Filharmonicy gotowi na nowy, 12. sezon
KULTURA
red.
2022-09-21 11:18
5810
Joanna Pisarewicz, dyrektor FG oraz Przemysław Fiugajski, dyrektor artystyczny instytucji
W najbliższy piątek koncert inauguracyjny 12. sezonu artystycznego 2022/2023 w Filharmonii Gorzowskiej. Plan na kolejny rok artystyczny już gotowy. Jaki będzie?
Pełen harmonii, różnorodny, ale też nieoczywisty – tak przedstawiany jest program na zbliżający się sezon. Pojawi się muzyka rożnego kalibru i różnych korzeni – od znakomitych dzieł baroku i wielkich klasyków – nie tylko wiedeńskich, przez mistrzów romantyzmu w jego rozmaitych odsłonach oraz barwną symfonikę przełomu wieków XIX i XX, aż po brzmienia najnowsze.
Nie zabraknie kameralistyki w tradycyjnych i zupełnie nietypowych obsadach, a także muzyki epok dawnych oraz szczególnie bliskiej słuchaczom muzyki polskiej. Obok wielkich arcydzieł i przebojów muzycznych estrad pojawią się utwory mniej znane – będą też wykonania premierowe (w tym kompozycja powstała w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Gorzowa dla Grzegorza Tobisa – klarnecisty Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej). Muzyka, o której wspomniano zaprezentowana zostanie podczas 24 koncertów symfonicznych, a także na 10 koncertach kameralnych.
Tradycyjnie już przygotowano specjalną ofertę dla najmłodszej publiczności. Na estradzie zobaczymy, jak zawsze, znakomitych i uznanych artystów, ale wystąpią na niej także wykonawcy młodego pokolenia, których promocja od lat jest ważną częścią misji filharmonii. Zaplanowano 8 koncertów familijnych, premierę nowego musicalu Piotruś Pan, a także kontynuację cyklów edukacyjnych: Muzyczne Raczkowanie, Filharmonia Juniora oraz Akademia Muzyki. Nie zapomniano także o młodzieży, której zaadresowano cykl otwartych prób generalnych In Touch. Autorski projekt edukacji muzycznej Filharmonii Gorzowskiej prowadzony będzie kolejny już rok także w zaprzyjaźnionej Filharmonii Zielonogórskiej.
W czasie IX Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (7-21 października 2022) odbędzie się 9 różnorodnych wydarzeń: koncerty symfoniczne, kameralne, familijny oraz teatr tańca, pokaz filmowy, recital organowy, jak również gra edukacyjna Kot Kilara.
W nadchodzącym sezonie artystycznym nie zabraknie też muzyki w plenerze. Kontynuowane będą Pikniki Chopinowskie (lipiec-sierpień 2023, 8 recitali) oraz Miejskie Granie na gorzowskich osiedlach (maj 2023).
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej także w tym sezonie zaproszona została na zagraniczne wydarzenia festiwalowe, między innymi do Frankfurtu i Słubic, ale także do Chorin, gdzie powtórzony będzie na prośbę organizatorów koncert z zakończenia sezonu artystycznego zatytułowany Napój miłosny.
Podtrzymana będzie współpraca filharmonii z różnymi podmiotami i instytucjami, tak jak: Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, Chór Cantabile (MCK), Fundacja Muzyki Dawnej „Canor” – Muzyka w Raju, a także z gorzowskimi szkołami muzycznymi – w tym wspólne koncerty z udziałem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej i uczniów szkół muzycznych.
Repertuar Filharmonii Gorzowskiej na sezon 2022/2023 przygotowano w tradycyjnej formie książkowej, ale także on-line.
Oprócz wydarzeń muzycznych we foyer będą prezentowane różne wystawy. Pierwszą ekspozycję będzie można zobaczyć już w czasie koncertu inauguracyjnego 23 września. Swoje unikatowe ubiory i fotografie kolekcji wykonane we wnętrzach filharmonii zaprezentuje gorzowska projektantka mody Natalia Ślizowska.
Filharmonia Gorzowska pozyskała na działalność merytoryczną środki z zewnątrz, m.in. z Ministerwstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS, w łącznej kwocie blisko 700 tys. zł.
Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej (aktualnie 36 muzyków) także w tym sezonie artystycznym poprowadzi dyrygent, dyrektor artystyczny Przemysław Fiugajski.
Komentarze: