Gorzowianin zrobił piorunujące wrażenie na prezentacji sztuki nowych mediów
KULTURA
2015-11-13 14:14
61970
Dotąd na prestiżowym festiwalu sztuki był tylko widzem, teraz jest laureatem. Marek Sitko, artysta z Gorzowa ma dwie nagrody najważniejszej prezentacji sztuki nowych mediów w Polsce. Za kilka dni będzie w Bergen – na festiwalu Piksel pokaże swoje prace Norwegom.
Gorzowianin Marek Sitko już wcześniej był na digital_iach w Szczecinie, ale tylko jako widz – przed rokiem jego szczególną uwagę zwróciła obecność Petera Williama Holdena (pan Marek pisał o nim pracę dyplomową). Z kolei podczas tegorocznej edycji pierwszy raz brał udział w konkursie (digital_art_now) i od razu z powodzeniem – zdobył drugą nagrodę (pierwszą otrzymała Chiara Passa, artystka z Włoch). Ale to nie wszystko, bo praca M. Sitko zebrała znakomite notowania u partnerów szczecińskiego festiwalu, organizatorów podobnej prezentacji w Bergen – Norwegowie wyróżnili gorzowianina zaproszeniem na festiwal Piksel (19 do 22 listopada).
Artysta z Gorzowa otrzymał nagrody za pracę pod tytułem Personal zone. To połączenie rzeźby z maszyną – reaguje na ruch. Gdy tylko odnotuje, że coś się dzieje w najbliższym otoczeniu, reaguje – ucieka przed dotknięciem. Jak przekazał nam sam laureat, do konkursu zgłoszono 40 prac z całego świata, ze wszystkich kontynentów – spośród nich wybrano cztery i była tam praca gorzowianina. Podczas Digital_ii 2015 pokazano też kilkanaście innych dzieł, ale to już w ramach re_manufact czyli wystawy głównej.
Szczeciński Festiwal digital_ia jest jedną z najważniejszych prezentacji sztuki nowych mediów w Polsce. Miał już siedem edycji – za każdym razem stanowi platformę spotkań naukowców, inżynierów, artystów, kreatorów IT, medioznawców z najważniejszych ośrodków w Polsce.
Gorzowianin Marek Sitko jest inżynierem elektrykiem przy tym artystą – zajmuje się malarstwem, rzeźbą i nowymi mediami. Sztukę, naukę i technikę uważa za równorzędne i równie ciekawe obszary ludzkiej kreatywności. Dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu uzyskał w 2013 roku na Wydziale Edukacji Artystycznej w zakresie rzeźby w pracowni prof. Jacka Jagielskiego.
Komentarze: