Filharmonicy mówią, co słychać
KULTURA
oprac. red.
2016-09-02 10:31
58230
Filharmonia po raz szósty – pierwsze dźwięki 30 września. Muzycy na sam początek zagrają utwory Edwarda Elgara i Ludwiga van Beethovena, ale też koncert jazzowy na fortepian, bas, perkusję i orkiestrę symfoniczną Macieja Małeckiego. Tydzień wcześniej Speaking Concerts.
Dyrektor artystyczna zapowiada repertuar różnorodny. Poza koncertami symfonicznymi będą gale operowe, muzyka oratoryjna, wybitne dzieła na orkiestrę smyczkową oraz sprawdzony cykl Filharmonia Light. Ponadto będą popularne koncerty okolicznościowe przy Święcie Odzyskania Niepodległości, Sylwestrze, Walentynkach czy Dniu Kobiet.
Z kolei z okazji Mikołajek i Dnia Dziecka specjalnym prezentem dla dzieci będzie musical Pinokio. Ofertę edukacyjną instytucji uzupełni w tym sezonie Filharmonia Juniora – cykl spotkań dla dzieci w wieku 4-6 lat, adresowany m.in. do młodych „absolwentów” Muzycznego Raczkowania.
Wśród muzycznych znakomitości w nadchodzącym sezonie Filharmonia gościć będzie m.in. legendę polskiej i światowej dyrygentury – maestro Jerzego Maksymiuka, znakomitego dyrygenta operowego Tadeusza Kozłowskiego oraz jednego z najbardziej cenionych polskich dyrygentów – Marka Pijarowskiego. Na estradzie pojawią się również wyjątkowi soliści, wśród nich wybitny polski skrzypek – Krzysztof Jakowicz. Na Scenie Light wystąpią m.in. Renata Przemyk i Mieczysław Szcześniak.
Filharmonia zachęca: idź na całość
Melomanom, którzy posiadają już abonament CEA – Filharmonii Gorzowskiej przysługuje prawo do jego odnowienia i dokupienia nowych abonamentów. Można tego dokonać od 1 do 9 września. Osoby zainteresowane zakupem nowych abonamentów będą mogły się zaopatrzyć od 12 do 23 września. W tym czasie prowadzona będzie sprzedaż dla osób, które w poprzednim sezonie nie posiadały żadnego abonamentu.
Kupując abonament, oszczędzamy czas i pieniądze, a ponadto zyskujemy gwarancję stałego miejsca na wszystkich koncertach w ramach abonamentu.
Bilety w abonamencie są tańsze o 30 procent niż bilety na pojedyncze koncerty.
Zakupujący dwa lub więcej abonamentów otrzymają bilet wstępu na koncert na zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017 w gorzowskim Amfiteatrze 30 czerwca 2017 roku.
Posiadacze Złotego Abonamentu mają możliwość nabycia biletu na Galę Sylwestrową z 30-procentowym rabatem.
Każda osoba kupująca abonament otrzymuje bezpłatnie jeden egzemplarz książki programowej na sezon artystyczny 2016/2017.
Wszyscy posiadacze abonamentów otrzymają tzw. Kartę Melomana, której weryfikacja będzie uprawniała do wstępu na koncerty w ramach określonych abonamentów.
Filharmonia w detalu
Od 19 września zapraszamy do zakupu biletów na wszystkie koncerty sezonu artystycznego 2016/2017. Od tego dnia możliwe jest również składanie rezerwacji na wszystkie wydarzenia sezonu 2016/2017. Rezerwację należy wykupić w ciągu pięciu dni.
Kasa jest do dyspozycji: od 1 września – od wtorku do piątku, od 12.00-17.00 oraz godzinę przed rozpoczęciem koncertu.
Najbliższe koncerty
Wzór na utwór – nauka i muzyka. Koncert z cyklu Filharmonia Light
23 września, piątek, 19.00
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Marcin Sompoliński – dyrygent, Klaudyna Żołnierek – lutnia
Speaking Concerts to autorski projekt koncertów edukacyjnych, realizowany przez Fundację Fabryka Sztuki z Poznania od ponad 10 lat w filharmoniach całej Polski – od Szczecina po Wrocław. Nowatorska formuła prezentacji, której istotą jest łączenie multimediów z narracją charyzmatycznego dyrygenta i wykonaniami muzyki na najwyższym poziomie. Każdy Speaking Concert poświęcony jest konkretnemu zagadnieniu – dziełu, kompozytorowi, bądź szeroko rozumianym kontekstom muzyki. Korzystanie z różnych form przedstawieniowych – takich jak wywiady ze znawcami tematów, interaktywne eksperymenty i animacje multimedialne – daje szansę, by spojrzeć na podejmowane podczas koncertów problemy w nowych perspektywach. Speaking Concert Wzór na utwór – czyli nauka i muzyka to doskonała okazja do refleksji na temat związków dziedziny wiedzy z dziedziną sztuki. Twórcy projektu udowadniają, że matematyka i muzyka mają ze sobą wiele wspólnego, a początki ich wspólnej historii sięgają odkryć Pitagorasa…
Koncert inaugurujący Sezon Artystyczny 2016/2017
30 września, piątek, 19.00
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Monika Wolińska – dyrygent, Trio jazzowe, Krzysztof Dys – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Krzysztof Szmańda – perkusja
Program: EDWARD ELGAR Sospiri op 70., MACIEJ MAŁECKI Koncert jazzowy na fortepian, bas, perkusję i orkiestrę symfoniczną, LUDWIG VAN BEETHOVEN Uwertura koncertowa Egmont op. 84, Symfonia nr 4 B-dur op. 60
Sospiri op. 70 (1914) Edwarda Elgara to kilkuminutowe i mniej znane dzieło brytyjskiego kompozytora, napisane na orkiestrę smyczkową, dzięki swemu niezwykłemu, elegijnemu nastrojowi zaliczane jest do najpiękniejszych i najbardziej emocjonalnych w jego dorobku.
Koncert jazzowy na fortepian, bas, perkusję i orkiestrę symfoniczną (2015) zainauguruje cykl wykonań utworów Macieja Małeckiego – kompozytora sezonu 2016/2017 CEA - Filharmonii Gorzowskiej. Jak zaznacza sam twórca – tytułu utworu nie należy odczytywać zbyt dosłownie, ponieważ współistnieją w nim dwa odrębne muzyczne światy – klasyczny, symfoniczny oraz improwizowany, jazzowy.
W drugiej części koncertu spotkanie z muzyką wielkiego muzycznego indywidualisty i największego nowatora XIX wieku – Ludwiga van Beethovena. Napisana pod wpływem twórczości Johanna von Goethego słynna uwertura koncertowa Egmont op. 84 (1810) jest muzycznym ujęciem opisanej przez poetę heroicznej historii niderlandzkiego hrabiego Egmonta. Utwór wykonywany jest w ramach rozstrzygnięcia plebiscytu, który towarzyszył ubiegłorocznej edycji Programu filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!
Drugą kompozycją wiedeńskiego mistrza będzie symfonia, którą Robert Schumann porównał do „smukłej Greczynki pomiędzy dwoma nordyckimi olbrzymami”. Mowa o Symfonii nr 4 (1806), która, w zestawieniu z sąsiadującymi – Trzecią i Piątą, jawi się dziełem lekkim, wesołym, a nawet beztroskim.
Komentarze: