W Medi Raju bezpłatne badanie krwi w profilaktyce CHUK
ZDROWIE
ao
2023-08-28 11:25
11710
Badania w ramach programu CHUK są bezpłatne, nie wymagają żadnego skierowania. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do swojego lekarza rodzinnego w Medi Raju.
Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) jest skierowany do osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia. Mogą z niego skorzystać pacjenci w wieku od 35 do 65 lat, nie cierpiący na cukrzycę, bez przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia oraz ci, którzy nie korzystali z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.
Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu z dokumentem tożsamości.
Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z pacjentem wywiad i skieruje go na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia:
ponownego badania za 5 lat,
edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat,
pozostawienia pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem,
skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.
Dzięki programowi CHUK pacjent podniesie swoją wiedzę na temat chorób układu krążenia oraz zdrowego stylu życia, a jeżeli zostanie zakwalifikowany do grupy podwyższonego ryzyka, będzie miał szansę na wczesne wykrycie choroby i zapewnione skuteczne leczenie.
zapisy i więcej informacji:
Specjaliści podkreślają, że nieleczone nadciśnienie może prowadzić m.in. do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek. Ponad 40% zgonów kardiologicznych u mężczyzn spowodowanych jest chorobą wieńcową, w przypadku kobiet jest to 30%. Miażdżyca zajmuje trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów w Polsce. Na zawał serca umiera rocznie około 15 tys. Polaków.
Uwaga! Niektóre wzorce zachowań składające się na współczesny styl życia (niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres) odgrywają ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia.
Wśród celów programu CHUK są zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia, wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem, promocja zdrowego stylu życia, czyli niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej.
Komentarze: