Co w programie gorzowskich Spotkań?
KULTURA
red.
2021-10-11 14:08
10610
Od 6 listopada 37. Gorzowskie Spotkania Teatralne – siedem spektakli, najlepsi aktorzy i teatry. Zachęcamy – zajrzyjcie do programu.
6 listopada (sobota), g. 16.00 i 19.00
Agencja Produkcyjna Palma
MĘŻCZYŹNI SĄ Z MARSA, KOBIETY Z WENUS
autor: Paul Dewandre
reżyseria: Jakub Przebindowski
scenografia: Witek Stefaniak
występuje: Piotr Gąsowski
Podobno mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Kobiety i mężczyzn w postrzeganiu świata, okazywaniu emocji, rozwiązywaniu problemów, czy oczekiwań wobec partnera, dzielą lata świetlne - to fakt. Co zrobić, żeby jakoś ten dystans zmniejszyć i wspólnie - na planecie Ziemia - stworzyć szczęśliwy, harmonijny związek? Wydaje się to nierealne, a jednak! Na wszystko jest sposób, a najlepszą „instrukcję obsługi” kosmitek i kosmitów zawarł przed laty w swoim światowym bestsellerze John Gray. Kto z Nas nie miał tego poradnika przy łóżku, studiując wnikliwie poszczególne rozdziały, śmiejąc się do łez i na każdej stronie odnajdując fragmenty żywcem wyjęte z własnej codzienności...
Gościnnie, w nagraniach filmowych wystąpią: Joanna Kołaczkowska oraz Joanna Kurowska, Katarzyna Skrzynecka, Hanna Śleszyńska, Halina Bednarz, Izabela Dąbrowska, Martyna Kliszewska, Anna Modrzejewska, Andżelika Piechowiak, Janusz Chabior, Waldemar Błaszczyk, Władysław Grzywna, Sebastian Konrad, Albert Osik, Piotr Zelt.
czas trwania spektaklu: 120 min (z przerwą)
7 listopada (niedziela), g. 17.00
Teatr Polonia, Warszawa
ALEJA ZASŁUŻONYCH
autor: Jarosław Mikołajewski
reżyseria: Krystyna Janda
scenografia i kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Występują: Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Emilia Krakowska, Dorota Landowska, Grzegorz Warchoł
Po wielu latach pracy twórczej, zanurzenia w świecie słów, idei, wzniosłych myśli, po latach życia w środowisku literackim, pisarka orientuje się, że kiedy umrze, jej mąż nie będzie miał za co jej pochować...
Opowieść o człowieku samym wobec siebie, wobec bliskich i obcych, wobec urzędnika, urzędniczki, matki, męża. Ale także opowieść o tych innych wobec poetki. Wszystko w ramach niezwykłej sytuacji-próby, którą bohaterka wymyśla ze skrajnej bezsilności i na którą sama siebie okrutnie wystawia.
Dramat jednego z najciekawszych współczesnych poetów Jarosława Mikołajewskiego pisany przewrotną, prześmiewczą rozpaczą lub – jak kto woli – rozpaczliwą ironią z niemałą porcją czułości, a nawet poezji. Życiowe rozliczenie artystki? A może rozliczenie każdego, kto przez całe życie kultywuje marzenia, a w finale musi się zderzyć z twardą egzystencją?
UWAGA: W spektaklu padają niecenzuralne słowa.
czas trwania: 90 min (bez przerwy)
8 listopada (poniedziałek), g. 19.00
Teatr Lubuski, Zielona Góra
SZCZĘŚCIARZE
autor: Tadeusz Kuta
reżyseria: Tadeusz Kuta
scenografia i kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
występują: Anna Stasiak, Janusz Młyński, Jerzy Kaczmarowski, Ernest Nita, Marek Sitarski
Szczęściarze to perfekcyjna terapia śmiechem. Terapia, której przedmiotem jest dobrze znany widzowi „kult mamony”, obnażający w ludziach (niezależnie od warstwy społecznej, wykształcenia czy filozofii życiowej) wiele ukrytych cech (tych śmiesznych i tych o naprawdę mrocznym zabarwieniu ludzkiej natury) co w komediowej konstrukcji przekazu jest dodatkowym atutem tej sztuki. Poszczególne sceny składające się na doskonale domkniętą całość są wartkie i pełne zwrotów, jak w życiu. Bo Szczęściarze są sztuką z życia wziętą, bliską każdemu z nas, pozwalającą przeglądać się sobie krytycznie ze zdziwieniem niczym w krzywym zwierciadle.
czas trwania spektaklu: 100 min
9 listopada (wtorek), g. 19.00
Impresariat A.S.T.
JUDY
autor: Billy van Zandt
reżyseria: Sławomir Chwastowski
scenografia: Dorota Banasik
występują: Hanna Śleszyńska, Hubert Podgórski/Piotr Tołoczko
Niezwykła poruszająca historia gwiazdy Hollywood. Znajdujemy się sam na sam z aktorką w garderobie. Przed nią koncert w Kopenhadze, jak się okaże ostatni, za kilka miesięcy zginie tragiczną śmiercią. Do wyjścia na scenę zostało kilkadziesiąt minut. Słuchamy opowieści o życiu, karierze, miłościach, dzieciach, wzlotach i upadkach, uzależnieniach, o bezwzględności producentów. Mówiąc w skrócie o świecie, w którym liczy się tylko pieniądz i to, czy ten pieniądz jeszcze możesz zarobić. W 2006 roku sztuka podbiła Broadway.
czas trwania: 100 min
10 listopada (środa), g. 19.00
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
HISTORIA ZIEMI. EPOKA CHAOTYCKA
Na podstawie książki „Pamiętnik znaleziony w wannie” oraz scenariusza filmowego autorstwa Stanisława Lema i Jana Józefa Szczepańskiego
reżyseria: Jan Tomaszewicz
scenografia: Krzysztof Małachowski
występują: Adam Gradowski, Sylwia Krawiec, Magdalena Tomaszewska, Szymon Cempura, Dorota Cempura, Marek Walczak, Katarzyna Wieczorek, Bogumił Karbowski, Mariusz Pogonowski, Piotr Bała, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak, Krzysztof Bień, Dariusz Poleszak-Hass, Jakub Matwiejczyk, Krzysztof Popczuk, Maja Rybicka
Nie wiadomo dokładnie, kiedy ani gdzie wybuchła epidemia papyrolizy. Szczegółów kataklizmu nie znamy. Uczeni prechaotyccy sądzili, iż mają do czynienia z atakującym papyr zarazkiem. Papyroliza zrujnowała życie gospodarcze. W epoce owej niepodobna się było urodzić, wzrastać, kształcić, pracować, podróżować ani zdobywać środków utrzymania bez pośrednictwa papyru. Tak wkroczył neogen w czasy chaotyckie. Wiedzę przekazywano ustnie – pod postacią wykładów, a słuchacze ich stali się potem wychowawcami następnego pokolenia. Największą klęskę poniosły nauki humanistyczne. Ocalono ledwie drobny ułamek spuścizny literackiej. Świat pogrążony w chaosie poznajemy razem z Pierwszym – agentem uwięzionym w tajnym, podziemnym kompleksie rządowym, gdzie wszyscy mówią szyfrem i każdy donosi na każdego. Niczym bohater Franza Kafki próbuje odnaleźć się w urzędniczej machinie i zrozumieć swoją rolę. Kim jest Pierwszy? Czy może komuś ufać? I jaka jest jego prawdziwa misja?
czas trwania: 90 min
11 listopada (czwartek), g. 16.00 i 19.00
Teatr Kwadrat, Warszawa
NIE KSIĄŻKA ZDOBI CZŁOWIEKA
autor: Seymour Blicker
reżyseria: Giovanny Castellanos
scenografia: Wojciech Stefaniak
występują: Andrzej Nejman, Paweł Małaszyński, Olga Kalicka, Elżbieta Romanowska / Ilona Chojnowska, Lucyna Malec
Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat 40, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller. Klasyczna komedia pomyłek Seymoura Blickera porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent. „Nie książka zdobi człowieka”, jak na farsę przystało, serwuje widzom dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Czasem bowiem okazuje się, że największą „siłę przebicia” ma ktoś, po kim się tego najmniej spodziewasz, na przykład twoja własna narzeczona.
czas trwania: 120 min (z przerwą)
12 listopada (piątek), g. 17.00 i 20.00
Teatr Muzyczny Roma, Warszawa
NOWY JORK. PROHIBICJA
scenariusz i reżyseria: Łukasz Czuj
występują: Katarzyna Zielińska, Ewa Konstancja Bułhak, Kacper Kuszewski, Marcin Przybylski
Nowy Jork. Prohibicja to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.
Ta opowieść staje się przewrotnym, popkulturowym moralitetem, w którym pytamy o szanse ocalenia przed zagładą. Czy miasto i jego mieszkańcy uwikłani w gęstą sieć ciemnych interesów, uwięzieni w pogoni za mrocznymi przedmiotami pożądania, jakimi stają się alkohol, pieniądz i władza, mają szansę na ocalenie? Czy miasto zginie, czy też odrodzi się i zmieni? Czy grzech okaże się ozdrowieńczą chorobą? Za tymi pytaniami kryją się lęki i wątpliwości dotyczące nas współcześnie.
czas trwania: 120 min (z przerwą)
Sprzedaż biletów w kasie teatru zaczęła się dziś o 8.00. Karnety oraz bilety online będą do nabycia od jutra, 12 października.
Komentarze: