Dwa lata pandemii w szpitalu [DANE]
ZDROWIE
red.
2022-03-23 13:30
5402
W czasie pandemii w gorzowskim szpitalu leczonych było już 3920 pacjentów covidowych. Dziś mijają dokładnie dwa lata od czasu, kiedy jednoimienny szpital zakaźny przy Walczaka przyjął pierwszego pacjenta zakażonego SARS-CoV-2.
Pandemia COVID-19 w Polsce trwa już ponad dwa lata. Pierwszy gorzowianin zakażony wirusem SARS-CoV-2 trafił do jednoimiennego szpitala zakaźnego przy Walczaka 23 marca 2020 roku. W ciągu dwóch lat pandemii w szpitalu leczonych było już 3920 takich pacjentów. 553 z nich niestety zmarło. Szpital wykonał w tym czasie 83 360 testów, z czego 22 093 było wynikami dodatnimi. Obecnie w lecznicy przebywa 57 pacjentów covidowych (stan na 23 marca 2022 r.).
To właśnie w szpitalu w Gorzowie powstał pierwszy w regionie szpital jednoimienny dla chorych na COVID-19. Jego uruchomienie zajęło zaledwie trzy dni. Newralgicznym elementem tego zadania było ewakuowanie pacjentów do innych placówek. W szeroko zakrojonej akcji pomagało wojsko, straż pożarna i firmy zajmujące się transportem medycznym. Przygotowanie szpitala sfinansował samorząd województwa. Następnie, decyzją ministra zdrowia szpital został lubuskim szpitalem koordynującym, którego celem było zapewnienie kompleksowej opieki nad zakażonymi pacjentami oraz zarządzanie ruchem pacjentów – ich transportem między szpitalami w regionie.
W lubuskim pacjenci zakażeni koronawirusem leczeni są głównie w szpitalach: w Gorzowie, Zielonej Górze (w tym w szpitalu tymczasowym, który od 7 grudnia 2020 r. mieści się Centrum Zdrowia Matki i Dziecka) oraz częściowo w Torzymiu. W związku z trwającą pandemią, która powoduje zmiany organizacyjne w szpitalach, samorząd województwa chce zabezpieczyć miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19 oraz odciążyć dwa największe lubuskie szpitale.
Komentarze: