie w terminie i bez znaczących utrudnień dla okolicznych mieszkańców.
CEZiB mógł być realizowany już od dawna. Plany pokrzyżowały potężne problemy z przetargami – najpierw nie było ofert, potem propozycje finansowe firm budowlanych były zbyt wysokie. Miasto stanęło przed koniecznością etapowania inwestycji – dopiero wtedy dało się wyłonić wykonawcę. Prezydent miasta zaznaczył, że Mirbud to dobra, sprawdzona na wielu trudnych budowach, firma. Aktualnie z powodzeniem realizuje obiekt przy Kwiatowej dla komendy wojewódzkiej policji.
To kolejna już inwestycja Mirbudu w segmencie obiektów dla szkolnictwa. Tomasz Sałata, członek zarządu spółki przyznał jednaka, że to nie będzie zwykła szkoła. – To duże przedsięwzięcie w zakresie edukacji w połączeniu z biznesem dla rozwoju kształcenia technicznego. Jestem dumny z tego, że będziemy realizować tak ambitny projekt – przyznał bez wahania. Dodał, że ciężar kształcenia ogólnego przesuwa się w stronę technicznego. Na jego ścieżce edukacyjnej było technikum budowlane, dlatego ma dodatkową satysfakcję. Bo przecież w CEZiB również będzie taka szkoła. Tomasz Sałata nie ma wątpliwości Centrum będzie niezwykle przydatne dla miasta i przedsiębiorców regionu lubuskiego.
Najważniejszy podpis Wójcickiego
Prezydent Jacek Wójcicki podpis pod umową na wykonanie CEZiB w obiektach poszpitalnych przy Warszawskich ocenił jako najważniejszy w jego kadencji, także ważny w dziejach miasta. – Miasto czekało na tę budowę od lat. W grę wchodzi inwestycja ze znaczącym wpływem na rozwój Gorzowa. To przyszłość szkół zawodowych, kształcenia technicznego i wszystkich mieszkańców. Stąd obiekt tak ważny – podkreślił.
Mirbud dotąd zrealizował szereg obiektów użyteczności publicznej, wśród nich szkół. Spółka zapewnia, że CEZiB odda do użytku w terminie jaki został zapisany w kontrakcie – do końca sierpnia 2021 roku. Tomasz Sałata już widział teren przyszłej budowy – nie sądzi, aby realizacja inwestycji przysporzyła jakiekolwiek kłopoty. Spokojny jest też o utrzymanie zapisanego terminu zakończenia prac. O szczegółach harmonogramu nie chciał mówić, bo ten ma być przedmiotem precyzyjnych uzgodnień między między miastem a spółką. Dokładny plan ma powstać w ciągu najbliższych tygodni. Nie ma jeszcze daty przekazania placu budowy, ale niemal pewne, że nastąpi to jeszcze w tym roku. Pierwsze prace mają być realizowane tuż po 1 stycznia 2020 roku.
Burzenie i wycinanie
Kierownictwo Mirbudu poinformowało, że pierwszym wykonanym zadaniem będą wycinki – są niezbędne, aby móc na plac budowy wprowadzić maszyny. Ponadto budowniczy w pierwszej kolejności będą koncentrować się na pracach rozbiórkowych w starej części kompleksu. Tomasz Sałata nie sądzi, aby realizowane zadania były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców czy zmotoryzowanych. – To teren dobrze skomunikowany, pozwala na wjazd i od Warszawskiej, i od Teatralnej. Do dyspozycji jest też ulica Szpitalna – przypomniał.
Mirbud planuje realizację nowego kontraktu z udziałem podwykonawców, ale na miejscu będzie też działać – głównie w pierwszym etapie budowy – własna grupa pracowników spółki. Budowniczy planują szeroki front robót – w jednym czasie będzie pracować przy Centrum nawet do stu osób. Ale przez cały okres realizacji inwestycji przez budowę przewiną się tysiące osób różnych specjalności. Mirbud jest jeszcze przed negocjacjami warunków z podwykonawcami.
Spółka aktualnie prowadzi 28 budów, w 2018 roku z powodzeniem zrealizowała prace za 1 mld 400 tys. zł – dlatego zarząd nie obawia się o braki kadrowe. Nie przewiduje przestojów przy budowie CEZiB w Gorzowie wywołanych deficytem rąk do pracy.
Etapowanie? Konieczne
Już wiadomo, że inwestycja będzie etapowana – to rezultat ograniczeń w finansowaniu. Ze względów oszczędnościowych z projektu głównego wypadła część klimatyzacji, a do drugiego etapu budowy przesunięto salę konferencyjną oraz zagospodarowanie terenu czyli boiska, bieżnie lekkoatletyczną i place zabaw. Za to w pierwszym etapie powstanie hala sportowa. Przy inwestycji miasto skorzysta z dofinansowania w ramach ZIT – dotacja unijna wesprze budowę warsztatów oraz część sal związanych z nauczaniem zawodu. Pozostałe składowe obiektu – np. hala sportowa, sale nauczania języka polskiego – są finansowane całkowicie z budżetu miasta. – Staramy się o dofinansowanie budowy hali sportowej z programu „Sportowa Polska. Chodzi o dodatkowe 2 mln zł. Po raz kolejny złożyliśmy w tej sprawie wniosek i liczymy na te środki w przyszłym roku – poinformowała Agnieszka Surmacz, wiceprezydent miasta.
Po zakończeniu prac do Centrum przeniesione zostaną: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego – około tysiąca uczniów będzie miało nowe miejsce. Będą tam nowoczesne, świetnie wyposażone pracownie, warsztaty, dobrze przygotowana kadra nauczycielska. Przed miastem jeszcze rozstrzygnięcie przetargu na dodatkowe wyposażenie Centrum Edukacji. Plan jest taki, aby 1 września 2021 roku w nowej siedzibie rozpoczęła się nauka.
Komentarze: