Kul-rozkład do 29 listopada
KULTURA
2015-11-23 10:02
62800
Problem z wyborem? Każdego dnia coś do wykorzystania w kulturze: Janusz Olejniczak, Czesław Mozil, Stringarte Quartet, Dulska, muzyka Jana A.P. Kaczmarka z filmów, Czerwie, Closterkeller, Awott, The Flash. Gdzie i kiedy? Po to zajrzyj do środka.
Teatr im. Juliusza Osterwy
„Moralność Pani Dulskiej” – spektakl grany w ramach XIII Miejskiej Kampanii Edukacyjno-Informacyjnej „Obudź się”
25 listopada (środa), g. 10.00
25 listopada (środa), g. 13.00
„Moralność Pani Dulskiej”
26 listopada (czwartek), g. 10.00
„Sceny dla dorosłych, sztuka kochania” – Teatr Capitol
27 listopada (piątek), g. 17.00
27 listopada (piątek), g. 20.00
„Moralność Pani Dulskiej” – finał konkursu Klasyka Żywa
28 listopada (sobota), g. 19.00
Andrzejki w rytmie Soul & Funky – zabawa przy muzyce z czarnych płyt (Art Cafe)
28 listopada (sobota), g. 20.30
Filharmonia Gorzowska
Wiem, więc rozumiem. Spotkanie III
Cykl spotkań muzycznych mający na celu przybliżenie najciekawszych zagadnień związanych z odbiorem i wykonawstwem muzyki, prowadzony przez artystów, dla których sztuka stanowi bardzo istotną część życia, a docieranie w jej głąb traktują jako swoją misję. Spotkania odbywają się w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej. (wstęp wolny)
Organizator: Gorzowskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
Współorganizator: CEA-Filharmonia Gorzowska
24 listopada (wtorek), g. 18.00
„Eros i Tanatos” – otwarta próba generalna „In touch”
Próba otwarta trwa od 10.00 do 11.15. (o doborze repertuaru i kolejności wykonywania utworów podczas próby decyduje dyrygent)
27 listopada (piątek), g. 10.00
„Eros i Tanatos” – koncert symfoniczny
Uczta dla wielbicieli mistrza muzycznej kolorystyki – dwie pozycje z dorobku Maurice’a Ravela: mistrzowsko zorkiestrowana i opatrzona – jak na tamte czasy – wyjątkowo chwytliwym tytułem Pawana na śmierć infantki oraz Koncert fortepianowy G-dur, w którym kompozytor, podążając śladami Mozarta i Saint-Saënsa oraz łącząc ducha klasyki z jazzowym brzmieniem, wskazuje na ideał równowagi i klarowności w muzyce. Wracając do tytułu koncertu – okazuje się, że o ile w przypadku Ravela mitologiczny Tantatos okazał się tropem przewrotnym, to już w przypadku baletu „Romeo i Julia” Prokofiewa strzała Erosa prowadzi najsłynniejszych kochanków z Werony wprost w objęcia śmierci. Powstałe w ponurych czasach Stalinowskich dzieło urzeka zarówno tematem, jak i muzyką. Obie suity baletowe stanowią samodzielne symfoniczne dzieła koncertowe.
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Monika Wolińska – dyrygent, Janusz Olejniczak – fortepian
Program: Maurice Ravel – Pawana na śmierć infantki, Koncert fortepianowy G-dur; Sergiej Prokofiew – Suita baletowa Romeo i Julia
27 listopada (piątek), g. 19.00
„Muzyczne perły światowego kina” – koncert promujący wydanie płyty: Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek „Spotkanie”
Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Monika Wolińska – dyrygent, koncert poprowadzą: Krzesimir Dębski i Marek Żebrowski
W programie m.in.:
Muzyka Bronisława Kapera z filmów: The Glass Slipper, Lili, The Way West, The Stranger, Tobruk
Muzyka Jana A.P. Kaczmarka z filmów:
Mój przyjaciel Hachiko, Niewierna, Bracia Karamazow
Na albumie zatytułowanym Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek – SPOTKANIE nieprzypadkowo pojawia się dwóch wielkich muzycznych twórców, którzy – choć nigdy tak naprawdę się nie spotkali – stają się sobie niezwykle bliscy dzięki kilku ważnym i pięknym sprawom – polskiemu pochodzeniu oraz muzyce filmowej znanej z wielkich światowych produkcji; obaj też za swoją twórczość filmową otrzymali prestiżową statuetkę Oscara.
Bronisław Kaper wyemigrował do Ameryki w latach 30. ubiegłego wieku, tam tworzył muzykę do wielu filmów nakręconych i zrealizowanych przez największe amerykańskie wytwórnie filmowe, w tym do nagrodzonego Oscarem filmu „Lili”. Jan A.P. Kaczmarek – laureat Oscara za muzykę do filmu „Finding Neverland” („Marzyciel”) Marca Forstera – to dzisiaj jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Płyta stanowi retrospektywę twórczości obu kompozytorów oraz muzyczne podsumowanie ich spektakularnych światowych sukcesów; pozwala też na porównanie i przenikanie się tradycji oraz indywidualnych estetyk obu twórców. Podczas koncertu promującego płytę, z repertuaru Bronisława Kapera usłyszymy tematy m.in. z takich filmów, jak „Lili” (reż. Charles Walters, 1953), „Invitation” (reż. Gottfried Reinhardt , 1952) czy „Tobruk” (reż. Arthur Hiller, 1967) oraz muzykę Jana A.P. Kaczmarka skomponowaną do takich obrazów, jak „Marzyciel” (reż. Marc Forster, 2005), „Bracia Karamazow” (reż. Petr Zelenka, 2008), „Niewierna” (reż. Adrian Lyne, 2002) czy „Trzeci Cud” (reż. Agnieszka Holland, 2000).
29 listopada (niedziela), g. 17.00
Jazz Club Pod Filarami
Czesław Śpiewa Solo Act – dwa koncerty w jeden dzień
23 listopada (poniedziałek), g. 17.30 i 19.30
Markowa klasyka „Pod Filarami”
Stringarte Quartet – kwartet smyczkowy w składzie: Maria Nowak, Agnieszka Wenda, Magdalena Szczebiot, Katarzyna Winkiewicz
Oj, zakuła zegzela! – muzyka kresów wschodnich na kwartet smyczkowy. Prowadzenie Marek Piechocki
24 listopada (wtorek), godz. 19.30
Broadway Forever
Bożena Pomykała-Kukorowska, Józef Sobolewski – fortepian
27 listopada (piątek), g. 19.30
The Flash
Grupa powstała w 2014 roku w Krakowie z inicjatywy Sławomira Pezdy
28 listopada (sobota), g. 19.30
Miejskie Centrum Kultury (sala widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26)
„Charlie Żołnierzem” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie
Grupa świetnie porusza się w różnych obszarach sztuki, tworząc muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Po entuzjastycznym przyjęciu przez publiczność tappingu do filmu „Brzdąc”, „Pan Tadeusz”, „Nosferatu symfonia grozy” w 2014 roku, po raz kolejny spotkanie z niemym kinem. Tym razem będzie można obejrzeć pokaz filmu niemego z 1918 roku „Charlie Żołnierzem”, w roli głównej Charlie Chaplin z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.
Główny bohater w rolę, którego wcielił się Charlie jest szeregowcem, biorącym udział w ćwiczeniach podczas I wojny światowej. Oddział, w którym jest nasz bohater, składa się z wyjątkowo niezdarnych żołnierzy, a Charlie przewyższa wszystkich swoją niekompetencją. W nocy ma sen o swoich wojennych wyczynach, podczas których zgłasza się na ochotnika do zrobienia wypadu na stronę wroga. Czy to wszystko było tylko snem? (czas 45 min.)
27 listopada (piątek), g 19.30
Klub muzyczny C-60 (Zaułek 1)
w każdy wtorek: Gorzowskie IMPROmocje z Klubem Komedii (g. 20.00)
w każdy czwartek: Pub Quiz (g. 20.00)
„13.00 w samo południe”
27 listopada (piątek), g. 19.00
Closterkeller
28 listopada (sobota), g. 19.00
Centrala Centrum Kultury Niezależnej
Awott (Asian Women On The Telephone)
rosyjska awangarda z Moskwy
27 listopada (piątek), g. 22.00
Komentarze: