Filharmonia nie dała za wygraną
KULTURA
oprac. red.
2020-12-30 15:16
16070
Dziewięć koncertów symfonicznych ze słuchaczami w sali koncertowej. A w pandemii? Pięć wykonań oglądanych za pośrednictwem internetowego streamingu. Filharmonia zdradza liczbę swoich fanów w 2020 roku.
2020 rok choć inny, niż poprzednie lata, pokazał, że kultura i muzyka klasyczna są czymś czego bez wątpienia gorzowianie potrzebują. W każdej formie. Dowód: łącznie dla wszystkich wydarzeń ponad 10 tys. odbiorców.
Zaplanowany przez FG repertuar koncertowy, działalność edukacyjna i projekty dofinansowane ze środków zewnętrznych ulegały w ostatnich miesiącach przekształceniom, modyfikacjom – część z nich odwoływano, bądź przesuwano na inne, lepsze czasy.
Mimo to w Filharmonii Gorzowskiej przez cały rok działo się dużo. W roku 2020 jeszcze przy pełnej, bądź częściowo zapełnionej sali, odbyło się 9 koncertów symfonicznych, 6 koncertów kameralnych i 4 koncerty familijne. Łącznie w sali koncertowej i kameralnej zasiadło przy nich blisko 4 tys. melomanów. Latem odbyło się 5 Pikników Chopinowskich, podczas których muzyki klasycznej na okalających filharmonię łąkach słuchało łącznie prawie tysiąc gorzowian.
– Nieocenionym wsparciem w tym trudnym czasie okazało się zaangażowanie całego zespołu, w tym muzyków, którzy w swoich domach każdego dnia nagrywali dla naszej publiczności krótkie koncerty, ulubione utwory, organizowali konkursy. To dzięki ich wsparciu udało się również zorganizować wyjątkowe koncerty na gorzowskich osiedlach – przyznaje p.o. dyrektor Filharmonii Gorzowskiej, Joanna Pisarewicz. – Wielu projektów nie udałoby się zrealizować bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu [DO ZOBACZENIA], dofinansowanego z ministerialnego programu „Kultura w sieci”, mogliśmy dokonać profesjonalnych nagrań trzech koncertów kameralnych oraz cyklu audycji edukacyjnych, a także z powodzeniem zachęcić naszych młodszych i starszych odbiorców do wspólnego muzykowania. Jeszcze jesienią tego roku, przy częściowo zapełnionej widowni sali koncertowej odbyła się uroczysta inauguracja nowego, jubileuszowego sezonu artystycznego, a po niej dwa znakomite koncerty symfoniczne, w tym koncert „Pod mistrzowską batutą” z gościnnym udziałem maestro Jerzego Maksymiuka.
Wkrótce potem, z uwagi na nową fazę rozwoju pandemii, instytucja przeszła w nowy tryb, czyli koncerty bez udziału publiczności, udostępniane melomanom na zasadzie internetowego streamingu. – To rozwiązanie było dla nas naturalnym krokiem w stronę utrzymania kontaktu z naszą publicznością, ale i sporą nowością i wyzwaniem – przyznaje Joanna Pisarewicz. – Dlatego tym bardziej motywuje fakt, że koncerty cieszą się dużą popularnością, a każdy z nich ogląda średnio 1,5 tys. osób. Co ciekawe, są to często melomani spoza naszego regionu, a nawet kraju, więc można powiedzieć, że dzięki tej nowej formule udaje nam się dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców naszej oferty.
Do sieci przeniesiono również działalność edukacyjną instytucji. W mijającym roku udało się zrealizować stacjonarnie 5 audycji Akademii Muzyki, 15 spotkań w ramach Filharmonii Juniora oraz 32 warsztaty Muzycznego Raczkowania. Łącznie w tych spotkaniach z muzyką dla najmłodszych wzięło udział ponad 900 osób. Kolejne audycje odbywały się online, a młodzi melomani mogli regularnie uczestniczyć w ulubionych zajęciach.
Oferta dla dzieci w roku 2020 była jednak znacznie bogatsza – od nagrań wierszy o instrumentach prezentowanych na naszym facebookowym profilu, konkursów dla młodych muzyków („Zagraj z Filharmonikami Gorzowskimi”), czy wokalistów („Rodzinne śpiewanie z Filharmonią Gorzowską”), po koncerty familijne i świąteczną playlistę dla całej rodziny na kanale You Tube Filharmonii.
– Nie był to z pewnością rok łatwy, ale mimo wszystko określiłabym go jako rok nowych wyzwań, kreatywności i udanej współpracy – podsumowuje Joanna Pisarewicz. – Był to czas, w którym zrealizowaliśmy wspólnie zarówno bardzo ambitne projekty, jak również takie z przymrużeniem oka, np. koncert na dachu Filharmonii w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego, czy występy dla mieszkańców miasta w parkach i na gorzowskich osiedlach. Życzyłabym w przyszłym 2021 roku całemu naszemu zespołowi jak najszybszego powrotu do dawnego trybu pracy oraz możliwości snucia długoterminowych planów i ich pomyślnej realizacji.
Komentarze: