Nic tak nie zajmuje umysłu młodych ludzi, jak seks i ich seksualność
ZDROWIE
zespół Medi Raju
2022-11-03 10:22
10960
Nie ma znaczenia w jakim jesteśmy wieku... Wiedza na temat seksu, powinna być priorytetem dla każdego z nas, bo seks to nie tylko akt seksualny, ale też czułość, bliskość, relacja z drugą osobą.
Gorzowska przychodnia Medi Raj, pozyskała nowego specjalistę z zakresu psychologii o specjalności klinicznej, seksuologii – terapii, edukacji i opiniowania oraz ratownictwa medycznego.
To mgr Małgorzata Klaudia Grochowska, która w swojej codziennej pracy podkreśla, jak ważna jest rzetelna wiedza o seksie, zarówno w aspekcie rozwojowym, jak i edukacyjnym. Pani Małgorzata zwraca uwagę na bardzo duże braki w temacie seksualności człowieka, zarówno wśród młodzieży, jak i u dorosłych. A przecież to taka istotna sfera naszego życia, która nie może pozostać ułomna i niedostrzeżona. Warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, bo brak wiedzy o naszej seksualności, to dzisiaj niewybaczalna ignorancja i wręcz żenujący wstyd, kiedy dorośli ludzie nie znają najbardziej podstawowych rzeczy dotyczących swojego ciała, czy funkcjonowania własnego organizmu. Warto wtedy dopytać o to fachowca, np.: z dziedziny seksuologii.
Pasja zawodowa tworzy najlepszych specjalistów
Pani Małgorzata łączy trzy dziedziny swojej wiedzy, czyli aspekty psychologii, seksuologii i medycyny, wraz z pasją, jaką kieruje się na co dzień w swojej pracy z ludźmi. Kiedy przychodzą do niej osoby z różnymi trudnościami, natury seksuologicznej, psychicznej, czy medycznej, oprócz bardzo dobrej intuicji i umiejętności diagnozowania problemów pacjentów, potrafi ich pokierować do innych specjalistów, czy na odpowiednie badania, jeśli sytuacja tego wymaga.
Przepaść nad edukacją seksualną w szkołach
Nasza specjalistka zwraca również szczególną uwagę na edukację seksualną młodzieży, która wkracza w dorosłość, nie posiadając podstawowej wiedzy z zakresu rozwoju psychoseksualnego. Taka niewiedza młodych ludzi, utrudnia im wchodzenie w dorosłość, a często nie mają też z kim o tym porozmawiać. Poczucie wstydu, zarówno po stronie młodzieży, ale też ich rodziców, czy nauczycieli w szkołach, sprawia, że temat seksualności pozostaje wciąż tematem tabu. Często niesie to za sobą ogrom konsekwencji, np.: w postaci zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową, niechcianej ciąży u nastoletnich matek, czy braku wiedzy na temat tworzenia się i rozwoju tożsamości płciowej u naszych dzieci – obecnie bardzo na czasie. Należy tu wspomnieć o dysforii i niezgodności płciowej, o której także mówi się co raz częściej, a dla młodych jest bardzo trudnym emocjonalnie, uczuciowo i psychicznie tematem. Konsekwencje tego bywają naprawdę tragiczne, kiedy młodzi ludzie doświadczają rozbieżności z powodu niedopasowania swojej tożsamości płciowej, do płci przypisanej w momencie narodzin oraz bardzo dużego poczucia cierpienia, z którym po prostu sobie nie radzą. Musimy sobie zdawać sprawę, że popycha to ich do samookaleczeń, ciężkiej depresji, czy nawet podejmowania prób samobójczych.
Pani mgr Małgorzata Grochowska, poza Kliniką Medi Raj, pracuje także z młodzieżą i dorosłymi w poradni. Jest też psychologiem w liceum w Świebodzinie, gdzie z ogromną pasją prowadzi koło m.in. z edukacji seksualnej. Jak podkreśla sama młodzież, potrzebują oni profesjonalnej i rzetelnej wiedzy na tematy dotyczące seksu, czyli wiedzy z zakresu rozwoju płciowego u kobiet i mężczyzn, tworzenia się tożsamości płciowej, potrzeb i zachowań seksualnych, zrozumienia siebie i innych w sferze seksualności, zrozumienia własnych uczuć i odczuć, reakcji swojego organizmu, tworzenia bliskich relacji z drugą osobą, czy wreszcie uświadomienie sobie, że seksualność każdego człowieka wpisana jest w naszą moralność. To tylko niewielka część intrygującego obszaru seksualności człowieka.
Jak uzupełnić braki?
Pytań jest wiele, a mądrych odpowiedzi brakuje. Dorośli często nie mają czasu, chęci, śmiałości, czy po prostu umiejętności, aby porozmawiać z młodym człowiekiem. A w szkołach, mimo XXI wieku w jakim żyjemy, nie uczy się życia seksualnego, bo to wciąż dla większości wstydliwy i „niewygodny temat”.
Na szczęście coraz częściej pojawiają się takie osoby jak Pani Małgosia, która chce się dzielić swoją wiedzą z młodzieżą i ich rodzicami. Sama podkreśla, że ze swoimi dziećmi rozmawiała o wszystkich kwestiach życia seksualnego i dzisiaj już jako dorosłe osoby bardzo dobrze sobie radzą i funkcjonują, ale też umiejętnie potrafią czerpać z życia to, co dla nich najlepsze.
Musimy pamiętać o tym, aby nie tworzyć grubej ściany w sferze seksualnej. Rozmawiajmy z młodzieżą szczerze i otwarcie, traktujmy poważnie ich problemy i ich samych, okazujmy im szacunek i zainteresowanie, wspierajmy swoją wiedzą i doświadczeniem. To w przyszłości zakwitnie niczym piękny kwiat, który dobrze będzie znał swoją kobiecą, czy męską wartość. Pamiętajmy, że to co my dorośli zaszczepimy w nasze dzieci i w jaki to zrobimy sposób, zaowocuje później.
Zachowania seksualne są wpisane w nasze życie
Zapraszamy Państwa do naszej kliniki Medi Raj na spotkania z Panią Małgorzatą. Pomoże w aspekcie psychologicznym, seksuologicznym i medycznym. Doradzi Państwu w jaki sposób rozmawiać ze swoimi dojrzewającymi pociechami, co robić, a czego unikać. Posłuży również Państwu, czy Waszym dzieciom wsparciem i pomocą w tych trudnych kwestiach.
Mgr Małgorzata Klaudia Grochowska udziela porad, prowadzi terapie indywidualne, terapie par, rodzin, grupowe w zakresie psychologii i seksuologii oraz uzależnień od alkoholu. Pracuje z młodzieżą w wieku adolescencyjnym – czyli okresie dojrzewania oraz z osobami dorosłymi.
Zakres pracy Pani Małgorzaty obejmuje m.in.:
- zaburzenia lękowe, emocjonalne, depresję, nerwicę lękową i sytuacyjną, ataki paniki i niedostosowanie społeczne u młodych ludzi, problemy z samoakceptacją, samookaleczania się, kryzysy emocjonalne i życiowe, zaburzenia odżywiania, uzależnienia od alkoholu,
- problemy seksualne kobiet i mężczyzn; problemy seksualne w związkach, zaburzenia i dysfunkcje seksualne jak zaburzenia erekcji, zmniejszenie lub brak potrzeb seksualnych, kryzys małżeński/partnerski, wchodzenie w sferę seksualności młodzieży, dysforia płciowa i inne.
więcej informacji i zapisy:
Komentarze: