Nowowiejski wraca, dla wszystkich
KULTURA
red.
2017-11-16 11:22
53710
Premiera 19 czerwca, z okazji 140 rocznicy urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Za kilka dni ponownie (20 listopada o 13.00) u Osterwy spektakl pt. FEELX NOWOWIEJSKI w reżyserii Bartosza Bandury.
„Nawet świat artystyczny nie zna całokształtu jego twórczości i nie potrafi się do niej ustosunkować. Dziś tylko nieliczni wiedzą, że kompozytor jest autorem Roty.” Takimi słowami Jan Boehm recenzuje w 1968 roku książkę pt. Dookoła Kompozytora – wspomnienia o ojcu autorstwa Kazimierza Nowowiejskiego, syna wielkiego mistrza. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Dziś mało kto sięga do twórczości artysty czy interesuje się jego dziełami. Każda próba wypełnienia istniejących braków w tym zakresie jest słuszna i wskazana. Jak skutecznie znaleźć odbiorcę i wciągnąć go w świat Feliksa Nowowiejskiego? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest projekt pt. FEELX NOWOWIEJSKI.
– Performance ma na celu zarysowanie sylwetki artysty w dzisiejszym świecie, w realiach jakże odmiennych do tych, kiedy żył i komponował. Fragmenty utworów czy zapisów nutowych stanowią inspirację do procesu twórczego nad widowiskiem. Abstrakcja dźwięków Feliksa Nowowiejskiego jest wyrażona za pomocą ruchu i słowa. Artyści występujący w wydarzeniu – aktorzy, tancerze, muzycy – skupiają się w pełni na wszystkim, co znajduje się „między nutami” czyli na tym, co niewypowiedziane – mówi o założeniach artystycznych, zarazem zachęca do obejrzenia spektaklu reżyser, Bartosz Bandura.
Spektakl „Feel-X Nowowiejski” ma charakter edukacyjny. Swoją treścią, opartą o życiorys Feliksa Nowowiejskiego, obejmuje problem wzrostu znaczenia obrazu nad słowem pisanym, traktowanym, szczególnie przez młode pokolenie, jako archaiczny sposób przekazywania informacji.
Reżyserem przedstawienia jest Bartosz Bandura, absolwent Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, tancerz, a także DJ z zamiłowania.
Aranżacją muzyczną zajął się Marek Zalewski, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. J. Ciesielskiego w Gorzowie, który wielokrotnie podczas swojej pracy zawodowej komponował i aranżował muzykę do spektakli teatralnych.
Scenografię tworzy Natalia Kołodziej, charakteryzująca się nowatorskim spojrzeniem na teatralny rekwizyt.
Do grona artystów biorących udział w przedstawieniu dołączyli:
aktorzy – Bartosz Bandura, Artur Nełkowski i Beata Chorążykiewicz – aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie
tancerze – Katarzyna Kaliciak, Piotr Suchocki, Kamil Wesołowski
muzycy – Marek Zalewski, Arkadiusz Malinowski, Mariusz Lipiński, Daniel Maternik
grafika – Małgorzata Staniszewska
wsparcie IT – Patryk Olejniczak
Spektakl 20 listopada, w poniedziałek o 13.00 w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie. Wstęp na widowisko jest bezpłatny. Projekt ma dofinansowanie z budżetu miasta Gorzowa.
Komentarze: